Madeira - Základné informácie

 

Madeira je portugalské súostrovie, ktoré leží v severnej časti Atlantického oceánu. Nachádza sa asi 400 kilometrov severne od ostrova Tenerife v súostroví Kanárske ostrovy. Súostrovie Madeira je autonómnou oblasťou Portugalska a zahŕňa obývané ostrovy Madeira, Porto Santo a ďalšie neobývané súostrovia. Asi 93 % plochy tejto autonómnej oblasti však pripadá na samotný ostrov Madeira. Hlavným mestom je Funchal, ktorý leží na južnom pobreží Madeiry.

Krásna panoráma na Madeiru

Krásna panoráma na Madeiru (Zdroj: flickr/cc/Kacper Gunia)

 

Ostrov Madeira je dlhý približne 57 kilometrov a široký 22 kilometrov v jeho najširšom mieste. Zaberá plochu vyše 740 kilometrov štvorcových. Má značne členitý terén s najvyšším bodom 1862 metrov nad morom, ktorý dosahuje vrch Pico Ruivo. Centrálna časť Madeiry je hornatá s početnými údoliami a roklinami, ktoré sú ťažko prístupné. Severné pobrežie je typické vysokými útesmi.

Véu da Noiva

Véu da Noiva (Zdroj: flickr/cc/David Stanley)

 

Cestovný ruch sa na Madeire začal rozvíjať už pred dvesto rokmi. Jedným z hlavných lákadiel je bujná a rozmanitá vegetácia s množstvom exotických kvetov a prírodné krásy. Až dve tretiny územia sú chránenou oblasťou. Vďaka tomu je tu populárna turistika. Pre svoje prírodné krásy je Madeira často označovaná aj ako plávajúca záhrada Atlantiku.

Skákanie do vody z útesu

Skákanie do vody z útesu (Zdroj: flickr/cc/Don Amaro)

 

Atlantik je druhým z hlavných lákadiel Madeiry. Ponúka množstvo príležitostí pre pozorovanie veľrýb a delfínov, plachtenie a športový rybolov. Rovnako tu existuje rozvinuté zázemie pre všetky obľúbené vodné športy ako surfovanie, vodné lyžovanie, potápanie a ďalšie.

V okolí ostrova Madeira možno vidieť mnoho delfínov

V okolí ostrova Madeira možno vidieť mnoho delfínov (Zdroj: flickr/cc/Gideon Chilton)

 

Čo vidieť na Madeire

Hlavné mesto Funchal ponúka množstvo pôsobivých pamiatok. K najkrajším patrí gotická katedrála zo 16. storočia s vyrezávanými prvkami z cédrového dreva. Rovnako pôsobivý je tiež kostol Collegiate, v ktorom môžete obdivovať interiér zdobený pozláteným drevom. Miestne exotické ovocie a tradičné pochúťky, ryby, kvety a mnoho iného nájdete na miestnom farmárskom trhu. Každý turista by mal ochutnať Bolo de mel – tradičný medovník z Madeiry.

Hlavné mesto Funchal

Hlavné mesto Funchal (Zdroj: flickr/cc/John Cook)

 

Zábavný tematický park v Santana ponúka množstvo atrakcií pre všetky vekové skupiny. Tematické atrakcie približujú históriu objavenia ostrova, jeho rozvoja, miestnych vynálezov a pokroku. Okrem toho tu nájdete adrenalínové športy a atrakcie, množstvo barov, reštaurácií a obchodov so suvenírmi.

Levadas sú úzke kamenné zavlažovacie kanále, ktoré križujú takmer celý ostrov. Viac ako 2 tisíc kilometrov kanálov je sprevádzaných mnohými turistickými chodníkmi, z ktorých najkrajší je Levada do Caldeirao Verde.

Prechádzka na Madeire

Prechádzka na Madeire (Zdroj: flickr/cc/David Stanley)

 

Kvetinové záhrady v okolí Quintas. Quinta je tradičný šľachtický vidiecky dom, ktorého história je často spojená s obchodom s vínom. Tradične sú obklopené krásnymi záhradami a množstvom kvitnúcich kvetov a tvarovaných rastlín. Dnes sú mnohé z nich premenené na penzióny alebo múzeá. K najznámejším patria Quinta Jardins do Lago alebo Quinta do Estreito.

Pohľad na hlavné mesto Funchal

Pohľad na hlavné mesto Funchal (Zdroj: flickr/cc/Don Amaro)

 

Dedina São Vicente v západnej časti je výletom do histórie ostrova. Vulkanická jaskyňa má skvelú 3D prehliadku o tom, ako sa Madeira formovala a aké horniny sa na ostrove nachádzajú. V Rota da Cal sa zasa dozviete o histórii osídľovania, ťažbe vápenca na budovanie domov. Za turistikou sa vyberte do Levada Fajã do Rodrigues. 

sao vicente madeira

Dedina São Vicente uprostred zelene (Zdroj: Canva.com)

Viac informácii o výletoch na Madeire >

 

Klíma a počasie na Madeire

Madeira má veľmi príjemnú klímu ideálnu na dovolenku počas celého roka. Priemerná denná teplota počas letných mesiacov júl – október je príjemných 24 °C. Najvyššie letné teploty môžu však vystúpiť až na 33 °C, čo je dôsledok horúceho vetra prichádzajúceho z africkej Sahary.

V zimných mesiacoch je priemerná teplota okolo 17 °C. Vo všeobecnosti sa však Madeira teší dostatku slnečných dní, najmä v zátoke Funchal, ktorá je chránená vysokými vrchmi.

Viac informácii o plážach na Madeire >