Počasie v Taliansku počas roka

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov so sprievodcom alebo mestských pobytov bez sprievodcu.

 

Taliansko sa tiahne od chladného severu po teplý juh Apeninského polostrova. Zažiť môžete zasneženú zimu s teplotami hlboko pod bodom mrazu aj kúpanie počas horúcich slnečných dní, kedy sa teplota vyšplhá vysoko nad 30ºC.

 

Podnebie Talianska je veľmi rozmanité. Severnú časť ovplyvňujú Alpy. Podnebie je vysokohorské s teplotami, ktoré v zime klesajú výrazne pod bod mrazu. Postupne prechádza do mierneho, kontinentálneho až po subtropické stredomorské podnebie na juhu krajiny. Južný výbežok polostrova vybieha do Stredozemného mora a takmer dosahuje úroveň afrického kontinentu. Z Afriky prichádza suchý a horúci vzduch s teplotami, ktoré sa v lete šplhajú až k 40ºC. Jednotlivé oblasti nemajú rozdielne len teploty, ale aj množstvo zrážok. Sever je na zrážky bohatší. V oblasti Álp padne 1000 až 2000mm za rok. Suchý juh v letným mesiacoch nemá takmer žiadne zrážky. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou maximálnou dennou teplotou 30ºC.

 

Počasie v Taliansku podľa jednotlivých mesiacov

 

Mesiac

Počasie

Január

V januári sa priemerná maximálna denná teplota pohybuje okolo 12ºC. Noci sú studené – 3ºC. Počítajte so zrážkami. Počas 14 dní padne zhruba 83mm.

Február

Februárová denná teplota je 13ºC a nočná 4ºC. Zrážky pretrvávajú, padne približne 75mm za 13 dní.

Marec

V tomto mesiaci stúpnu denné teploty na príjemných 16ºC. Noci ostávajú naďalej chladné, maximálne 5ºC. Zrážky očakávajte 13 dní, počas ktorých padne zhruba 68mm.

Apríl

Príjemné dni s teplotou 18ºC sa striedajú so studenými nocami, kedy teplota nestúpne nad 8ºC. V priebehu 13 dní padne 62mm zrážok.

Máj

Máj prináša denné teploty okolo 23ºC a nočné 11ºC. Zrážok je menej, padne 45mm/10 daždivých dní.

Jún

Počas dňa sa oteplí na 27ºC pri nízkej vlhkosti vzduchu. Nočné teploty majú už príjemné hodnoty okolo 15ºC. Počas 8 dní padne 37mm zrážok.

Júl

Denná teplota je 30ºC a nočná 17ºC. Vlhkosť vzduchu je v júli vysoká. Zrážok je málo – 19mm (5 daždivých dní).

August

Priemerná maximálna denná teplota je horúcich 30ºC. Nočná teplota je teplých 17ºC. Očakávajte 35mm zrážok počas 6 dní.

September                                                      

Septembrové teploty sú príjemne vysoké, denná – 27ºC, nočná – 15ºC. Vlhkosť vzduchu nízka. Dážď sa vyskytuje počas 9 dní, kedy padne zhruba 75mm zrážok.

Október

Denná teplota sa drží na teplých 22ºC, no v noci klesá na chladných 11ºC. Dážď sa vyskytuje 12 dní a padne zhruba 97mm zrážok.

November

V novembri sa denná teplota pohybuje okolo 17ºC a nočná studených 7ºC. Množstvo zrážok sa zvyšuje, padne 117mm za 15 dní.

December

December je chladný zimný mesiac, kedy denné teploty vystúpia len na 13ºC a nočné na 4ºC. Zrážky pretrvávajú, padne 98mm počas 14 dní.

 

Počasie v Taliansku podľa lokality

 

Pobrežie Tyrrhenského mora

Zrážok na tyrrhenskom pobreží býva veľmi málo. V lete teploty stúpnu nad 30ºC. Charakter počasia ovplyvňuje prúdenie z Atlantického oceánu a Azorských ostrovov.

 

Pobrežie Jadranského mora

Pobrežie Jadranského mora je ovplyvňované morským prúdením, vlhkosť vzduchu býva zvýšená. Je o pár stupňov chladnejšie než pobrežie Tyrrhenského mora. Letné teploty sa pohybujú okolo 25ºC. Počasie je pomerne stabilné s malým množstvom zrážok. Zrážky vzrastajú na konci roka.

 

Sever

Na severe sa rozprestiera alpská oblasť. Podnebie je vysokohorské s nízkymi teplotami. Padne tu najväčšie množstvo zrážok za rok. Sú prevažne snehové. Známa je vďaka výborným podmienkam na lyžovanie.

 

Juh

Južná časť krajiny je najteplejšia. Z Afriky vanie suchý a horúci vzduch. Teploty počas letných dní sa môžu šplhať až k 40ºC. Zrážky v podobe dažďa prichádzajú počas zimného obdobia.

 

Pádska nížina

Alpy postupne prechádzajú do Pádskej nížiny. Podnebie sa mení na miernejšie. Zimy sú oveľa slabšie ako v Alpách. Leto je horúce a suché.

 

Kedy ísť do Talianska

Hlavná sezóna v prímorských letoviskách trvá od júla do auguste. Rovnako dobré podmienky sú v júni a septembri a navyše je tu menej turistov. Alpy s výbornými podmienkami na zimné športy je najvhodnejšie navštíviť počas zimných mesiacov. Ak by ste chceli cestovať za účelom turistiky, zvoľte jarné obdobie.  Poznávacie výlety odporúčame podnikať na jar a jeseň.