Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Kníhkupectvo Livraria Lello v Porte je bránou do iného sveta

porto portugalsko kníhkupectvo livraria lello

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Vystáli ste si už niekedy rad pred koncertom obľúbenej kapely? Alebo pred vstupom na športové derby? Ak patríte medzi spoločenské a dobrodružné typy, tak zrejme už áno. Stáli ste však už v rade pred vstupom do kníhkupectva za bežného dňa? Ak máte v pláne navštíviť Livraria Lello v Porte, tak sa na čakanie pripravte. Ide totiž o jedno z najkrajších a najnavštevovanejších kníhkupectiev na svete.

Prísť do Livraria Lello „naslepo“ sa nemusí oplatiť

Zvonku by ste možno pri pohľade na exteriér kníhkupectva nečakali nič zvláštne. Pravdaže, má očarujúcu zdobenú gotickú fasádu, v historickom Porte je však takýchto budov viacero. Prvým signálom výnimočnosti sú spomínané rady a skupinky ľudí, ktoré sa tu vyskytujú. Niektorí si prišli slávne, už 115 rokov fungujúce kníhkupectvo iba odfotiť zvonku, drvivá väčšina však čaká na vstup.

V závislosti od času, kedy sem prídete, si v rade pred Livraria Lello počkáte rôzne dlhú dobu aj vy. Aj keď koronavírus urobil portugalskému turizmu mierny škrt cez rozpočet, na popularite tohto miesta to až tak nebadať. Pripravte sa teda na čakanie v horizonte od niekoľkých minút až po zhruba hodinu. Kníhkupectvo je otvorené každý deň v týždni od 10:00 do 19:00, ale už pred otvorením sa tu, predovšetkým počas letnej turistickej sezóny, zvyknú tvoriť rady.

Istotou je kúpiť si lístok - voucher priamo na webe kníhkupectva. Áno, vstup do tohto kníhkupectva je podmienený kúpou lístka. Urobiť tak môžete aj na mieste, ale pripravte sa, že ku kase vedie separátny rad. Tu platí dvojnásobne, že pripraveným šťastie praje.

Keď sa však konečne dostanete do vnútra, hneď pochopíte, prečo toľký rozruch.

kníhkupectvo porto livraria lello

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Vojsť do kníhkupectva je ako cesta do rozprávky

Interiér Livraria Lello sa netiahne do šírky, práve naopak, je dosť úzky. Hneď po vstupe vás však prekvapí priestor do výšky a dĺžky, kníhkupectvo sa rozkladá na dvoch rozľahlých poschodiach. Tie spája jedna z dominánt interiéru – krásne červené schodisko z masívu, ktoré samo o sebe pripomína umelecké dielo. A vôbec, každý centimeter štvorcový plochy, od podlahy až po strop, je ornamentálny a dych berúci.

Interiéru dominujú drevo a krásne ornamentálne rytiny s rôznorodými vzormi od výmyslu sveta. Nechýbajú sochy, stĺpy a klenby, mosadzné dekorácie či všadeprítomné busty. Kapitolou samou o sebe je strop kníhkupectva. Ten je kombináciou bohato zdobenej omietky a farebnej sklenej mozaiky, úspešne konkurujúcej cirkevným dómom. 

Traduje sa, že návšteva Livraria Lello inšpirovala spisovateľku J. K. Rowlingovú pri písaní Harryho Pottera (autorka žila istý čas v Porte). Čo je na tom pravdy sa zrejme nikdy skutočne nedozvieme, ale aj pri letmom pohľade je jasné, že na tomto mieste je sila múz na svojom vrchole.

Pri návšteve možno aj na chvíľu zabudnete, že ste vlastne v kníhkupectve a nie v galérii. Samozrejme, môžete si tu nejaký ten kúsok aj kúpiť. Pripravte sa však na to, že väčšina kníh je v portugalčine a s cenami tu menej, tu viac nad priemerom. Čo je však potešujúce, že môžete svoj zakúpený lístok – voucher použiť pri platení a z ceny knihy sa vám odráta jeho hodnota. 

porto livraria lello

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Či už však odídete aj s literárnym suvenírom alebo nie, návšteva Livraria Lello je ako vstúpiť do iného sveta. Ak Porto figuruje vo vašom cestovateľskom itinerári, nech v ňom nechýba toto kníhkupectvo.