Portugalsko

Portugalsko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: UTC + 1 hodina
 • Počet obyvateľov: 10,5 miliónov
 • Hlavné mesto: Lisabon
 • Jazyk: portugalský
 • Mena: Euro (EUR)

 

Portugalsko leží v západnej časti Pyrenejského polostrova a jeho jediným susedným štátom je Španielsko. Patrí k dvadsiatke najviac navštevovaných krajín sveta. K Portugalsku patria aj súostrovia Madeira a Azory. Severná časť je hornatá a smerom k juhu tvorená údoliami riek. Južné oblasti Algarve a Alentejo sú mierne zvlnené až rovinaté. 

Väčšina turistov prichádza do Portugalska za slnkom a plážami. Rastúcej obľube sa však teší aj gastronomický turizmus, eko turizmus, kultúrny turizmus a plavby po mori. Turisti milujú pulzujúci život Portugalska. Festivaly a masívne tanečné párty sú príležitosťou spoznávania portugalskej kultúry a zvyklostí. K typickej atmosfére prispievajú aj kontrasty bielej architektúry a farebných odevov.

 Prírodné prostredie Portugalska je rovnako výnimočné ako celá krajina. Chránené územia zahŕňajú Národný park Peneda Geres, 12 prírodných parkov, 5 prírodných pamiatok a 7 chránených krajinných oblastí. Rozmanitosť druhov je typická pre rastlinné i živočíšne spoločenstvá. Vďaka polohe na hlavnej migračnej trase možno v Portugalsku pozorovať vyše 600 druhov vtákov. V riekach sa nachádza vyše 100 druhov sladkovodných rýb. V regióne Algarve máte slušnú šancu vidieť chameleóna priamo v prírode.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +1
 • Počet obyvateľov: 10,5 miliónov
 • Hlavné mesto: Lisabon
 • Jazyk: portugalčina
 • Mena: €

Prírodná scenéria a regionálny vlak v Portugalsku

Prírodná scenéria a regionálny vlak v Portugalsku (Zdroj: flickr/cc/Pablo Nieto)

 

Ceny v Portugalsku

Pri cestovaní do Portugalska nepocítite takmer žiadny cenový rozdiel. Výška spotrebiteľských cien a cien potravín sa odlišujú o menej ako 10%. Potraviny sú lacnejšie a u niektorých druhov sa rozdiel vyšplhá aj na desiatky percent. Drahšie sú reštauračné služby.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1 €
 • Voda (1,5l) = 0,50 €
 • 1l mlieka = 0,60 €
 • 1kg syra = 7,60 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,50 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 7 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 15 €
 • Kapučíno = 1,10 €
 • Fľaša vína = 4 €

Príklad portugalskej architektúry

Príklad portugalskej architektúry (Zdroj: flickr/cc/Pedro Ribeiro Simoes)

 

Očkovanie a choroby v Portugalsku

Pri vstupe do Portugalska sa nevyžaduje žiadne očkovanie ani potvrdenia o zdravotnom stave. Európsky preukaz zdravotného poistenia je nevyhnutný pri prípadnom lekárskom ošetrení. Je však nutné rátať s prípadnými poplatkami za zdravotné úkony, ktoré sa pohybujú vo výške 60 – 100€. Rovnaké ceny sa platia aj na pohotovosti. Len niektoré úkony sú bezplatné, alebo za znížený poplatok. Je preto vhodné uzatvoriť komplexné cestovné poistenie, ktoré by pokrylo aj prípadné poplatky za zdravotnú starostlivosť.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Portugalska

 

Bezpečnosť v Portugalsku

Portugalsko má ako krajina EÚ minimálne bezpečnostné riziká. V krajine je tiež nízka miera kriminality. Všeobecne sa odporúča dodržiavať základné bezpečnostné pravidlá a dohľad nad osobnými vecami a cennými predmetmi.

Je bezpečné cestovať do Portugalska v čase Korony?

 

Doklady do Portugalska

Pri cestovaní do Portugalska postačuje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Dĺžka pobytu nie je obmedzená.

Cestovné doklady do Portugalska

 

☎ Dôležité čísla v Portugalsku

 

Tiesňové volania: 112

Telefónna predvoľba pre Portugalsko: +351

Most PonteLuís I v Porte

Most Ponte Luís I v Porte (Zdroj: flickr/cc/Fadhirul Fitri Jamsari)

 

Počasie

Portugalsko má príjemné stredomorské podnebie. Priemerná ročná teplota na kontinentálnej časti Portugalska je 8 – 12 °C na severe a 16 – 19 °C na juhu. V lete sa teploty na juhu pohybujú okolo 40°C. Súostrovia majú subtropické podnebie s priemernými ročnými teplotami nad 20°C. Teplota vody pri pobreží je najvyššia na juhu krajiny, kde dosahuje priemerné letné teploty 23 – 25°C. Najlepším obdobím na dovolenku v Portugalsku je jún – september.

Viac informácií o počasí v Portugalsku >

 

Zaujímavé miesta v Portugalsku

Lisabon a jeho okolie je vyhľadávané pre rušný život, množstvo barov a klubov a nočné street party. Návštevníkov však očarí aj typickými úzkymi dláždenými uličkami a celým radom historických pamiatok. Dominantu mesta tvorí biela kupola Veľkej katedrály. V priamom okolí je nádherná príroda, kúzelné lesy, lákavé pláže a malé prímorské dedinky. Druhé najväčšie mesto v Portugalsku je Porto. Pýši sa prívlastkom romantické a je označované ako raj milovníkov vína. V okolí sa nachádza mnoho vínnych pivníc, ktoré ponúkajú ochutnávky miestnych vín. 

Pobrežná časť Algarve dokáže oslniť piesočnatými plážami a vynikajúcou zábavou. Pobrežie je tvorené útesmi a pôvabnými zátokami, mnohé sú ideálne na surfovanie, potápanie a aktívny relax. V turistických strediskách nie sú výnimkou plážové bary a diskotéky s nohami v piesku. Vnútrozemská časť Algarve je pokrytá nádhernými historickými dedinkami. Azorské ostrovy ležia v strede Atlantického oceánu, asi 1500 km od Lisabonu. Sú sopečného pôvodu so strmým pobrežím a predstavujú vyhľadávanú turistickú oblasť Portugalska. Na súostroví Madeira sa nachádza jedinečný typ subtropického pralesa Laurisilva forest. Nachádza sa iba na niekoľkých miestach sveta.

Viac informácií o plážach v Portugalsku >

Typické električky v Porte

Typické električky v Porte (Zdroj: flickr/cc/Rick Ligthelm)

 

Výlety v Portugalsku

Každý kút Portugalska je osobitý a ponúka iné scenérie a zážitky. V oblasti Algarve sa oplatí urobiť si výlet k pobrežným jaskyniam Benagil. V Alentejo môžete vidieť zaujímavé mestečko Monsaraz, ktoré takmer celé leží na jednom pahorku, v blízkosti nádhernej priehrady Alqueva. Portugalské mestá si možno prezrieť počas príjemnej okružnej prechádzky alebo jazdy. Ak ste milovníkom cyklistiky, poteší vás slušná ponuka cyklovýletov. Prepedálovať si môžete nielen mestá, ale i celé regióny. Vo všetkých turistických strediskách je ponuka široká. Môžete si vybrať plavby po mori, pozdĺž pobrežia alebo tematické plavby za pozorovaním delfínov a veľrýb. Užiť si môžete plachtenie, rybárčenie, všakovaké vodné športy i golf.

Viac informácií o výletoch v Portugalsku >

Pohľad na večerný Lisabon

Pohľad na večerný Lisabon (Zdroj: flickr/cc/Pedro Ribeiro Simoes)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pripravte sa na relatívne chaotickú motoristickú dopravu. Portugalčania bežne nedodržiavajú predpisy, nesústredia sa na jazdu a často sa vychyľujú do protismeru. Pri zastavovaní sa nadmieru približujú k vozidlu pred nimi, čo je častým dôvodom dopravných nehôd. V Portugalsku fungujú dve hlavné policajné zložky: metropolitná Polícia de Seguranca Publica a na vidieku Guarda Nacional Republicana. Obe zložky sú schopné vyriešiť prípadné problémy turistov. V oblasti Algarve sa s policajtom dohovoríte aj anglicky, v ostatných častiach krajiny je to problematické. 

Fajčenie je v krajine zakázané vo všetkých verejných priestoroch. Reštaurácie a kaviarne majú pre fajčiarov vyhradené vonkajšie terasy. Menšie problémy môžu byť s verejnými toaletami, ktorých je v Portugalsku pomenej. V niektorých mestách sú automatické toalety na mince s automatickým osvetlením a splachovaním. V prípade potreby, pánske toalety sú označované ako Homens alebo Cavalheiros a dámske ako Mulheres alebo Senhoras.