Tipy na fakultatívne výlety - Lefkada

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Na grécky ostrov Lefkada prichádza množstvo turistov, aby okúsilo pravú atmosféru gréckych dediniek a tradičných taverien, krásne more a čisté pláže, zelené kopce s bujnou vegetáciou. Môžu sa kochať prírodnými scenériami alebo sa vydať po stopách lefkadskej histórie. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety ponúkame.

 

Lefkas

Hlavným a súčasne najväčším mestom ostrova je Lefkas alebo tiež Lefkada, postavené v severovýchodnej časti ostrova. Pri potulkách mesta si prezrite námestie s kaviarňami, tavernami a obchodíkmi. Nevynechajte ani cirkevné stavby (pozostatky kaplnky sv. Mikuláša a kaplnky sv. Jána.), pozostatky stredovekej pevnosti, novovybudovaný prístav či archeologické múzeum s artefaktami z rôznych častí ostrova siahajúce až do doby bronzovej.

Cena večerného výletu: 14 EUR

Cena popoludňajšieho výletu s voľným programom: 16 EUR

V hlavnom meste ostrova

V hlavnom meste ostrova (Zdroj: flickr/cc/jedle)


Pevnosť Santa Maura

Pod názvom Santa Maura či Agia Mavra sa ukrýva benátska pevnosť, ktorej výstavba začala v 14. storočí. Táto šesťboká stavba so siedmimi baštami vďačí za svoj vznik franskému kniežaťu Ioannisovi Orsinimu. Počas storočí prešla mnohými prestavbami. Pozostatky tejto pevnosti si môžete prezrieť pri hlavnom meste ostrova.

Pevnosť Santa Maura

Pevnosť Santa Maura (Zdroj: flickr/cc/RomanK.)


Kláštor Panagia Faneromeni

Za najvýznamnejšiu sakrálnu stavbu celého ostrova môžeme označiť kláštor Panagia Faneromeni, ktorý je dôležitým náboženským centrom. Nachádza sa v regióne Frini. Údajne bol kláštor postavený v roku 1634 na mieste, kde kedysi stál starý chrám zasvätený bohyni Artemis. Prešiel viacerými rekonštrukciami, posledná výrazná prebehla v 19. storočí. Dnes tu má sídlo Cirkevné múzeum.

Kláštor Panagia Faneromeni

Kláštor Panagia Faneromeni (Zdroj: flickr/cc/Vojinovic_Marko)


Agios Nikitas

Malebnú rybársku dedinku Agios Nikitas nájdete zhruba 13 km západne od hlavného mesta. Zelená krajina s olivovými hájmi, bielymi skalami a krásnymi plážami s krištáľovo-čistou vodou robí z dedinky vyhľadávané miesto. Prepája sa tu tradičná architektúra malých domčekov s dobre vybavenými zariadeniami pre dovolenkárov.

Dedinka Agios Nikitas

Dedinka Agios Nikitas (Zdroj: flickr/cc/Vojinovic_Marko)


Vassiliki

Tradičných dediniek je na ostrove skutočne požehnane, takou je aj Vassiliki s kúzelným prístavom. Obec sa rozprestiera okolo prírodnej zátoke, približne 37 km od hlavného mesta Lefkada. Oblasť je veľmi dobre pripravená na prílev dovolenkárov, ktorí najčastejšie mieria na najznámejšiu pláž Vassiliki. Taktiež treba navštíviť niektorú z rybích reštaurácií.

Pláž vo Vassiliki

Pláž vo Vassiliki (Zdroj: flickr/cc/*Malela*)

 

Epirus

Históriou a pútavými miestami je plné vnútrozemie, oblasť známa ako Epirus. V tomto okrese navštívite počas výletu starobylé mestá ako Nikopolis, obľúbené letovisko Parga, mnohé pamiatky ako tunajšia pevnosť. Výlet zahŕňa aj zastávku pri bájnej rieke Acherón, po ktorej podľa mytológie prevážal prievozník Cháron mŕtvych na druhú stranu do Hádovej ríše. Súčasťou je aj priestor na kúpanie.

Cena: dospelý 36 EUR, dieťa do 12 rokov 18 EUR

Pohľad na pláž Parga

Pohľad na pláž Parga (Zdroj: flickr/cc/sslavica4)


Okruh ostrovom

Ak by vás ostrov skutočne nadchol a chceli by ste spoznať čo najviac jeho krás, odporúčame sa vydať na okružný výlet po krásach Lefkady. A čo ponúka? Poznávanie začína v hlavnom meste – v Lefkase, kde si prezriete pozostatky benátskej pevnosti Agia Mavra a archeologické múzeum. Zoznámite sa s históriou a kultúrou ostrova, nechýba návšteva dôležitej sakrálnej stavby, teda kláštora Faneromeni a zastávka v tradičnej gréckej dedinke, kde sa obyvatelia venujú remeslám. Druhou časťou výletu je poznávanie krásnych pláží západného pobrežia a zastávky na kúpanie.

Cena: 34 EUR

Príroda na ostrove Lefkada

Príroda na ostrove Lefkada (Zdroj: flickr/cc/Marios Krokidis)


Okolité ostrovy

V okolí Lefkady môžete objavovať množstvo menších i väčších ostrovov, existuje viacero typov výletov loďou zameraných na poznávanie pobrežia Lefkady a okolia. Skúsiť môžete tento, kde sa vydáte najprv do známeho letoviska Lefkady – Porto Katsiki, pokračujete na ostrov Kefalónia, do mestečka Fiskardo, nasleduje ostrov Ithaka, zastávka na západnom pobreží ostrova Meganisi a na záver ostrov Skorpios. Budete sa plaviť medzi niekoľkými ďalšími ostrovmi.

Cena: 30 EUR

Grécky ostrov Kefalónia

Grécky ostrov Kefalónia (Zdroj: flickr/cc/MY PHOTOS 1000+)


Mys Doukato

Medzi prírodné krásy, ktoré sa oplatí na ostrove navštíviť, patrí nepochybne aj Mys Doukato. Na ostrove sa veľmi často oficiálne pomenovanie nepoužíva, stretnete sa skôr s miestnym názvom Mys Levkatas. Ide o najjužnejší cíp krajiny, kde sa vypína majestátny biely útes. Podľa legendy je práve útes miestom, kde skočila do vody zamilovaná poetka Sapfó. Uvidíte aj maják Akratas.

Mys Doukato

Mys Doukato  (Zdroj: flickr/cc/I C I)


Vodopády Nidri

Na východnom pobreží Lefkady, približne 20 km od hlavného mesta sa nachádza známe letovisko Nidri. Okrem prehliadky mesta a kúpania, odporúčame sa vydať približne 4 kilometre z centra mesta. Nájdete tu krásne vodopády Dimossari s jazerom, v ktorom sa dá aj kúpať. Celý ostrov je známy zásobami podzemnej vody a vďaka hornatým častiam vznikajú prírodné krásy ako tieto vodopády.

Vodopády neďaleko letoviska Nidri

Vodopády neďaleko letoviska Nidri (Zdroj: flickr/cc/maikni)


Grécky večer

Oživením pobytu na ostrove je aj poznávanie tradícií. Strávite večer pri hudbe, tanci v tradičných odevoch a čaká na vás aj ochutnávka miestnych špecialít a vína. Tento výlet sa organizuje z Nidri a smeruje do dedinky Spartochori na ostrove Meganissi.

Cena: cca 38 EUR