Grécko

Grécko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +1 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 11,03 miliónov
 • Hlavné mesto: Atény
 • Jazyk: novogréčtina
 • Mena: Euro (EUR)

Grécko leží na juhu Európy. Rozprestiera sa na najjužnejšom cípe Balkánskeho poloostrova. Krásne počasie, čisté more a pobrežie, nádherné pláže, rôznorodá krajina, bohatá história a neopakovateľný grécky životný štýl - to všetko sú poklady Grécka, ktoré prilákajú viac ako 17 miliónov turistov ročne. 

Grécko je atraktívne pre zahraničných turistov už od staroveku a dnes patrí medzi popredné all inclusive dovolenkové destinácie. Súčasný cestovný ruch - pre ktorý je typická masová turistika - sa začal rozvíjať hlavne v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Skutočne bohatá turistická infraštruktúra, najmä v okolí pláží, ponúka aj tým najnáročnejším turistom všetko pre dokonalú dovolenku. Krajina je posiata špičkovými all inclusive letoviskami, ktoré sú často stredobodom first minute rezervácií. Najviac turistov prichádza do Grécka v čase od apríla do októbra, vrcholom sezóny sú júl - august. 

Grécko je typické svojou regionálnou rozmanitosťou. Regióny sa líšia svojou architektúrou ale rovnako rôznorodé sú aj historické pamiatky. Nájdete tu takmer všetko,  od klasických ruín a starobylých chrámov, až po stredoveké hrady, kostoly a zámky. Pri výbere dovolenky v Grécku si tiež môžete vybrať medzi pevninou alebo pôsobivými ostrovmi.

Santorini - ostrov v Egejskom moriSantorini - ostrov v Egejskom mori (Zdroj: flickr/cc/eugeniovilasalom)

 

Očkovanie a choroby v Grécku

Pri cestovaní do Grécka si nemusíte zabezpečovať žiadne zvlášne očkovanie. Je potrebné pribaliť si Európsky zdravotný preukaz, ktorý vás oprávňuje k štandardnej bezplatnej lekráskej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Pri uzatvorení zdravotného pripoistenia však možno využiť lekárske služby aj v súkromných zdravotných zariadeniach, ktoré majú povesť vyššej úrovne a kvality.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Grécka

 

Bezpečnosť v Grécku

Grécko patrí medzi krajiny Európskej Únie s bežným bezpečnostným štandardom. Všeobecná úroveň bezpečnosti je dobrá, hoci v Aténach a Tesalonikách je identifikovaná možnosť ľavicového extrémizmu, zameraného na grécke, zahraničné alebo ekonomické inštitúcie. Doteraz nebol zaznamenaný žiadny útok na turistické destinácie, turistické atrakcie ani turistov. Tak ako v iných krajinách, existuje hrozba drobnej kriminality. Hlavne na najviac navštevovaných verejných miestach a v blízkosti turistických atrakcií je potrebná zvýšená opatrnosť voči vreckárom a krádežiam dokladov, peňazí či drobnej elektroniky.

Je bezpečné cestovať do Grécka v čase Korony?

 

Doklady do Grécka

Vstup do Grécka je možný s platným občianskym preukazom, alebo platným cestovným pasom. Pre občanov SR nie sú stanovené žiadne vízové podmienky.

Cestovné doklady do Grécka

 

☎ Dôležité čísla v Grécku

 • Polícia: 100
 • Prvá pomoc: 166
 • Hašiči: 99

Telefónna predvoľba v Grécku je +30

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Aténach

Adresa: Georgiou Seferi 4, Paleo Psychiko, 154 52 Atény

Telefón: +30 2106771980, +30 2106771870, +30 6932408028 (pohotovostná služba v mimopracovnom čase pre mimoriadne situácie)

E-mail: emb.athens@mzv.sk

Grécke mesto NafplioGrécke mesto Nafplio (Zdroj: flickr/cc/Ioannis D. Giannakopoulos)

 

Počasie

V Grécku vládne mierne klimatické pásmo s relatívne príjemnými teplotami počas celého roka. V lete sú typické vyššie teploty s maximami okolo 40°C. V zime sú teploty nižšie, ale zvyčajne neklesajú pod 5 – 15°C. Počas celého roka je počasie viac menej stabilné a nevyskytujú sa náhle výrazné zmeny teploty.

Viac informácií o počasí v Grécku >

 

Zaujímavé miesta v Grécku

Obľúbenými pevninskými destináciami Grécka sú Aténska riviéra, Olympská riviéra a poloostrov Chalkidiki, ktoré sú plné špičkových all inclusive hotelov v blízkosti krásnych pláží a ponúkajú dovolenku každej chuti - od pokojného relaxu na pláži, cez možnosti výletov a zájazdov do okolia až po aktívnu dovolenku s rôznymi vodnými športami.

K menej masovým destináciám Grécka patrí poloostrov Peloponez. Za vychýrenými gréckymi pamiatkami je najlepšie zamieriť do miest ako Atény, Téby, Delfy, Mykény, Sparta, Mystras, Rodos, Vergina, Pella a iných.

Miestny trh v Aténach

Miestny trh v Aténach (Zdroj: flickr/cc/Ioannis D. Giannakopoulos)

 

V skutočnosti každý kút Grécka ponúka niečo iné a výnimočné. Tradičnú kultúru a architektúru si najlepšie vychutnáte v dedinkách: Arachova, Makrinitsa, Nymdeo, Zahori či Metsovo. Grécko je ostrovným rajom s all inclusive hotelmi.

 

V krajine sa nachádza až 1400 ostrovov a ostrovčekov v Egejskom, Iónskom a Stredozemnom mori, z ktorých je len 169 obývaných. Medzi najkrajšie a najobľúbenejšie možno zaradiť Krétu, Rhodos, Korfu, Zakynthos či Santorini. Každý ostrov je jedinečný, mnohé majú okrem veľkých all inclusive plážových letovísk mnohé menej známe zákutia.

Viac informácií o plážach v Grécku >

 

Porovnanie vybraných gréckych letovísk

Grécko vyniká svojou pestrosťou, ktorá je na jednej strane skvelá, pretože sa do krajiny môžete opätovne vracať a objavovať niečo nové, no na druhej strane môže byť ťažké sa zorientovať, ktoré letovisko je pre vás to pravé. Z recenzií a odporúčaní sme pripravili porovnanie najnavštevovanejších letovísk v Grécku: 

 

história

turistika

pre deti

nočný život

vodné atrakcie

ceny

Zakynthos

✭✭

✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭

Atény

✭✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭

Korfu

✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭

Kréta

✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭

Santorini

✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭

✭✭

✭✭✭✭✭

Rhodos

✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭

Thessaloniki

✭✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭✭

✭✭

✭✭

Kos

✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭✭

✭✭

✭✭✭

✭✭✭

Mykonos

✭✭✭

✭✭

✭✭

✭✭✭✭✭

✭✭✭✭✭

Chalkidiki

✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭✭

✭✭✭

✭✭✭

 

Výlety

Všetky turisticky významné mesta ponúkajú niekoľko možností okružných prehliadkových trás, výletných jázd alebo organizovaných prehliadok. V každej oblasti tiež možno navštíviť nejaké múzeum dlhej gréckej histórie.

 

Oplatí sa vidieť Múzeum Akropolis v Aténach, Archeologické múzeum Heraklion v meste Iraklio či Múzeum kráľovských hrobiek vo Vergine. Na gréckych pobrežiach sa tiež nudiť nikto nebude. V ponuke je bohatý výber športových a adrenalínových aktivít, výlety loďou a rôzne safari výlety do miestnej prírody.

Viac informácií o výletoch v Grécku >

Západslnka na gréckom ostrove MykonosZápad slnka na gréckom ostrove Mykonos (Zdroj: flickr/cc/cpcmollet)

 

Doprava

Ak ste ubytovaný v hoteli a chcete sa vydať niekam na výlet do okolia, máte viacero možností. Na recepcii hotela vám určite poradia a odporučia najvhodnejšiu alternatívu. Niektoré hotely ponúkajú výlety do okolia vo vlastnej réžii alebo odporučia agentúry, ktoré výlety zabezpečujú. Pokiaľ sa chcete vydať spoznávať okolie na vlastnú päsť, môžete využiť verejnú dopravu, prenájom auta alebo skútra, alebo trajekt na prepravu medzi ostrovami.

Pohľad na grécky ostrov Los

Pohľad na grécky ostrov Los (Zdroj: flickr/cc/arka 38)

 

Prenájom je možné väčšinou vyriešiť priamo v hoteli, alebo priamo v požičovni, ktoré sa nachádzajú na najfrekventovanejších miestach. Prenájom auta je pohodlný, preto ho využíva veľa turistov. Za prenájom auta zaplatíte v priemere okolo 25 - 40 eur na deň podľa veľkosti auta.

Pri šoférovaní si dajte pozor, grécki šoféri sú dosť horkokrvní a preto je tam aj veľa dopravných nehôd. Hlavne počas letnej sezóny je premávka zhustená a v záplave áut, autobusov, skútrov a motoriek si treba dávať mimoriadny pozor. V Grécku je prísny zákaz telefonovania za volantom. Na diaľniciach sa vyberá mýto a sú spoplatnené jednotlivé úseky. 

Ak máte dobrodružnejšiu povahu a nikam sa neponáhľate, môžete využiť aj verejnú dopravu. Pokiaľ sa nachádzate v ktorejkoľvek časti Grécka, verejnou dopravou sa dopravíte kdekoľvek máte namierené. Verejná doprava v Grécku je fungujúca a spoľahlivá v správnom pomere s jej cenou a gréckou dochvíľnosťou.

Neočakávajte moderné autobusy a je možné, že nebudú chodiť vždy na čas. Cestovný poriadok nájdete vyvesený skoro na každej zastávke a väčšinou je napísaný v gréčtine, ale aj v latinke. Vo veľkých mestách, ako sú Atény alebo (Solún) Thessaloniki, sa pripravte na preplnené autobusy a trochu chaotickú dopravu s dopravnými zápchami. Na ostrovoch je to trochu pokojnejšie, nie sú tam také zápchy a aj autobusy chodia viac-menej načas. 

Ďalšou možnosťou dopravy sú trajekty, ktoré vás prepravia aj s autom alebo motorkou medzi ostrovami. Dôležité je skontrolovať si vopred dostupnosť a treba počítať so sezónnosťou. Počas leta premávajú trajekty častejšie, zatiaľ čo v zimnej sezóne treba počítať aj s možnosťou, že trajekt nevypláva aj niekoľko dní, lebo počasie na Egejskom mori je veľmi nepríjemné. 

Ceny v Grécku  

V Grécku sú ceny vyššie ako u nás. Drahšie sú potraviny, reštaurácie, oblečenie aj cena dopravy. Za 1 km prepravy taxíkom zaplatíte priemerne 0,80€. V Grécku však možno zohnať lacnejší nájom nehnuteľností, približne o 40-70 %, pričom platí, že čím ďalej od centra hlavných turistických miest – tým lacnejšie.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,80 €
 • Voda (1,5l) = 0,80 €
 • 1l mlieka = 1,20 €
 • 1kg syra = 7,70 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • Kapučíno = 2,90 €
 • Fľaša vína = 6 €

Miestna kuchyňa

Grécka kuchyňa je klasická stredomorská, ktorá pozostáva z rôznych druhov rýb, morských plodov, veľa zeleniny a ovocia. Medzi typické grécke jedlá patria gyros, tzatziki, moussaka, souvlaki, grécky jogurt. Určite poznáte grécky šalát, ale ak sa ocitnete v Grécku určite ho vyskúšajte z miestnych surovín, chutí geniálne. Je vhodný, ako predjedlo aj, ako príloha k hlavnému jedlu a miestny si ho tiež dávajú skoro každý deň.

V Grécku je k jedlu vždy k dispozícii vynikajúci olivový olej. Ak ste milovníkmi sladkého, určite ochutnajte miestnu baklavu. Je to tradičný dezert, ale pripravte sa na to, že je naozaj veľmi sladký. 

Nájdete tu množstvo reštaurácií, kde si môžete vychutnať špeciality gréckej kuchyne. V tých väčších je menu väčšinou písané trojjazyčne v gréčtine, angličtine a nemčine. V niektorých reštauráciách máte dokonca aj fotky k jednotlivým jedlám. 

 

Ak chcete zažiť autentickú grécku pohostinnosť, oplatí sa vybrať trochu ďalej od rušných miest. Nájdite si menšiu reštauráciu s tradičným názvom “taverna”, v ktorej nebude síce taký veľký výber, ale ochutnáte jedlá z miestnych surovín.

Čo je dobré vedieť pred cestou

Grécko má nadpriemerne vysokú nehodovosť a vysoké percento smrteľných úrazov. Preto je dobré myslieť na zvýšenú opatrnosť na cestách, nielen ako šofér, ale i ako chodec. Zvýšená opatrnosť je vždy na mieste, ale pozor na niektoré veci, ktoré sú bežné u nás a v Grécku nie.

Mať pri sebe nôž alebo slzotvorný plyn bude grécka polícia hodnotiť ako nedovolené ozbrojovanie. Rovnako pozor na psychotropné látky a ich súvislosti – tresty sú spojené s vysokou pokutou a sadzbami od 10 rokov a viac.

Do Grécka je povolený dovoz potravín z členských krajín EÚ len v množstve na osobnú potrebu. Obmedzenia platia aj na cigarety (max. 800 ks) a alkohol (max. 10 l alkoholických nápojov a 90 l vína).