Tipy na fakultatívne výlety - Bulharsko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Počas oddychu na krásnych bulharských plážach pri čistom mori si môžete dovolenku doplniť zaujímavými výletmi a aktivitami. Predstavíme vám pár tipov ako si spestriť dovolenku v Bulharsku.

 

Nesebar

Nesebar, starobylé mesto na brehoch Čierneho mora, založili v 6. stor. pred n. l. Gréci. V meste je poznať stopy tráckeho a antického obdobia, ale aj vplyvy od konca stredoveku po novovek. Cenné sú kostoly (momentálne 12), ktoré sú ukážkou byzantského umenia. Časť Nesebaru je zapísaná do zoznamu UNESCO. Mesto si aj dnes zachováva svojský vzhľad s úzkymi krivoľakými uličkami dláždenými kameňom. Dobrá dostupnosť je zo Slnečného pobrežia (7 km), ale aj z Elenite a Sveteho Vlasu.

Cena: 13 - 16 EUR

Pozostatky architektúry v Nesebare

Pozostatky architektúry v Nesebare (Zdroj: flickr/cc/ShumenBulgaria)


Sozopol, Ropotamo

Rybárske mestečko Sozopol leží na juhovýchode Bulharska a dodnes tu ostali stopy helénskej kultúry. Svedčí o tom aj miestne múzeum zamerané na grécke vázy. Výhodou je vzdialenosť, z hlavných stredísk ako je Slnečné pobrežie, Sveti Vlas a Elenite je to len hodina cesty. Nasleduje plavba po rieke Rapotamo v prírodnej rezervácii s močiarmi a piesočnatými dunami.

Cena: dospelý 37 EUR, dieťa do 12 rokov 18 EUR

Stará časť mesta Sozopol (Zdroj: flickr/cc/Absinthias)


Balčik

Za videnie určite stojí aj jedno z najstarších miest pobrežia Čierneho mora Balčik, ktoré je vybudované na pieskových terasách. Vďaka tomu ho poznáme aj ako Biele mesto. Vzniklo v 6. storočí  pred n. l. Je tu krásna botanická záhrada a kráľovský letohrádok rumunskej princeznej Marie.

Cena: dospelý okolo 35 EUR, dieťa 18 EUR

Pravá atmosféra mestečka Balčik (Zdroj: flickr/cc/fiserovaradka)


Istanbul

Istanbul, známy aj ako Konštantínopol či Carihrad, je najväčším tureckých mestom. Zaujímavosťou tohto mesta je, že leží súčasne na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii. Je ukážkou spájania mnohých kultúr. Pravú atmosféru zažijete pri prechádzke uličkami Istanbulu a na známom trhu Grand bazar. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí Modrá mešita, palác Topkapi, Konštantínov stĺp, Hagia Sofia a Tulipánová mešita. Môžete absolvovať aj plavbu loďou cez Bosporskú úžinu.

Cena jednodňového výletu: dospelý cca 68 EUR, dieťa do 12 rokov 34 EUR

Cena dvojdňového výletu: dospelý cca 100 EUR, dieťa do 12 rokov 50 EUR

Cena plavby cez  Bosporskú úžinu: 20 EUR

Najznámejšia stavba Istanbulu – Hagia Sofia

Najznámejšia stavba Istanbulu – Hagia Sofia (Zdroj: flickr/cc/Miguel D7100)


Plavba loďou

Počas celodennej plavby si nielen oddýchnete, ale čaká vás aj okružná cesta okolo balkánskeho pobrežia, plávanie na otvorenom mori a veľa zábavy. Výlet začína v Nessebarskom prístave. Z lode je krásny výhľad na panorámu Slnečného pobrežia, Starý Nessebar, Elenite a stredisko Sveti Vlas.

Cena: dospelý 38 EUR, dieťa do 12 rokov 19 EUR

Prístav v Nessebare (Zdroj: flickr/cc/Patriziop)


Aktion aquapark

Vodný park na Slnečnom pobreží ponúka množstvo atrakcií. Pre odvážlivcov je tu tobogan pomenovaný Voľný pád, kde a dá dosiahnuť rýchlosť až 70 km za hodinu alebo Kamikadze. Rodiny s deťmi a tí, ktorí chcú relaxovať poteší Lenivá rieka alebo umelo vytvorené vlny v bazéne. Deti potešia aj miesta na hranie ako napríklad Vodný hrad alebo mini zoo.

Cena: dospelý 26 EUR, dieťa 13 EUR


Aquapark v Nesebare

Najväčším lákadlom vodného parku Aqua Paradise je hrad s niekoľkými druhmi toboganov. Oddychovať môžete v bare priamo v strede bazéna s výhľadom na pódium s programom. Ďalej aquapark ponúka animačné programy a atrakcie ako napr. lievikovitý tobogan, bazén s protiprúdom, rafting.

Cena: osoby nad 130 cm – 20 EUR, 90 až 130 cm – 10 EUR, pod 90 cm zadarmo

Vstup do aquaparku v Nesebare (Zdroj: flickr/cc/jurajklein)


Varna, delfinárium

Jedným z najväčších bulharských miest je Varna, ktorá leží pri brehu rieky Provadijska reka.  Zaujímavosťou mesta je Kláštor v Aladži zo začiatku 13. storočia vytesaný do vápencovej skaly. Vzácne nástenné maľby nájdete zas v katedrále Nanebovstúpenia. Vo Varne je aj delfinárium, ktorého návšteva začína 40 minútovým predstavením s delfínmi.

Cena: 42 EUR, dieťa do 12 rokov 21 EUR

Pravoslávna katedrála Zosnutia presvätej Bohorodičky vo Varne (Zdroj: flickr/cc/anislav)


Balkánske safari

Dobrodružstvo čaká na výlete jeepmi po brehoch vodnej priehrady Achelo a po vrchoch Starej planiny. Súčasťou je návšteva bulharskej dediny, kde je pripravená ukážka tradičných remesiel,  krojov a príprava tradičných jedál ako napríklad výrobky z kozieho syra.

Cena: cca 38 EUR


Bulharský večer

Ako si najlepšie vychutnať pravú atmosféru Bulharska? Vyskúšajte oddych, dobré jedlo a víno počas tzv. bulharského večera. Koná sa najčastejšie v dedinke Pismenovo alebo v dedinke Bata. Najprv vás miestni privítajú chlebom a soľou a nasleduje vystúpenie miestneho folklórneho súboru za sprievodu hudby. Uvidíte aj tradičný „nestinársky“ tanec na žeravom uhlí.

Cena: dospelý cca 26 EUR, dieťa 13 EUR


Robinson párty

Plavba loďou, opustená romantická pláž s bohatým animačným programom s Robinsonom a Piatkom, veľa hudby, tanca a zábavy, to je správna Robinson párty. K tomu samozrejme patrí dobré jedlo a nápoje.

Cena: dospelý 28-32 EUR, deti 14-17 EUR


Pláž Irakli, Obzor

Ak hľadáte tichú pláž, kde neputujú húfy „kúpaniachtivých“ turistov, poradíme vám pláž Irakli. Piesočnatá pláž je ukrytá medzi útesmi, lagúna s množstvom vtákov a korytnačiek je skutočne krásna. Sú tu veľmi dobré podmienky na potápanie.

Irakli ponúka veľmi dobré podmienky na potápanie (Zdroj: flickr/cc/bulgaria06)


Pláž v Primorsku

Mestečko Primorsko leží 50 km južne od Burgasu na myse Kjuprija. Primorsko Beach je jednou z najdlhších na pobreží Čierneho mora. Má dĺžku 10 kilometrov. More je plytké a teplé a má bezpečné piesočnaté dno. V Primorsku sa nachádza aj tzv. Severná pláž, tú však vyhľadávajú milovníci vĺn.

Primorsko Beach má takmer 10 km (Zdroj: flickr/cc/ivik81)