Tipy na fakultatívne výlety - Portugalsko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

 

Portugalsko je najzápadnejšou krajinou Európy, rozprestiera sa na Pyrenejskom  polostrove. Jeho severná časť je hornatá s hustými lesmi, južná časť je zaujímavá pre turistov, obzvlášť časť Algarve s pamiatkami z dôb arabskej kolonizácie. Sem prichádzajú turisti, aby si oddýchli na krásnych plážach, ale aj podnikali výlety. Dnes vám pár tipov predstavíme.

TIP: Pred tým ako sa začítate si pozrite našu ponuku na poznávacie zájazdy Portugalsko.

 

Lisabon

Mesto sa nachádza na západe krajiny, je hlavným a súčasne aj najväčším portugalským mestom. Taktiež je to významný prístav pri Atlantickom oceáne. V roku 1755 postihlo krajinu zemetrasenie, ktoré zničilo veľkú časť kultúrnych pamiatok, no jedna z najkrajších ostala nedotknutá. Je to kláštor Mosteiro dos Jerónimos s kráľovskými hrobkami a náhrobkom moreplavca Vasca de Gamu. Dnes je jednou z pamiatok na zozname UNESCO. Nevynechajte ani Belémsku vežu (Torre de Belém) zapísanú tiež v zozname Svetového dedičstva, Pamätník objaviteľov, námestia Praça do Comércio a Rossio,  Hrad sv. Juraja, Park národov vytvorený pri príležitosti výstavy Expo 98 či Oceánium s 25 000 druhmi živočíchov a rastlín.

Cena z Algarve: dospelý 65 EUR, dieťa 5-10 rokov 32, 50 EUR

Belémska veža v Lisabone

Belémska veža v Lisabone (Zdroj: flickr/cc/Jiashiang)

 

Sintra

Ak dovolenkujete v hlavom meste alebo v jeho blízkosti, určite odporúčame výlet do mesta Sintra s letným sídlom portugalských kráľov. Celý komplex s maurským hradom, palácmi a záhradami je postavený na vrchu kopca, kde sa vám naskytne úžasný pohľad na okolie. Dnes je mesto a jeho okolie zapísané do zoznamu UNESCO. Výlet sa organizuje pre minimálne 12 osôb.

Cena z Lisabonu: 30 EUR

Palaic de Pena, Sintra

Palaic de Pena, Sintra (Zdroj: flickr/cc/F Mira)

 

Porto

Druhé najväčšie mesto Portugalska Porto patrí k najvyhľadávanejším turistickým miestam v krajine. Historické centrum Ribeira bolo v roku 1996 zapísané do zoznamu UNESCO. Z pamiatok spomeňme katedrálu Sé, most Ľudovíta I. a vežu Clérigos. Oblasť je známa tzv. portským vínom, preto býva prehliadka mesta spojená s ochutnávkou vín v niektorej z tradičných pivníc.

Cena z Lisabonu: cca 45 EUR

Pohľad na mesto Porto

Pohľad na mesto Porto (Zdroj: flickr/cc/Vera)

 

Západná časť Algarve

Prehliadka začína v meste Silves, ktoré bolo kedysi hlavným mestom arabskej ríše Al Gharb. Najzaujímavejšou pamiatkou mesta je maurský hrad z červeného kameňa. V meste Lagos zas uvidíte kostol svätého Antonína s pozláteným interiérom a oltárom a múzeum algarvského života. Výlet pokračuje vyhliadkou Ponta da Piedade a návštevou pevností v Sagres. Poslednou zastávkou  je mys svätého Vincenta (Cabo de são Vicente) pri národnom parku Costa Vicentina.

Cena: dospelý 47 EUR, dieťa 5-10 rokov 23, 50 EUR

Maják v Sagres

Maják v Sagres (Zdroj: flickr/cc/Manuel Raposo)

 

Sevilla

Mesto je finančným, kultúrnym a umeleckým centrom južnej časti Španielska a tiež hlavným mestom Andalúzie. Počas celodenného výletu uvidíte štvrť St. Cruz, Maria Luisa Park, Plaza de Espaňa, Torre del Oro a taktiež budete mať čas na vlastné skúmanie mesta spojené s nákupmi suvenírov.

Cena: dospelý 59 EUR; dieťa 5-10 rokov 29, 50 EUR

Plaza de Espaňa v Seville

Plaza de Espaňa v Seville (Zdroj: flickr/cc/Carlos ZGZ)

 

Évora

Na juhu Portugalska približne 130 km od Lisabonu leží mestečko Évora. Jeho historické centrum so zachovaným opevnením a pamiatkami z viacerých období je zapísané do zoznamu UNESCO. Spomeňme stredoveký akvadukt Aqueduto do Água Prata či chrám Templo Romano z 2. storočia.

Cena z Lisabonu: 17 EUR

V meste Évora sa prelínajú viaceré historické obdobia

V meste Évora sa prelínajú viaceré historické obdobia (Zdroj: flickr/cc/Portugal 2007)

 

Madeira

Madeira je autonómnym územím Portugalska s hlavným mestom Funchal. Je lákadlom pre vášnivých botanikov. Často je označovaná ako „botanický klenot“. Sú tu aj dobré podmienky na potápanie a architektúra hlavného mesta tiež stojí za povšimnutie.

Nedotknutá príroda na Madeire

Nedotknutá príroda na Madeire (Zdroj: flickr/cc/Oleg)

 

Východné Algarve a Národní park Ria Formosa

Na juhu Portugalska vo východnej časti pobrežia Algarve sa nachádza Národný park Ria Formosa, ktorý sa stáva každý rok domovom stoviek vtákov. Výlet sa organizuje motorovým člnom z prístavu mesta Olhão. Vezme vás na plavbu medzi opustenými ostrovčekmi do krásnej oblasti Barra  medzi ostrovmi Armona a Culatra. Už z diaľky je vidieť maják pri ostrove Barreta, kde sa zastavíte a vychutnáte si kúpanie v krištáľovo čistej vode.

Cena: cca 40 EUR, dieťa 5-10 rokov 20 EUR

Národný park Ria Fomosa, Algarve (Zdroj: flickr/cc/Jeroen Verhulst)

 

Serra da Estrela

Serra da Estrela, to sú najvyššie portugalské hory juhozápadne od Guardy. Miestna príroda a vybudované turistické chodníčky lákajú turistov počas celého roka, no najviac v období, kedy sa tu dá lyžovať. Môžete absolvovať aj výstup na najvyšší vrch Torre (1933 m. n. m.).

Pohľad na pohorie Serra da Estrela

Pohľad na pohorie Serra da Estrela (Zdroj: flickr/cc/Sónia Vicente Ferreira)

 

Azorské ostrovy

Ostrovy ležia v Atlantickom oceáne a sú autonómnym územím patriacim k Portugalsku. Sú zaujímavé svojim sopečným pôvodom a častými zemetraseniami. Vychutnajte si plachtenie, rôzne vodné športy, kúpanie alebo si prezrite Ohnivé jazero (São Miguel).

 

Výlet loďou

Celodenný lodný výlet po pobreží zahŕňa poznávanie piesočnatých pláží s pieskovcovými útesmi, pozorovaním delfínov, návštevu jaskyne a zastávku na kúpanie a slnenie na niektorej z krásnych piesočnatých pláží.

Cena: dospelý 69 EUR, dieťa 5-10 rokov 34, 50 EUR

 

Zoomarine

Zábavný park Zoomarine neďaleko Albufeiry ponúka predstavenie s delfínmi, tuleňmi, papagájmi a dravcami. V areáli sú aj šmykľavky, bazény, kolotoče, reštaurácie a niekoľko akvárií s rybami. Za príplatok si môžete zaplávať s delfínmi.

Cena: dospelý 29 EUR, dieťa do 10 rokov 19 EUR

Predstavenie s delfínmi (Zdroj: flickr/cc/cristianophoto)

 

Vodné parky

Okrem Zoomarine zábavného parku sú v okolí aj vodné parky, ktoré sú ľahko dostupné miestnou autobusovou dopravou z Albufeiry, Armacao de Pera i Alvoru. Najznámejší je The Big One s rôznymi toboganmi, adrenalínovými i oddychovými atrakciami, tiež detské ihrisko a detský raj. Ďalšími zábavnými parkmi v okolí sú Slide&Splash či trochu vzdialenejší Aqua show family park.

Cena vstupného do aquaparku The Big One: dospelý 22, 50 EUR, deti 5-10 rokov 16, 50 EUR, deti 3-4 rokov 8 EUR

Vodný park Slide&Splash (Zdroj: flickr/cc/seawead)

 

Algarvský večer

Ak máte chuť zažiť pravú atmosféru tejto oblasti, skúste tzv. algarvský večer s tradičným tancom „fado“ za sprievodu hudby. Súčasťou je aj ochutnávka tradičných jedál a nápojov.