Počasie v Bulharsku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high

Aktuálne počasie Bulharsko

Aktuálne počasie Bulharsko
20 °C
Pocitová: 22 °C
do 22°C
Maximálna denná
od 15°C
Minimálna nočná
3%
Riziko zrážok
57%
Vlhkosť
05:33
Východ slnka
20:45
Západ slnka
Zrána bude jasno. Poobede malá oblačnosť. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 15 až 22 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 14 do 22 °C. Nočné teploty budú dosahovať 15 °C až 17 °C. Bude fúkať východný vietor rýchlosťou 4 km/h až 25 km/h.

Bulharsko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Bulharska

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Jún až September, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Pre Bulharsko sú typické príjemné letá s teplotami pohybujúcimi sa mierne pod 30ºC. Najviac turistov mieri na pobrežie Čierneho mora, kde sú priaznivé podmienky na kúpanie a voda v mori stúpne v  auguste až na 25ºC. Výhodou je, že tu nehrozia neznesiteľné horúčavy ani počas hlavnej sezóny.

 

Väčšina územia Bulharska má mierne kontinentálne podnebie s chladnými zimami a horúcimi letami. Má štyri ročné obdobia, ktoré sú podobné ako u nás. Úhrn zrážok za rok je pomerne malý, v priemere padne 500mm. Vplyv na počasie krajiny majú pohoria. Hory tiahnúce sa od západu na východ tvoria akúsi prirodzenú hranicu počasia. Severné oblasti sú preto chladnejšie a padne tu viac zrážok ako na juhu. Pobrežie Čierneho mora má podnebie skôr stredomorské s miernymi zimami a slnečnými letami bez horúčav. Južnú časť krajiny ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora, preto je charakter počasia podobný ako na pobreží. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou teplotou 28ºC.

 

Počasie v Bulharsku podľa jednotlivých mesiacov
 

Január

Január je chladný mesiac, kedy sa denné teploty okolo 6ºC striedajú s nízkymi nočnými teplotami -1ºC. Vyskytujú sa slabé zrážky, počas 7 dní padne cca 48mm. Teplota mora je nízka – 7ºC.

Február

Počasie má podobný charakter ako vo februári: denná 7ºC, nočná 0ºC, teplota mora 6ºC. Zrážky: 44mm (7 dní).

Marec

V marci stúpnu teploty len mierne, denná – 11ºC, nočná 3ºC, voda v mori – 7ºC. Množstvo zrážok je obdobné, v priebehu 6 dní padne cca 40mm.

Apríl

Apríl prináša príjemných 16ºC počas dňa, no noci sú naďalej studené okolo 7ºC. Voda v mori má teplotu 9ºC. Očakávajte 47mm zrážok, čo je zhruba 8 daždivých dní.

Máj

V tomto mesiaci sa oteplí na 21ºC počas dňa a 12ºC počas noci. Teplota mora stúpne na 15ºC. Množstvo zrážok je rovnaké ako v apríli – 47mm.

Jún

Denné júnové teploty majú hodnotu 26ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu. Noci sú už príjemne teplé cca 16ºC. More dosahuje teplotu 21ºC. Očakávajte 50mm zrážok počas 8 dní.

Júl

Júl prináša denné teploty okolo 28ºC s miernou vlhkosťou vzduchu a nočné 18ºC. More má teplotu 24ºC. Padne zhruba 34mm zrážok v priebehu 5 dní.

August

Teplé dni s hodnotou 28ºC a miernou vlhkosťou vzduchu pokračujú aj v auguste. Nočná teplota je 17ºC a voda v mori sa ohreje na 25ºC. Padne zhruba 29mm zrážok, čo predstavuje 4 daždivé dni.

September                                                      

Priemerná maximálna denná teplota v septembri je 25ºC a nočná 14ºC. More má teplotu 22ºC. Počas 4 dní padne približne 34mm zrážok.

Október

Denné teploty okolo 19ºC klesajú počas noci na chladných 12ºC. More má teplotu 18ºC. Prší asi 4 dni – 50mm.

November

Teploty naďalej klesajú, ochladí sa na 13ºC počas dňa a veľmi chladných 6ºC počas noci. More má už len 13ºC. Očakávať treba 67 mm zrážok v priebehu 7 dní.

December

December je chladný mesiac s dennou teplotou  8ºC. Noci sú veľmi chladné – 2ºC. Teplota mora je 9ºC. Počas 8 dní padne zhruba 60mm zrážok.

 

Počasie v Bulharsku podľa lokality

Počasie Bulharsko

 

Pobrežie

Podnebie na pobreží Čierneho mora je stredomorské s miernymi zimami a príjemne teplými letami, bez výrazných zmien. Letá sú slnečné s dennými teplotami tesne pod 30ºC.

 

Hornaté oblasti

Hornaté oblasti na severozápade a juhozápade krajiny sú oblasťou s najväčším množstvom zrážok. Hornaté časti na severe majú veľmi chladné a dlhé zimy a krátke mierne letá.

 

Južná oblasť

Počasie ovplyvňuje prúdenie od Stredozemného mora. Zimy sú tu mierne, neklesajú pod bod mrazu a letá nie sú veľmi suché, ale mierne a znesiteľné.

 

Oblasť Dunaja

Pre túto oblasť sú typické veľké teplotné rozdiely medzi ročnými obdobiami. V zime klesajú teploty  na mrazivé hodnoty a v lete stúpnu nad 30ºC.


 

Kedy ísť do Bulharska

Hlavná dovolenková sezóna v Bulharsku je počas mesiacov – jún, júl, august, kedy je vysoká teplota vzduchu i mora. Pre turistiku odporúčame zvoliť skôr apríl, máj alebo september. Lyžiarska sezóna trvá od decembra do začiatku apríla.