Tipy na fakultatívne výlety - Grécko

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku mestských pobytov bez sprievodcu.

 

Grécko ležiace na juhu Balkánskeho poloostrova poskytuje dovolenkárom spojenie bohatej histórie a umenia s horúcim slnkom na krásnych plážach. Predstavíme vám fascinujúce miesta, ktoré jednoducho musíte v Grécku navštíviť.

 

Atény – prehliadka mesta

Atény sú hlavným mestom Grécka. Svoje bohatstvo získali v období antiky., Je tu toľko pôsobivej architektúry, že by ste na obhliadku mesta potrebovali niekoľko dní. Spomeňme jedny z najnavštevovanejších, ktoré bývajú zahrnuté v celodennom výlete. Akropola je rozľahlý komplex týčiaci sa  nad mestom. Táto „nedobytná pevnosť“ začína vstupnou bránou tzv. propilajami. Následne prejdete okolo menších chrámov ako Erechteion či Chrám bohyne Niké k hlavnému chrámu celého komplexu – Parthenónu. Chrám je zasvätený patrónke mesta bohyni Athéne, na jej počesť postavil Feidias v chráme 12 m vysokú sochu Atény Parthenos. Zaujímavosťou je spojenie dórskeho slohu s iónskym.

 

Chrám Dia Olympského

Asi 500 metrov východne od Akropoly sú pozostatky kedysi najväčšieho chrámu v Grécku. Zasvätený bol Diovi, s výstavbou sa začalo v 6. stor. p.n.l., no dokončený bol až za vlády rímskeho cisára Hadriána. Neďaleko chrámu bol postavený Hadriánov oblúk a niekoľko sôch na jeho počesť. Počas prehliadky mesta uvidíte aj mnohé ďalšie ako Panaténsky štadión, Zappeion, Aténsku univerzitu, Aténsku akadémiu, Herodotovo divadlo a Dionýzovo divadlo pri Akropole.

Cena výletu bez vstupného: 50 EUR

Akropola v Aténach, chrám Parthenón (Zdroj: flickr/cc/claire rowland)

 

Antické karyatídy, chrám na Akropole (Zdroj: flickr)

 

Múzeum Akropolis

Jeden z najnáročnejších projektov za posledné roky v Grécku. Architekt Bernard Tschumi sa snažil nájsť prepojenie starovekého Parthenónu s modernou architektúrou. Múzeum sa nachádza asi 300 metrov od Akropoly. Zbierka sa odhaduje na 4000 exponátov z Akropoly a jej okolia.

Cena: 5 EUR

 

Olympia

Olympia v severozápadnej časti Peloponézu bola centrom nielen športu, ale aj náboženským a kultúrnym strediskom. Neďaleko sa nachádza aj múzeum, kde sa návštevníci zoznámia s priebehom pôvodných olympijských hier a samotné archeologické nálezisko.

Cena: cca 57 EUR

Pozostatky chrámu v Olympii (Zdroj: flickr/cc/NekaPearl)

 

Argolis

Ide o časť Grécka na juhovýchode Peloponézu, kde ležia bájne Mykény, sídlo známeho Agamemnóna. Miesto je obohnané Kykladskými múrmi. Súčasťou výletu je aj zastávka v Korinte, kde sa nachádza jeden z najkrajších gréckych chrámov - Apollónov chrám.

Cena: 105 EUR

Apollónov chrám v Korinte (Zdroj: flickr/cc/David Major)

 

Meteora

V oblasti Tesálie sa nachádzajú jedinečné stavby. Sú to kláštory tzv. “monastiere”, ktoré postavili na vrcholoch skál až 600 metrov nad morom. Z 24 kláštorov je dnes zachovaných 5. Spomeňme napríklad ženský kláštor Roussanu či mužský Varlaam.

Cena: cca 25 EUR, deti 2-12 rokov cca 20 EUR

Kláštor je vybudovaný na ťažko prístupnom kopci (Zdroj: flickr/cc/Alberto)

 

Thessaloniki – pamiatky a nákupy

Známe z histórie aj ako Solún, je druhým najväčším mestom Grécka, akési centrum severnej časti krajiny. Výlet je ideálny pre tých, ktorí trávia dovolenku v Chalkidiki alebo na Olympskej riviére.

Cena: dospelý 25 EUR, dieťa 15 EUR

Pohľad na pobrežie mesta Thessaloniki (Zdroj: flickr/cc/Kostas Arvanitis)

 

Thessaloniki – Waterland

Neďaleko Thessaloniki je vybudovaný aquapark s vodnými atrakciami, kde sa organizujú aj celodenné výlety autobusom.

Cena výletu: dospelý 20 EUR, dieťa 10 EUR

Vstup do aquaparku na celý deň: dospelý 14, 5 EUR, dieťa vo veku 4-14 rokov 11 EUR

 

Výlet loďou  po Saronskom zálive

Výlet začína v prístave Pireu. Prvou zastávkou je ostrov Poros, ktorý bol kedysi spojený s Peloponézskym poloostrovom. Na 12 km dlhom ostrove Hydra sa budete prepravovať výlučne na somároch. Je to oficiálne povolený prepravný prostriedok. Jedinými autami na celom ostrove je zdravotná služba a smetiarske auto. Ostrov Aegina je najväčší, pestuje sa tu hrozno a pistácie, ktoré nájdete na každom kroku. Sú tu aj pamiatky ako pozostatky mesta Paliohora a Chrám Aphaia.

Cena: 90 EUR

Pohľad na ostrov Hydra (Zdroj: flickr/cc/Joseph Pole)

 

Grécky večer

Spríjemnením gréckej atmosféry vo večerných hodinách je typický grécky večer v taverne. Zahŕňa ochutnávku miestnych jedál a vín. Tancujú sa grécke tance v miestnych krojoch za sprievodu tradičnej hudby.

Cena: 13 EUR