Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Bairro Alto je synonymom pulzujúceho nočného života, ale aj estetických zážitkov

bairro alto lisabon

(Zdroj: Unsplash.com)

Každá metropola má svoju vlastnú párty štvrť a Lisabon nie je výnimkou. Volá sa Bairro Alto a ponúka tú správu kombináciu južanského temperamentu a bohémskeho života. Či sa vám žiada jesť, piť, tancovať, na tomto mieste nájdete mnoho telesných i duševných pôžitkov pohromade. Nejde však iba o párty lokalitu, história je tu vtesaná do kameňa a na svoje si prídu aj nadšenci malebnej a dych berúcej fotografie.

Bairro Alto je synonymom zábavy a pôžitkov

Začnime však tým, čím je táto štvrť preslávená aj za hranicami Portugalska. Ide o bujarý nočný život, plný hudby, tanca a zmyslom lahodiacim pôžitkov. Práve tu nájdete najvychytenejšie bary, nočné kluby a diskotéky. Samozrejme, aj s patričným množstvom zvedavých turistov, ktorí prišli okúsiť portugalský párty život.

Epicentrom zábavy je ulica, ktorej celý názov znie Rua do Diário de Notícias. Je sídlom mnohých z najznámejších barov v Lisabone ako Páginas Tantas, Nova Tertúlia či Sentido Proibido 2. Čo vás určite zaujme pri kráčaní po tzv. mačacích hlavách je široká paleta farieb, ktoré vás obklopia. Pestré zástavy, ozdoby a vlajky zavesené na fasádach historických domov výrazne dotvárajú kolorit štvrte. Prekvapením sú aj električky skryté v útrobách úzkych ulíc, ktoré vám skrátia stúpania do prudkých kopcov namiesto schodov. 

bairro alto lisabon

Medzi najpopulárnejšie nočné kluby a diskotéky patria stálice Incógnito a Sabotage. Ak máte radi živú hudbu, tá sa tu tiež valí z každého rohu. Okrem tradičného portugalského žánra fado začujete aj jazz, či dokonca írsku kapelu z miestneho Irish Baru. 

Neostanete ani hladní, reštaurácií je v Bairro Alto tiež dosť. Pripravte sa však na to, že predovšetkým v nočných hodinách je pomerne náročné nájsť voľné miesto a všadeprítomné rady turistov nevyhovujú každému.

Nielen párty, ale aj história a kultúra

Aj keď je Bairro Alto synonymom lisabonského nočného života, za bieleho dňa má tiež čo ponúknuť. Populárnou lokalitou sú historické záhradné terasy Miradouro São Pedro de Alcantara, z ktorých sa vám ako na dlani rozprestiera historické centrum Lisabonu. 

bairro alto

(Zdroj: Canva.com)

Bairro Alto je tiež plná rôznych malých „alternatívnych“ obchodíkov, ktoré na prvý pohľad zaniknú medzi reštauráciami a klubmi. Skrývajú však široký sortiment, od starožitností, remeselníckych výrobkov, oblečenia až po rôzne predmety späté so subkultúrami a iné turistami vyhľadávané artikle. 

Jeden z esteticky najhodnotnejších zážitkov sa skrýva v jezuitskom kostole Igreja de São Roque, ktorého fasáda na prvý pohľad pôsobí veľmi nenápadne. Zdanie však klame, ako zistíte hneď po vstupe. Interiér vás totiž ohúri bohatou a prepracovanou výzdobou. Skrýva dokonca aj najdrahšiu kaplnku na svete, pochádzajúcu ešte z prvej polovice 18. storočia. 

Podobne, ako pri ďalších lisabonských štvrtiach, aj Bairro Alto človek najlepšie spozná, ak sa v nej jednoducho bude prechádzať. Každá ďalšia úzka ulička totiž môže skrývať nenápadnú historickú pamiatku, alebo tradičnú fado reštauráciu. Objavovať na vlastnú päsť sa v tomto prípade určite oplatí.