Tipy na fakultatívne výlety - Porto

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Porto so sprievodcom.

 

Porto, významné portugalské mesto, sa rozprestiera v blízkosti Atlantického oceánu. Starú časť Porta vybudovanú nad riekou Duoro si doslovne zamilujete. Krivolaké uličky, námestia, mosty a budovy predovšetkým z čias baroka a klasicizmu sa miesia s modernými prvkami a rušným nočným životom. Toto je náš sprievodca tými najzaujímavejšími miestami v Porte. 

 

Katedrála Sé

Celým názvom Katedrála Sé do Porto je pôvodne románska katedrála. Prvé zmienky o započatí stavby siahajú do roku 1110. Stavba prebiehala pod patronátom biskupa Huga a trvala do 13. storočia. V priebehu nasledujúcich storočí získala prvky gotické i barokové. Z románskeho obdobia sa dodnes zachovala krásna rozeta na priečelí. Katedrála postavená v starej časti mesta je jednou z najstarších pamiatok Porta.

Cena vstupného: dospelý 3 EUR, dieťa 2 EUR

Katedrála Sé do Porto

Katedrála Sé do Porto (Zdroj: pixabay/cc/Svetlanatravel)

 

Kostol Sao Francisco

Začiatkom 13. storočia prišli do Porta františkáni, ktorí v meste postavili malý kostol. O stošesťdesiat rokov neskôr sa rozhodli vystavať nový, oveľa priestrannejší kostol Sao Francisco. Postavený bol v štýle gotiky a dodnes si uchováva slohovú čistotu. V 18. storočí pribudlo pozlátenie interiéru. Kostol svätého Františka si môžete prezrieť v historickej časti mesta, ktorá bola zaradená do zoznamu svetového dedičstvo UNESCO.   

Cena vstupného: cca 5 EUR

Gotický kostol Sao Francisco

Gotický kostol Sao Francisco (Zdroj: flickr/cc/lightmeister)

 

Palácio da Bolsa

Na začiatku 19. storočia vyhorela časť kostola Sao Francisco. Na jeho severnej strane vyrástla v priebehu najbližších rokov nová stavba. Mestská obchodná asociácia tu dala postaviť Palácio da Bolsa (Burzový palác). Neoklasicistická stavba sa nachádza na námestí Praça Infante de Henrique v historickej časti Porta.

Cena vstupného: dospelý 8 EUR, dieťa 4,50 EUR

Palácio da Bolsa v štýle neoklasicizmu

Palácio da Bolsa v štýle neoklasicizmu (Zdroj: flickr/cc/Sergio Zeiger)

 

Avenida dos Aliados

Ulica Avenida dos Aliados sa dá považovať za jeden z hlavných orientačných bodov v Porte. Rušná ulica je lemovaná mnohými obchodíkmi, reštauráciami, barmi, kaviarničkami a tiež významnými budovami, bankami a hotelmi. Prepojená je s námestím Praça da Liberdade a Praça do General Humberto Delgado. Ulicu uzatvára miestna radnica s vysokou vežou.

Rušná ulica Avenida dos Aliados

Rušná ulica Avenida dos Aliados (Zdroj: flickr/cc/hsinger.t21)

 

Torre dos Clérigos

Najkrajší výhľad na mesto je z veže Torre dos Clérigos, ktorá meria úctyhodných 76 metrov. Práce na 6-poschodovej stavbe začali v roku 1754 a trvali 9 rokov. Baroková veža spolu s kostolom je ukážkou majstrovstva konca 18. storočia. Autorom stavby je architekt Nicolau Nasoni.

Cena vstupného: cca 4 EUR

Veža Torre dos Clérigos

Veža Torre dos Clérigos (Zdroj: flickr/cc/Ly Souza)

 

Sao Bento

Elegantná budova stanice v Porte patrí k najkrajším stavbám svojho druhu na svete. Možno ani nebudete veriť, že ste a ocitli na železničnej stanici. Vstupnú halu zdobia modro-biele výjavy zobrazujúce históriu mesta. Výstavba prebehla na prelome 19. a 20. storočia. Stanicu Sao Bento nájdete v starom meste, neďaleko katedrály.

Výzdoba vstupnej haly stanice

Výzdoba vstupnej haly stanice (Zdroj: flickr/cc/Manuto da Borgunto)

 

Jardim do Palácio de Cristal

Romantická záhrada Jardim do Palácio de Cristal je dielom nemeckého záhradného architekta Emilly Davida. Bola navrhnutá ako súčasť Krištáľového paláca (Palacio de Cristal). Vašu pozornosť strhne nielen dôkladne udržiavaná zeleň, ale tiež úchvatný panoramatický výhľad na mesto.

Jardim do Palácio de Cristal

Jardim do Palácio de Cristal (Zdroj: flickr/cc/Quero ir á Antartida)

 

Most Ponte de Dom Luís I

Jednou z dominánt mesta je most Ponte de Dom Luís I prepájajúci mestá Porto a Vila Nova de Gaia. Dvojpodlažný kovový most v tvare poloblúka pretína rieku Duoro. Od najbližšieho mosta D. Maria Pia ho delí jeden kilometer.

Most Ponte de Dom Luís I

Most Ponte de Dom Luís I (Zdroj: flickr/cc/WithSoulLoveCreativity)

 

Casa da Música

Názov Casa da Música by sme doslovne preložili ako Dom hudby. Ide o portugalskú koncertnú sieň  s veľmi moderným riešením v štýle minimalizmu.  Casa da Música je miestom, kde sa schádza celá kultúrna obec a tiež sídlo orchestra Porto National Orchestra. Považuje sa za jednu z najlepšie akusticky riešených stavieb na svete.

Hudobná sieň Casa da Música

Hudobná sieň Casa da Música (Zdroj: flickr/cc/romanovska)

 

Museum Nacional Soares dos Reis

Najlepšie zbierky výtvarného umenia si môžete prezrieť v Museum Nacional Soares dos Reis. Rozsiahle múzejné zbierky zachytávajú široký záber dejín umenia. Exponáty začínajú v období neolitu a končia až v modernizme. Múzeum sídli v budove Palácio das Carrancas.

Cena vstupného: 5 EUR

Časť budovy Museum Nacional Soares dos Reis

Časť budovy Museum Nacional Soares dos Reis (Zdroj: flickr/cc/anapina.com)

 

Centro Português de Fotografia

Portugalské centrum fotografie zaujme nielen milovníkov fotografie a umenia. Sídli v budove bývalej väznice z 18. storočia. Centrum sa zameriava predovšetkým na súčasných tvorcov a organizuje moderné výstavy s aktuálnymi témami.

 

Livraria Lello 

Autorskú inšpiráciu našla v Porte aj J.K.Rowlingová, autorka Harryho Pottera, ktorá v meste žila v rokoch 1991 až 1993. Lonely Planet označil Livraria Lello za najkrajšie kníhkupectvo na svete. V dnešnej podobe je kníhkupectvo otvorené od roku 1906, no knihy predávalo už o 25 rokov skôr. Budova, ako ju poznáme dnes, stojí od roku 1906, no knihy sa tu predávali už od roku 1881.

livraria lello

Interiér kníhkupectva (Zdroj: Unsplash.com)