Tipy na fakultatívne výlety - Grécko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Grécka so sprievodcom alebo mestských pobytov bez sprievodcu.

 

Grécko ležiace na juhu Balkánskeho poloostrova poskytuje dovolenkárom spojenie bohatej histórie a umenia s horúcim slnkom na krásnych plážach. Predstavíme vám fascinujúce miesta, ktoré jednoducho musíte v Grécku navštíviť.

 

Atény – prehliadka mesta

Atény sú hlavným mestom Grécka. Svoje bohatstvo získali v období antiky., Je tu toľko pôsobivej architektúry, že by ste na obhliadku mesta potrebovali niekoľko dní. Spomeňme jedny z najnavštevovanejších, ktoré bývajú zahrnuté v celodennom výlete. Akropola je rozľahlý komplex týčiaci sa  nad mestom. Táto „nedobytná pevnosť“ začína vstupnou bránou tzv. propilajami. Následne prejdete okolo menších chrámov ako Erechteion či Chrám bohyne Niké k hlavnému chrámu celého komplexu – Parthenónu. Chrám je zasvätený patrónke mesta bohyni Athéne, na jej počesť postavil Feidias v chráme 12 m vysokú sochu Atény Parthenos. Zaujímavosťou je spojenie dórskeho slohu s iónskym.

 

Chrám Dia Olympského

Asi 500 metrov východne od Akropoly sú pozostatky kedysi najväčšieho chrámu v Grécku. Zasvätený bol Diovi, s výstavbou sa začalo v 6. stor. p.n.l., no dokončený bol až za vlády rímskeho cisára Hadriána. Neďaleko chrámu bol postavený Hadriánov oblúk a niekoľko sôch na jeho počesť. Počas prehliadky mesta uvidíte aj mnohé ďalšie ako Panaténsky štadión, Zappeion, Aténsku univerzitu, Aténsku akadémiu, Herodotovo divadlo a Dionýzovo divadlo pri Akropole.

Cena výletu bez vstupného: 50 EUR

Akropola v Aténach, chrám ParthenónAkropola v Aténach, chrám Parthenón (Zdroj: flickr/cc/claire rowland)

 

Antické karyatídy, chrám na Akropole (Zdroj: flickr)

 

Múzeum Akropolis

Jeden z najnáročnejších projektov za posledné roky v Grécku. Architekt Bernard Tschumi sa snažil nájsť prepojenie starovekého Parthenónu s modernou architektúrou. Múzeum sa nachádza asi 300 metrov od Akropoly. Zbierka sa odhaduje na 4000 exponátov z Akropoly a jej okolia.

Cena: 5 EUR

 

Olympia

Olympia v severozápadnej časti Peloponézu bola centrom nielen športu, ale aj náboženským a kultúrnym strediskom. Neďaleko sa nachádza aj múzeum, kde sa návštevníci zoznámia s priebehom pôvodných olympijských hier a samotné archeologické nálezisko.

Cena: cca 57 EUR

Pozostatky chrámu v OlympiiPozostatky chrámu v Olympii (Zdroj: flickr/cc/NekaPearl)

 

Argolis

Ide o časť Grécka na juhovýchode Peloponézu, kde ležia bájne Mykény, sídlo známeho Agamemnóna. Miesto je obohnané Kykladskými múrmi. Súčasťou výletu je aj zastávka v Korinte, kde sa nachádza jeden z najkrajších gréckych chrámov - Apollónov chrám.

Cena: 105 EUR

Apollónov chrám v Korinte (Zdroj: flickr/cc/David Major)

 

Meteora

V oblasti Tesálie sa nachádzajú jedinečné stavby. Sú to kláštory tzv. “monastiere”, ktoré postavili na vrcholoch skál až 600 metrov nad morom. Z 24 kláštorov je dnes zachovaných 5. Spomeňme napríklad ženský kláštor Roussanu či mužský Varlaam.

Cena: cca 25 EUR, deti 2-12 rokov cca 20 EUR

Kláštor je vybudovaný na ťažko prístupnom kopciKláštor je vybudovaný na ťažko prístupnom kopci (Zdroj: flickr/cc/Alberto)

 

Thessaloniki – pamiatky a nákupy

Známe z histórie aj ako Solún, je druhým najväčším mestom Grécka, akési centrum severnej časti krajiny. Výlet je ideálny pre tých, ktorí trávia dovolenku v Chalkidiki alebo na Olympskej riviére.

Cena: dospelý 25 EUR, dieťa 15 EUR

Pohľad na pobrežie mesta ThessalonikiPohľad na pobrežie mesta Thessaloniki (Zdroj: flickr/cc/Kostas Arvanitis)

 

Thessaloniki – Waterland

Neďaleko Thessaloniki je vybudovaný aquapark s vodnými atrakciami, kde sa organizujú aj celodenné výlety autobusom.

Cena výletu: dospelý 20 EUR, dieťa 10 EUR

Vstup do aquaparku na celý deň: dospelý 14, 5 EUR, dieťa vo veku 4-14 rokov 11 EUR

 

Výlet loďou  po Saronskom zálive

Výlet začína v prístave Pireu. Prvou zastávkou je ostrov Poros, ktorý bol kedysi spojený s Peloponézskym poloostrovom. Na 12 km dlhom ostrove Hydra sa budete prepravovať výlučne na somároch. Je to oficiálne povolený prepravný prostriedok. Jedinými autami na celom ostrove je zdravotná služba a smetiarske auto. Ostrov Aegina je najväčší, pestuje sa tu hrozno a pistácie, ktoré nájdete na každom kroku. Sú tu aj pamiatky ako pozostatky mesta Paliohora a Chrám Aphaia.

Cena: 90 EUR

Pohľad na ostrov Hydra (Zdroj: flickr/cc/Joseph Pole)

 

Grécky večer

Spríjemnením gréckej atmosféry vo večerných hodinách je typický grécky večer v taverne. Zahŕňa ochutnávku miestnych jedál a vín. Tancujú sa grécke tance v miestnych krojoch za sprievodu tradičnej hudby.

Cena: 13 EUR