Kanárske ostrovy - Základné informácie

Kanárske ostrovy

Kanárske ostrovy

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: UTC + 0 hod
 • Počet obyvateľov: 2,075 miliónov
 • Hlavné mesto: Las Palmas de Gran Canaria
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Súostrovie Kanárskych ostrovov leží asi 100km od afrického pobrežia, avšak ide o autonómne spoločenstvo Španielska. Súostrovie pozostáva z trinástich ostrovov, medzi ktorými sú turisticky najnavštevovanejšie Tenerife, Gran Canaria a Lanzarote. Príťažlivé sú aj Fuerteventura, La Palma, La Gomera či El Hierro. Zvyšných šesť ostrovov je neobývaných. V spojení s približne 500 perfektnými plážami je to dovolenkový raj. Nájsť možno pláž na mieru pre každého turistu, či už hľadá prírodné pláže, pláže vhodné pre rodiny s deťmi alebo populárne pláže s čulým turistickým ruchom.

Medzi najkrajšie pláže sa radia Valle Gran Rey (na ostrove La Gomera), Los Cancajos (na La Palma), El Golfo a Papagayo (na Lanzarote), El Cotilo a Sotavento (na Feurteventure), Maspalomas (na Gran Canaria) či El Bollullo (na Tenerife) Okrem príjemného leňošenia na pláži môžete na Kanárskych ostrovoch zažiť nespočetné množstvo dobrodružsiev. Samozrejmosťou je obrovský výber vodných a plážových športov, vrátane surfovania. K turistickým atrakciám patrí potápanie a pozorovanie delfínov a veľrýb.

Na Kanárskych ostrovoch si však môžete vyskúšať aj paragliding, horskú cysklistiku, horolezectvo či skoky plné adrenalínu. O zábavu sa postarajú zoologické záhrady, akváriá a zábavné parky a môžete navštíviť stovku múzeí a desiatky pamiatok a zaujímavostí, medzi nimi aj najvyššiu sopku Európy.

 

Základné informácie

 

 • Časové pásmo: Západoeurópsky čas / UTC +0
 • Štát: Španielsko
 • Provincie: Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas
 • Počet obyvateľov: 2,075 miliónov
 • Metropoly : Santa Cruz de Tenerife, Las Palmas de Gran Canaria
 • Jazyk: španielčina
 • Mena: Euro /  €

Surfovanie je jednou z najobľúbenejších činností na Kanárskych ostrovoch

Surfovanie je jednou z najobľúbenejších činností na Kanárskych ostrovoch (Zdroj: flickr/cc/Gonzalo Déniz)

 

Ceny na Kanárskych ostrovoch

Vo všeobecnosti je na Kanárskych ostrovoch drahšie ako na Slovensku. Spotrebiteľské ceny sú o pár percent vyššie, ale za reštauračné služby si priplatíme asi o 15% viac ako doma. Pri potravinách sú rozdiely menšie, u nás je drahšie hlavne mäso, ovocie a nápoje.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5l) = 0,63 €
 • 1l mlieka = 0,79 €
 • 1kg syra = 8,84 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 6,25 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  7 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 32,50 €
 • Kapučíno = 1,52 €
 • Fľaša vína = 4 €

Západ slnka na Kanárskych ostrovoch

Západ slnka na Kanárskych ostrovoch (Zdroj: flickr/cc/Tony Hisgett)

 

Očkovanie a choroby na Kanárských ostrovoch

Pri cestovaní na Kanárske ostrovy sa nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky a očkovania. Určite je potrebné pribaliť Európsky zdravotný preukaz, na základe ktorého je občanom SR poskytnutá bezplatná zdravotná starostlivosť v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Vhodné je pred cestou uzavrieť poistenie liečebných nákladov v zahraničí, ktoré pokryje výdavky na ošetrenie v súkromnom sektore zravotníctva. Priemerná cena za takéto ošetrenie bez liekov a špeciálnych vyšetrení sa pohybuje medzi 60 až 70€.

 

Bezpečnosť na Kanárskych ostrovoch

Kanárske ostrovy sú považované za bezpečnú oblasť. Tak ako inde vo svete sa vyskytujú drobné krádeže a podvody, preto je vhodné dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá a obozretnosť. V prípade potreby ponúkajú miestne hotely za poplatok možnosť umiestnenia hotovosti a cenných predmetov do hotelového trezoru.

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

 

Doklady na Kanárske ostrovy

Pri cestovaní na Kanárske ostrovy platia pravidlá ako pri cestovaní do Španielska. Je potrebné mať pri sebe platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Turistický pobyt nepresahujúci 90 dní je povolený bez vízovej povinnosti.

Cestovné doklady na Kanárske ostrovy

 

☎ Dôležité čísla na Kanárskych ostrovoch

 

 • Polícia a prvá pomoc: 112
 • Základné informácie: 012

Telefónna predvoľba na Kanárske ostrovy:  +34

Kanárske ostrovy sú plné piesočnatých pláží

Kanárske ostrovy sú plné piesočnatých pláží (Zdroj: flickr/cc/Felipe Gabaldon)

 

Počasie

Kanárske ostrovy sú vyhľadávané pre príjemné počasie počas celého roka. Dokonca sa hovorí, že majú najlepšiu klímu na celom svete.
Priemerná ročná teplota má príjemných 22°C. V lete sú priemerné teploty okolo 25°C a v zime okolo 20°C. Typické sú dlhé slnečné dni, dažde bývajú mierne a iba niekoľko dní do roka. Miestni obyvatelia radi zdôrazňujú, že miestna klíma pôsobí na nás ako pilulka šťastia, ktorá vás dobije energiou a pozitívnymi emóciami.  

Viac informácií o počasí na Kanárskych ostrovoch >

 

Zaujímavé miesta na Kanárskych ostrovoch

Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu, preto nie je prekvapením, že práve tu možno obdivovať rôzne geologické útvary. Na ostrovoch sú početné národné parky s nádhernou krajinou a prírodou. Na ostrove Tenerife navštívte napríklad Teide Národný park. Astronomické pozorovanie je možné v desiatke observatórií a planetárií. Medzi najlepšie patrí Astro GC (Maspalomas) a Astro La Palma (Brena Baja). K dispozícii je aj stovka rôznych múzeí s umením, históriou, prírodopisnými exponátmi, vojenské múzeá a špeciálne múzeá pre deti.

Viac informácií o plážach na Kanárskych ostrovoch >

La Gomera je druhý najmenší z Kanárskych ostrovov ležiaci v Atlantickom oceáne

La Gomera je druhý najmenší z Kanárskych ostrovov ležiaci v Atlantickom oceáne (Zdroj: flickr/cc/Till Krech)

 

Výlety

Kanárske ostrovy majú niekoľko možností výletov medzi jednotlivými ostrovmi. Zaujímavé sú organizované výlety na susedné ostrovy loďou, plachetnicou alebo letecky. Výletné lode sa špecializujú okrem prepravy aj na ďalšie turistické atrakcie ako pozorovanie morských živočíchov, ochutnávky miesnych špecialít alebo plavby naprieč plážami a zátokami. V miestnej ponuke možno nájsť výlety do prírody za pozorovaním voľne žijúcej zveri, cyklovýlety, výlety na člnoch alebo do zábavných parkov.

Viac informácií o výletoch na Kanárskych ostrovoch >

Severné mesto San Andrés

Severné mesto San Andrés (Zdroj: flickr/cc/vil.sandi)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Na mnohých miestach Kanárskych ostrovov nie je voda z vodovodu pitná. Je vhodné zásobiť sa balenou vodou, ktorá je vo veľmi podobnej cene ako u nás doma. Najpohodlnejšie cestovanie na Kanárske ostrovy je leteckou dopravou. Každý obývaný ostrov má letisko ale preprava medzi ostrovmi je jednoduchá a pomerne rýchla aj loďou a trajektmi. Doprava v rámci hlavných turistických ostrovov je veľmi komplexná a zahŕňa autobusy, električky, taxislužby a prenájom automobilov. Taxislužby sú vybavené taxametrom a tarify sú regulované, stačí sa vopred informovať o približnej cene.

COVID-19 Garancia