Počasie v Bulharsku počas roka

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk

 

Pre Bulharsko sú typické príjemné letá s teplotami pohybujúcimi sa mierne pod 30ºC. Najviac turistov mieri na pobrežie Čierneho mora, kde sú priaznivé podmienky na kúpanie a voda v mori stúpne v  auguste až na 25ºC. Výhodou je, že tu nehrozia neznesiteľné horúčavy ani počas hlavnej sezóny.

 

Väčšina územia Bulharska má mierne kontinentálne podnebie s chladnými zimami a horúcimi letami. Má štyri ročné obdobia, ktoré sú podobné ako u nás. Úhrn zrážok za rok je pomerne malý, v priemere padne 500mm. Vplyv na počasie krajiny majú pohoria. Hory tiahnúce sa od západu na východ tvoria akúsi prirodzenú hranicu počasia. Severné oblasti sú preto chladnejšie a padne tu viac zrážok ako na juhu. Pobrežie Čierneho mora má podnebie skôr stredomorské s miernymi zimami a slnečnými letami bez horúčav. Južnú časť krajiny ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora, preto je charakter počasia podobný ako na pobreží. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 28ºC.

 

Počasie v Bulharsku podľa jednotlivých mesiacov
 

Január

Január je chladný mesiac, kedy sa denné teploty okolo 6ºC striedajú s nízkymi nočnými teplotami -1ºC. Vyskytujú sa slabé zrážky, počas 7 dní padne cca 48mm. Teplota mora je nízka – 7ºC.

Február

Počasie má podobný charakter ako vo februári: denná 7ºC, nočná 0ºC, teplota mora 6ºC. Zrážky: 44mm (7 dní).

Marec

V marci stúpnu teploty len mierne, denná – 11ºC, nočná 3ºC, voda v mori – 7ºC. Množstvo zrážok je obdobné, v priebehu 6 dní padne cca 40mm.

Apríl

Apríl prináša príjemných 16ºC počas dňa, no noci sú naďalej studené okolo 7ºC. Voda v mori má teplotu 9ºC. Očakávajte 47mm zrážok, čo je zhruba 8 daždivých dní.

Máj

V tomto mesiaci sa oteplí na 21ºC počas dňa a 12ºC počas noci. Teplota mora stúpne na 15ºC. Množstvo zrážok je rovnaké ako v apríli – 47mm.

Jún

Denné júnové teploty majú hodnotu 26ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu. Noci sú už príjemne teplé cca 16ºC. More dosahuje teplotu 21ºC. Očakávajte 50mm zrážok počas 8 dní.

Júl

Júl prináša denné teploty okolo 28ºC s miernou vlhkosťou vzduchu a nočné 18ºC. More má teplotu 24ºC. Padne zhruba 34mm zrážok v priebehu 5 dní.

August

Teplé dni s hodnotou 28ºC a miernou vlhkosťou vzduchu pokračujú aj v auguste. Nočná teplota je 17ºC a voda v mori sa ohreje na 25ºC. Padne zhruba 29mm zrážok, čo predstavuje 4 daždivé dni.

September                                                      

Priemerná maximálna denná teplota v septembri je 25ºC a nočná 14ºC. More má teplotu 22ºC. Počas 4 dní padne približne 34mm zrážok.

Október

Denné teploty okolo 19ºC klesajú počas noci na chladných 12ºC. More má teplotu 18ºC. Prší asi 4 dni – 50mm.

November

Teploty naďalej klesajú, ochladí sa na 13ºC počas dňa a veľmi chladných 6ºC počas noci. More má už len 13ºC. Očakávať treba 67 mm zrážok v priebehu 7 dní.

December

December je chladný mesiac s dennou teplotou  8ºC. Noci sú veľmi chladné – 2ºC. Teplota mora je 9ºC. Počas 8 dní padne zhruba 60mm zrážok.

 

Počasie v Bulharsku podľa lokality

 

Pobrežie

Podnebie na pobreží Čierneho mora je stredomorské s miernymi zimami a príjemne teplými letami, bez výrazných zmien. Letá sú slnečné s dennými teplotami tesne pod 30ºC.

 

Hornaté oblasti

Hornaté oblasti na severozápade a juhozápade krajiny sú oblasťou s najväčším množstvom zrážok. Hornaté časti na severe majú veľmi chladné a dlhé zimy a krátke mierne letá.

 

Južná oblasť

Počasie ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora. Zimy sú tu mierne, neklesajú pod bod mrazu a letá nie sú veľmi suché, ale mierne a znesiteľné.

 

Oblasť Dunaja

Pre túto oblasť sú typické veľké teplotné rozdiely medzi ročnými obdobiami. V zime klesajú teploty  na mrazivé hodnoty a v lete stúpnu nad 30ºC.


 

Kedy ísť do Bulharska

Hlavná dovolenková sezóna v Bulharsku je počas mesiacov – jún, júl, august, kedy je vysoká teplota vzduchu i mora. Pre turistiku odporúčame zvoliť skôr apríl, máj alebo september. Lyžiarska sezóna trvá od decembra do začiatku apríla.