Tipy na fakultatívne výlety - Malta

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov na Maltu so sprievodcom.

 

V Stredozemnom mori južne od Talianska leží ostrovný štát Malta, ktorý je známy hlavne tromi obývanými ostrovmi - Malta, Gozo a Comino. Krajina plná paliem, piesočnatých pláží a krásneho mora láka turistov, ktorí milujú oddych a kúpanie, no ponúka oveľa viac. Aktívnych dovolenkárov potešia historické pamiatky, ktoré sú na každom kroku, môžete vidieť 5000 rokov staré chrámy a  v priebehu pár minút sa ocitnúť v baroku. Ponúkame vám tipy na miesta, ktoré jednoducho musíte vidieť.

 

Valletta

Valletta je hlavným mestom Malty, leží na východnom pobreží medzi zálivmi Grand Harbour a Marsamxett Harbour. Svoj názov dostala podľa zakladateľa, rešpektovaného veľmajstra Rádu svätého Jána, Jean Parisot de la Valette. V roku 1980 bolo mesto zapísané do zoznamu UNESCO. Ak navštívite Valettu, určite nevynechajte tieto miesta: Chrám Sv. Jána Krstiteľa s interiérom od Caravaggia, Múzeum v chráme so zbierkou vzácnych holandských gobelínov, Palác Veľmajstrov, Prezidentský palác, Vojenské historické múzeum či záhrady Barakka.

Cena: cca 30 EUR

Pohľad na mesto Valletta

Pohľad na mesto Valletta (Zdroj: flickr/cc/Emma Pidduck)

 

Mdina

Mdina bola kedysi hlavným mestom Malty. Postavili ju na kopci ako opevnené stredoveké mesto uzavreté baštami. Dnes sa mu hovorí aj „Tiché mesto“, pretože tu nie je povolený prejazd autom. Zaujímavé sú paláce, ktoré väčšinou slúžia ako obytné domy napr. Palazzo Falzon, ďalej Katedrála obrátenia svätého Pavla na hlavnom námestí, Kaplnka sv. Agáty, Natural History Museum, botanická záhrada v San Antone, útesy Dingli či grécke brány a katakomby.

Cena: 46 EUR

Pohľad namestoMdina

Pohľad na mesto Mdina (Zdroj: flickr/cc/Mark Fox)

 

Rabat

Mesto sa nachádza pri meste Mdina, bolo oddelené po arabskom obliehaní. Mesto je známe rušným životom aj počas nočných hodín, ale za videnie stojí určite aj park Howard Gardens, Rímska vila, ktorá je dnes Múzeom rímskych pamiatok, námestie Parish Square s kostolom sv. Pavla,  katakomby sv. Pavla a katakomby sv. Agáty.

Kostol sv. Pavla

Kostol sv. Pavla (Zdroj: flickr/cc/milka rabasa)

 

Pamiatky Malty I

Na každom kroku sa stretnete s fascinujúcimi maltskými pamiatkami, preto existujú rozmanité varianty fakultatívnych výletov. Počas tohto výletu spoznáte Dóm v meste Mosta, tradičné remeslá v dedine Ta Qali (filigránové šperky a sklo), mesto Mdina s Katedrálou obrátenia svätého Pavla, mesto Rabat s kostolom a jaskyňou a skalnaté pobrežie mesta Dingli v západnej časti ostrova.

Cena: 45 EUR

 

Pamiatky Malty II

Ak si zvolíte tento výlet, čaká vás prehliadka južnej časti Malty. Najväčším lákadlom sú dva chrámy - Hagar Qim a Mnajdra, ktoré sa nachádzajú na južnom pobreží asi 13 km od Valletty. Odhaduje sa, že sú staré viac ako 5 tisíc rokov. Z útesu, na ktorom sú vystavané, je výhľad na neobývaný ostrov Filfla. Ďalej uvidíte aj údolie Zurieg, Modrú jaskyňu dostupnú loďkou, rybársku dedinku Marsaxlokk a jaskyňu Ghar Dalam.

Cena: 52 EUR

Pozostatky chrámu Hagar Qim (Zdroj: flickr/cc/JussiJ)

 

Ostrov Gozo

Z mesta Cirkewwa premáva každých 45 minút trajekt na susedný ostrov Gozo. Podľa gréckych mýtov je práve Gozo tým ostrovom, kde žila nymfa Kalypsó a 7 rokov tu zdržiavala Odyssea pri návrate do rodnej Itaky. Zaujímavé je hlavné mesto Victoria ležiace na úpätí starodávnej pevnosti (Cittadella), megalitický chrám Ggantija, skalný útvar „Azúrové okno“, pekné pláže ako napr. Ramla Bay s oranžovo-červeným pieskom a Xaghra s kostolom.

Cena: 55 – 60 EUR

Ostrov Gozo

Ostrov Gozo (Zdroj: flickr/cc/Seán O Floinn)

 

Nočné Gozo

Podobným výletom je aj návšteva ostrovu v nočných hodinách. Zažijete skutočnú atmosféru pri prehliadke hradieb hlavného mesta, megalitického chrámu Ggantija a na záver sa vyberiete do Dwejry známej pre výnimočný skalný útvar „Azúrové okno“. Ochutnáte dobré jedlo v jednej z miestnych reštaurácií.

Cena: dospelý 46 EUR, dieťa 21 EUR

 

Mellieha

Asi 15 kilometrov od mesta Valletta  v severnej časti ostrova stojí na kopci mesto Mellieha. Vďaka tejto polohe je dobrým východiskovým bodom pre výlety na ostrovy Gozo a Comino. Nachádza sa tu najstaršia kaplnka na ostrove skalnatá kaplnka Panny Márie. Okrem tradičných domčekov v meste sú lákadlom severnej oblasti krásne pláže ako Golden Sands Beach, Ghajn Tuffieha a Gnejna.

Kostol v meste Mellieha (Zdroj: flickr/cc/JussiJ)

 

Modrá jaskyňa a Marsaxlokk

Počas poldenného výletu sa cez dedinku Wied iz – Zurrieq  dostanete k tzv. Modrej jaskyni, kde sa robí prehliadka na malej loďke. Pokračuje sa na juh do rybárskej dedinky Marsaxlokk, kde si vychutnáte pravú atmosféru miestnych rybárskych trhov a kotviacich rybárskych lodí.

Cena : 28 EUR

Rybárska dedinka  Marsaxlokk (Zdroj: flickr/cc/Ingrid & Jan Wirtberg)

 

Morský park Mediterraneo

Zábavu nielen pre deti nájdete v zábavnom parku Mediterraneo, kde si môžete pozrieť vystúpenie tuleňov, delfínov a papagájov a ešte oveľa viac.

Cena: dospelý 26 EUR, dieťa 18 EUR

Predstavenie s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/Travis Pictures)

 

Potápanie

Priezračné vody Stredozemného mora ponúkajú veľmi dobré podmienky na poznávanie podmorského sveta. Maltské vody majú príjemnú teplotu, podmienky sú vhodné pre začiatočníkov i skúsených potápačov, je tu zaujímavá fauna a flóra, vraky lodí, podmorské jaskyne a prírodné útvary.

 

Blue Lagoon, Comino

Blue Lagoon, teda Modrá lagúna je romantickým miestom s plážou z bieleho piesku obohnaná skalami. Je ideálnym miestom na plávanie v mori. Je tu aj niekoľko jaskýň, kam sa dá pozrieť loďou. Blue Lagoon je dobrým tipom na výlet, ak dovolenkujete na ostrove Malta.

Modrá lagúna so skalami (Zdroj: flickr/cc/eurodrifter)