Počasie v Portugalsku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Aktuálne počasie Portugalsko

Aktuálne počasie Portugalsko
21 °C
Pocitová: 26 °C
do 26°C
Maximálna denná
od 17°C
Minimálna nočná
5%
Riziko zrážok
58%
Vlhkosť
06:11
Východ slnka
21:01
Západ slnka
Zrána bude malá oblačnosť. Poobede oblačno, ojedinele polooblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 17 až 26 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 17 do 26 °C. Nočné teploty budú dosahovať 17 °C. Bude fúkať západný až juhozápadný vietor rýchlosťou 4 km/h až 18 km/h.

Portugalsko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Portugalska

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Január až December, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Portugalsko ležiace na západe európskej pevniny, obmývané Atlantickým oceánom je krajinou, kde môžete stráviť krásnu letnú dovolenku pri mori, ale aj zimnú v niektorom z lyžiarskych stredísk. Celoročne si udržiava príjemné teploty, ktoré zväčša neklesajú pod 15ºC.

 

Pobrežné oblasti majú stredomorské podnebie s teplými letami. Horúčavy nehrozia, pretože ich mierni neustály vánok prichádzajúci od Atlantického oceánu. Zimy sú mierne a prinášajú dažďové zrážky. Vo vnútrozemí je podnebie kontinentálne a mení sa s narastajúcou nadmorskou výškou. Všeobecne platí, že hornatý sever je chladnejší než južné oblasti. V najvyššie položených častiach krajiny sa vyskytujú v zimnom období snehové zrážky. Počasie ovplyvňuje Golfský prúd, Atlantický oceán a Stredozemné more. Severozápad je veľmi vlhký a často sa vyskytuje dážď, deje sa to práve pod vplyvom Golfského prúdu. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 28ºC s takmer 11 hodinami slnečného svitu.

 

Počasie v Portugalsku podľa jednotlivých mesiacov

 

 

Január

V januári sa denné maximálne teploty pohybujú okolo 15ºC. Noci sú chladné, teploty dosahujú 8ºC. Tento daždivý mesiac prináša 109 mm, čo predstavuje asi tak 14 dní so zrážkami. Voda má teplotu 15ºC

Február

Teploty sú podobné ako v predchádzajúcom mesiaci – denná 16ºC, nočná – 9ºC, more –  14ºC. Treba naďalej počítať so zrážkami, padne zhruba 110mm (14 daždivých dní).

Marec

Denné teploty stúpnu na príjemných 18ºC, nočné sú stále pomerne chladné cca 10ºC. More ostáva na teplote 15ºC. Padne 68mm zrážok, 13 daždivých dní.

Apríl

Aprílová denná teplota len mierne stúpne na 19ºC, noci sa držia na chladných 11ºC. More ostáva na teplote 15ºC. Množstvo zrážok mierne klesá, padne 64mm zrážok.

Máj

Máj prináša príjemné teploty okolo 22ºC počas dňa, mierne stúpnu aj nočné teploty na 13ºC. Voda v mori má 16ºC. V priemere padne 39mm zrážok.

Jún

Priemerné maximálne denné teploty dosahujú teplých 25ºC a nočné príjemných 16ºC. More má teplotu 17ºC. Zrážok je pomerne málo, padne už len 21mm.

Júl

V júli sa oteplí na teplých 28ºC počas dňa pri nízkej vlhkosti vzduchu a 18ºC počas noci. Voda mierne stúpne na 18ºC. Množstvo zrážok zanedbateľné.

August

Denná teplota ostáva na teplých 28ºC, no stúpa vlhkosť vzduchu. V noci teploty neklesajú pod 18ºC. Voda v mori má 19ºC. Množstvo zrážok zanedbateľné.

September                                         

Denná teplota dosahuje hodnotu okolo 27ºC, no v tomto mesiaci už len pri nízkej vlhkosti vzduchu. Noci sú príjemné zhruba 17ºC. Zrážky mierne, odhadujú sa na 26mm.

Október

Priemerná maximálna denná teplota v októbri je  23ºC, nočná 15ºC, teplota mora 18ºC. Treba počítať so zrážkami, padne 80mm, čo je približne 10 daždivých dní.

November

Zatiaľ čo denné teploty sa pohybujú ešte na príjemných 18ºC, nočné teploty klesajú na chladných 11ºC. More má teplotu 17ºC. November je daždivý, padne až 111mm zrážok (13 daždivých dní).

December

V decembri klesne denná teplota na 15ºC a nočná na chladných 9ºC. Teplota mora je cca 16ºC. Očakávať treba asi 106mm zrážok, teda 14 daždivých dní.

 

Počasie v Portugalsku podľa lokality

Počasie Portugalsko

 

Pobrežie

Všeobecne pre pobrežnú oblasť platí, že je tu príjemné stredomorské podnebie, ktoré prináša slnečné leto s vysokými teplotami. Vzduch však nie je suchý vďaka vánku prichádzajúcemu z oceánu. Zimy sú mierne.

 

Južné pobrežie

Táto časť je najteplejšou v celej krajine. Pre juh sú charakteristické dlhé, suché a horúce letá, ktoré mierni morský vánok od Atlantiku. Zimy sú tu len mierne s malým množstvom dažďových zrážok. V regióne Alentejo dokonca môžu stúpať letné teploty až k horúcim 40ºC.

 

Vnútrozemie

Nemá tak stabilné počasie ako má pobrežie, letá sú horúce a suché, vzduch nie je však zmiernený oceánom.

 

Sever

V severnej časti krajiny sa rozprestierajú pohoria ako Serra de Estrela a Braganca, kde sa nachádzajú známe lyžiarske strediská. Teploty v zime klesajú na mínusové hodnoty. Spadne tu najviac zrážok, typické sú lejaky prichádzajúce na jeseň.

 

Lisabon

Hlavné mesto ležiace blízko oceánu patrí k najteplejším miestam v Portugalsku. Prejavuje sa tu typické stredomorské podnebie s teplými letami a miernymi zimami so zrážkami.

 

Kedy ísť do Portugalska

Najlepšími mesiacmi na dovolenku v Portugalsku sú máj, jún a september, kedy sa vyhnete horúčavám. No ak milujete horúce slnečné lúče a chcete si zaplávať, tak pokojne skúste aj najteplejšie mesiace a to júl a august. Za poznávaním historických pamiatok môžete vycestovať kedykoľvek v roku.