Počasie v Taliansku počas roka

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
varied-wind-arrow Smer vetra cross-round-filled plus-round temp-low temp-high
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Talianska so sprievodcom alebo mestských pobytov bez sprievodcu.

Aktuálne počasie Taliansko

Aktuálne počasie Taliansko
23 °C
Pocitová: 27 °C
do 28°C
Maximálna denná
od 14°C
Minimálna nočná
-
Riziko zrážok
73%
Vlhkosť
06:59
Východ slnka
19:02
Západ slnka
Po celý deň bude jasno, ojedinele polooblačno. Denná teplota sa bude pohybovať v rozmedzí 14 až 28 °C. Pocitová teplota sa bude pohybovať od 11 do 27 °C. Nočné teploty budú dosahovať 14 °C až 22 °C, priemerne 17 °C. Bude fúkať severný až severovýchodný vietor rýchlosťou 11 km/h až 20 km/h.

Taliansko teplota mora a vzduchu

Kedy cestovat do Talianska

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov Jún až September, kedy tu je hlavná sezóna.

 

Taliansko sa tiahne od chladného severu po teplý juh Apeninského polostrova. Zažiť môžete zasneženú zimu s teplotami hlboko pod bodom mrazu aj kúpanie počas horúcich slnečných dní, kedy sa teplota vyšplhá vysoko nad 30ºC.

 

Podnebie Talianska je veľmi rozmanité. Severnú časť ovplyvňujú Alpy. Podnebie je vysokohorské s teplotami, ktoré v zime klesajú výrazne pod bod mrazu. Postupne prechádza do mierneho, kontinentálneho až po subtropické stredomorské podnebie na juhu krajiny. Južný výbežok polostrova vybieha do Stredozemného mora a takmer dosahuje úroveň afrického kontinentu. Z Afriky prichádza suchý a horúci vzduch s teplotami, ktoré sa v lete šplhajú až k 40ºC. Jednotlivé oblasti nemajú rozdielne len teploty, ale aj množstvo zrážok. Sever je na zrážky bohatší. V oblasti Álp padne 1000 až 2000mm za rok. Suchý juh v letným mesiacoch nemá takmer žiadne zrážky. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou dennou teplotou 30ºC.

 

Počasie v Taliansku podľa jednotlivých mesiacov

 

Mesiac

Počasie

Január

V januári sa priemerná maximálna denná teplota pohybuje okolo 12ºC. Noci sú studené – 3ºC. Počítajte so zrážkami. Počas 14 dní padne zhruba 83mm.

Február

Februárová denná teplota je 13ºC a nočná 4ºC. Zrážky pretrvávajú, padne približne 75mm za 13 dní.

Marec

V tomto mesiaci stúpnu denné teploty na príjemných 16ºC. Noci ostávajú naďalej chladné, maximálne 5ºC. Zrážky očakávajte 13 dní, počas ktorých padne zhruba 68mm.

Apríl

Príjemné dni s teplotou 18ºC sa striedajú so studenými nocami, kedy teplota nestúpne nad 8ºC. V priebehu 13 dní padne 62mm zrážok.

Máj

Máj prináša denné teploty okolo 23ºC a nočné 11ºC. Zrážok je menej, padne 45mm/10 daždivých dní.

Jún

Počas dňa sa oteplí na 27ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu. Nočné teploty majú už príjemné hodnoty okolo 15ºC. Počas 8 dní padne 37mm zrážok.

Júl

Denná teplota je 30ºC a nočná 17ºC. Vlhkosť vzduchu je v júli vysoká. Zrážok je málo – 19mm (5 daždivých dní).

August

Priemerná maximálna denná teplota je horúcich 30ºC. Nočná teplota je teplých 17ºC. Očakávajte 35mm zrážok počas 6 dní.

September                                                      

Septembrové teploty sú príjemne vysoké, denná – 27ºC, nočná – 15ºC. Vlhkosť vzduchu nízka. Dážď sa vyskytuje počas 9 dní, kedy padne zhruba 75mm zrážok.

Október

Denná teplota sa drží na teplých 22ºC, no v noci klesá na chladných 11ºC. Dážď sa vyskytuje 12 dní a padne zhruba 97mm zrážok.

November

V novembri sa denná teplota pohybuje okolo 17ºC a nočná studených 7ºC. Množstvo zrážok sa zvyšuje, padne 117mm za 15 dní.

December

December je chladný zimný mesiac, kedy denné teploty vystúpia len na 13ºC a nočné na 4ºC. Zrážky pretrvávajú, padne 98mm počas 14 dní.

 

Počasie v Taliansku podľa lokality

Počasie Taliansko

 

Pobrežie Tyrrhenského mora

Zrážok na tyrrhenskom pobreží býva veľmi málo. V lete teploty stúpnu nad 30ºC. Charakter počasia ovplyvňuje prúdenie z Atlantického oceánu a Azorských ostrovov.

 

Pobrežie Jadranského mora

Pobrežie Jadranského mora je ovplyvňované morským prúdením, vlhkosť vzduchu býva zvýšená. Je o pár stupňov chladnejšie než pobrežie Tyrrhenského mora. Letné teploty sa pohybujú okolo 25ºC. Počasie je pomerne stabilné s malým množstvom zrážok. Zrážky vzrastajú na konci roka.

 

Sever

Na severe sa rozprestiera alpská oblasť. Podnebie je vysokohorské s nízkymi teplotami. Padne tu najväčšie množstvo zrážok za rok. Sú prevažne snehové. Známa je vďaka výborným podmienkam na lyžovanie.

 

Juh

Južná časť krajiny je najteplejšia. Z Afriky vanie suchý a horúci vzduch. Teploty počas letných dní sa môžu šplhať až k 40ºC. Zrážky v podobe dažďa prichádzajú počas zimného obdobia.

 

Pádska nížina

Alpy postupne prechádzajú do Pádskej nížiny. Podnebie sa mení na miernejšie. Zimy sú oveľa slabšie ako v Alpách. Leto je horúce a suché.

 

Kedy ísť do Talianska

Hlavná sezóna v prímorských letoviskách trvá od júla do auguste. Rovnako dobré podmienky sú v júni a septembri a navyše je tu menej turistov. Alpy s výbornými podmienkami na zimné športy je najvhodnejšie navštíviť počas zimných mesiacov. Ak by ste chceli cestovať za účelom turistiky, zvoľte jarné obdobie.  Poznávacie výlety odporúčame podnikať na jar a jeseň.