Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Na plošinu Cabo Girão na Madeire vchádzajú len odvážni

cabo girao madeira portugalsko

(Zdroj: Canva.com) 

 

Na portugalskej Madeire si toho turista vie užiť viac než dosť. Ostrov je známy predovšetkým svojím členitým terénom, údoliami, stržami a pohľadnicovými útesmi. Jedným z nich je Cabo Girão. Tento útes sopečného pôvodu sa nachádza na južnom pobreží Madeiry a je známy predovšetkým vďaka presklenej vyhliadkovej plošine. Tá je, mimochodom, najvyššie položená v celej Európe. Návšteva plošiny však nie je jediná, ktorú by ste pri Cabo Girão nemali vynechať.

Najvyššia presklená vyhliadková plošina v Európe sa nachádza na Madeire

Vráťme sa však ešte k spomínanej plošine – ide predsa o turistickú dominantu. Na vrchole sezóny sem zavíta aj viac než 1 800 návštevníkov denne. Čo ich sem tak láka? Predovšetkým výhľad, ale do istej miery aj prekonávanie samého seba. Vojsť na presklenú a priehľadnú plošinu vo výške 580 metrov nad morom je totiž zložením skúšky odvahy. Na samom vrchole máte pod nohami dlho iba prázdno, až na samom spodku sa vidíte tzv. fajâs, poľnohospodársku pôdu na pobreží.

Cabo Girão madeira výhľad

(Zdroj: Canva.com)

 

Ktorýmkoľvek smerom sa pozriete, naskytne sa vám dych berúci výhľad. Na jednej strane sa vám ako na dlani rozprestiera mestečko Câmara de Lobos so svojimi charakteristickými oranžovými škridlovými strechami. Otočte hlavou a uvidíte Funchal, hlavné mesto Madeiry. 

Cabo Girão vyhliadka

(Zdroj: Canva.com)

 

Neďaleko plošiny nájdete služby a obchodíky, ktoré ku každému podobnému miestu neodmysliteľne patria. Nakúpite tu suveníry a pohľadnice, parkovisko, toalety je tu však aj reštaurácia s podobne krásnym výhľadom. Nachádza sa tu dokonca aj maličká kaplnka.

Plošina je otvorená celoročne a vstup na ňu je bezplatný. Počas letných mesiacov býva však počas dňa mimoriadne plná turistov. Ak si teda chcete krásny výhľad vychutnať naplno, odporúčame vám prísť sem skoro ráno, alebo mimo hlavnej sezóny.

Prechádzka po Cabo Girão stojí za to

Aj blízke okolie útesov ponúka zážitky a momenty, ktoré stoja za to. Necelých päť kilometrov od plošiny sa nachádza stanovište lanovky Teleforico do Rancho, ktorou sa viete zviezť dole na pobrežie ku spomínaným fajâs.

Už len samotná prechádza po útesoch, samozrejme, za dodržania zásad bezpečnosti, je snom každého romantika. Ťažko tu nájsť miesto, z ktorého sa človeku neroztvorí celá ostrovná krajina ako na dlani. 

Cabo Girão

(Zdroj: Canva.com)

 

Pravidelná autobusová linka premáva medzi plošinou a mestečkom Câmara de Lobos. Už samotná jazda dole serpentínami stojí za to a ponúka viacero zaujímavých výhľadov. Mestečko vyniká predovšetkým nábrežím posiatym domčekmi a vodnou hladinou, na ktorej plávajú mnohofarebné rybárske člny. 

Širšie okolie Cabo Girão rovnako stojí za prebádanie. Napríklad horská dedinka Curral das Freiras je ako z pohľadnice vystrihnutá, opačným smerom, na východ, je populárna pláž Formosa. 

Nech už sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, na Madeire určite nájdete zaujímavý zážitok. Umocnený pocitom, že ste ho objavili na vlastnú päsť.