Grécko

Grécko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +2 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 11,03 miliónov
 • Hlavné mesto: Atény
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

Grécko leží na juhu Európy. Rozprestiera sa na najjužnejšom cípe Balkánskeho poloostrova. Krásne počasie, čisté more a pobrežie, nádherné pláže, rôznorodá krajina, bohatá história a neopakovateľný grécky životný štýl - to všetko sú poklady Grécka, ktoré prilákajú viac ako 17 miliónov turistov ročne. 

Grécko je atraktívne pre zahraničných turistov už od staroveku a dnes patrí medzi popredné all inclusive dovolenkové destinácie. Súčasný cestovný ruch - pre ktorý je typická masová turistika - sa začal rozvíjať hlavne v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Skutočne bohatá turistická infraštruktúra, najmä v okolí pláží, ponúka aj tým najnáročnejším turistom všetko pre dokonalú dovolenku. Krajina je posiata špičkovými all inclusive letoviskami, ktoré sú často stredobodom first minute rezervácií. Najviac turistov prichádza do Grécka v čase od apríla do októbra, vrcholom sezóny sú júl - august. 

Grécko je typické svojou regionálnou rozmanitosťou. Regióny sa líšia svojou architektúrou ale rovnako rôznorodé sú aj historické pamiatky. Nájdete tu takmer všetko,  od klasických ruín a starobylých chrámov, až po stredoveké hrady, kostoly a zámky. Pri výbere dovolenky v Grécku si tiež môžete vybrať medzi pevninou alebo pôsobivými ostrovmi.

Santorini - ostrov v Egejskom moriSantorini - ostrov v Egejskom mori (Zdroj: flickr/cc/eugeniovilasalom)

 

Ceny v Grécku  

V Grécku sú ceny vyššie ako u nás. Drahšie sú potraviny, reštaurácie, oblečenie aj cena dopravy. Za 1 km prepravy taxíkom zaplatíte priemerne 0,80€. V Grécku však možno zohnať lacnejší nájom nehnuteľností, približne o 40-70%, pričom platí, že čím ďalej od centra hlavných turistických miest – tým lacnejšie.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,80 €
 • 1l mlieka = 1,20 €
 • 1kg syra = 7,70 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • Kapučíno = 2,90 €
 • Fľaša vína = 6 €

Pohľad na grécky ostrov LosPohľad na grécky ostrov Los (Zdroj: flickr/cc/arka 38)

 

Očkovanie a choroby v Grécku

Pri cestovaní do Grécka si nemusíte zabezpečovať žiadne zvlášne očkovanie. Je potrebné pribaliť si Európsky zdravotný preukaz, ktorý vás oprávňuje k štandardnej bezplatnej lekráskej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Pri uzatvorení zdravotného pripoistenia však možno využiť lekárske služby aj v súkromných zdravotných zariadeniach, ktoré majú povesť vyššej úrovne a kvality.

 

Bezpečnosť v Grécku

Grécko patrí medzi krajiny Európskej Únie s bežným bezpečnostným štandardom. Všeobecná úroveň bezpečnosti je dobrá, hoci v Aténach a Tesalonikách je identifikovaná možnosť ľavicového extrémizmu, zameraného na grécke, zahraničné alebo ekonomické inštitúcie. Doteraz nebol zaznamenaný žiadny útok na turistické destinácie, turistické atrakcie ani turistov. Tak ako v iných krajinách, existuje hrozba drobnej kriminality. Hlavne na najviac navštevovaných verejných miestach a v blízkosti turistických atrakcií je potrebná zvýšená opatrnosť voči vreckárom a krádežiam dokladov, peňazí či drobnej elektroniky.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

 

Doklady do Grécka

Vstup do Grécka je možný s platným občianskym preukazom, alebo platným cestovným pasom. Pre občanov SR nie sú stanovené žiadne vízové podmienky.

Cestovné doklady do Grécka

 

☎ Dôležité čísla v Grécku

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 166
 • Hašiči: 99

Telefónna predvoľba v Grécku je +30

Grécke mesto NafplioGrécke mesto Nafplio (Zdroj: flickr/cc/Ioannis D. Giannakopoulos)

 

Počasie

V Grécku vládne mierne klimatické pásmo s relatívne príjemnými teplotami počas celého roka. V lete sú typické vyššie teploty s maximami okolo 40°C. V zime sú teploty nižšie, ale zvyčajne neklesajú pod 5 – 15°C. Počas celého roka je počasie viac menej stabilné a nevyskytujú sa náhle výrazné zmeny teploty.

Viac informácií o počasí v Grécku >

 

Zaujímavé miesta v Grécku

Obľúbenými pevninskými destináciami Grécka sú Aténska riviéra, Olympská riviéra a poloostrov Chalkidiki, ktoré sú plné špičkových all inclusive hotelov v blízkosti krásnych pláží a ponúkajú dovolenku každej chuti - od pokojného relaxu na pláži, cez možnosti výletov a zájazdov do okolia až po aktívnu dovolenku s rôznymi vodnými športami. K menej masovým destináciám Grécka patrí poloostrov Peloponez. Za vychýrenými gréckymi pamiatkami je najlepšie zamieriť do miest ako Atény, Téby, Delfy, Mykény, Sparta, Mystras, Rodos, Vergina, Pella a iných.

V skutočnosti každý kút Grécka ponúka niečo iné a výnimočné. Tradičnú kultúru a architektúru si najlepšie vychutnáte v dedinkách: Arachova, Makrinitsa, Nymdeo, Zahori či Metsovo. Grécko je ostrovným rajom s all inclusive hotelmi. V krajine sa nachádza až 1400 ostrovov a ostrovčekov v Egejskom, Iónskom a Stredozemnom mori, z ktorých je len 169 obývaných. Medzi najkrajšie a najobľúbenejšie možno zaradiť Krétu, Rhodos, Korfu, Zakynthos či Santorini. Každý ostrov je jedinečný, mnohé majú okrem veľkých all inclusive plážových letovísk mnohé menej známe zákutia.

Viac informácií o plážach v Grécku >

Miestny trh v AténachMiestny trh v Aténach (Zdroj: flickr/cc/Ioannis D. Giannakopoulos)

 

Výlety

Všetky turisticky významné mesta ponúkajú niekoľko možností okružných prehliadkových trás, výletných jázd alebo organizovaných prehliadok. V každej oblasti tiež možno navštíviť nejaké múzeum dlhej gréckej histórie. Oplatí sa vidieť Múzeum Akropolis v Aténach, Archeologické múzeum Heraklion v meste Iraklio či Múzeum kráľovských hrobiek vo Vergine. Na gréckych pobrežiach sa tiež nudiť nikto nebude. V ponuke je bohatý výber športových a adrenalínových aktivít, výlety loďou a rôzne safari výlety do miestnej prírody.

Viac informácií o výletoch v Grécku >

Zápas slnka na gréckom ostrove MykonosZápas slnka na gréckom ostrove Mykonos (Zdroj: flickr/cc/cpcmollet)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Grécko má nadpriemerne vysokú nehodovosť a vysoké percento smrteľných úrazov. Preto je dobré myslieť na zvýšenú opatrnosť na cestách, nielen ako šofér, ale i ako chodec. Zvýšená opatrnosť je vždy na mieste, ale pozor na niektoré veci, ktoré sú bežné u nás a v Grécku nie.

Mať pri sebe nôž alebo slzotvorný plyn bude grécka polícia hodnotiť ako nedovolené ozbrojovanie. Rovnako pozor na psychotropné látky a ich súvislosti – tresty sú spojené s vysokou pokutou a sadzbami od 10 rokov a viac.

Do Grécka je povolený dovoz potravín z členských krajín EÚ len v množstve na osobnú potrebu. Obmedzenia platia aj na cigarety ( max. 800ks) a alkohol (max. 10l alkoholických nápojov a 90l vína).

 

Ďalšie zaujímavé informácie o Grécku

Informácie o Grécku, fotky a lokality na walkers.sk

COVID-19 Garancia