Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Talianska so sprievodcom.

Majestátny Aragónsky hrad je neprehliadnuteľný symbol Ischie

aragónsky hrad ostrov ischia

Za hlavnú dominantu Ischie je považovaný Aragónsky hrad, ktorého majestátnosť v Neapolskom zálive si nemôžete nevšimnúť. Nachádza sa na malom ostrove v tesnej blízkosti Ischie, ktorý vznikol vulkanickou činnosťou. Ostrovy spája kamenný most, takže sa tam dostanete bez problémov z ostrova príjemnou prechádzkou.

Počiatky Aragónskeho hradu a dnešná podoba

Jeho výstavba sa začala v 5. storočí pred n.l., no ako čas plynul, hrad bol zničený a prestavaný. Za súčasnú podobu môžeme poďakovať dynastii Aragóncov z 15. storočia. Kráľ Alfonz Aragónsky dal postaviť terajší kamenný Aragónsky most, ktorý nahradil pôvodný drevený. 

kamenný most na Aragónsky hrad

V minulosti sa na hrade sústreďoval všetok život na ostrove. Počas jeho najväčšieho rozmachu mal niekoľko tisíc obyvateľov. Význam hradu začal upadať v 17. storočí, obyvatelia hradu si začali hľadať lepšie miesto pre život priamo na ostrove Ischia.

Keď hrad opustil aj posledný obyvateľ, našiel využitie ako väzenie až do roku 1860. Dnes je už hrad moderným miestom a nájdete tam reštauráciu, kaviareň ale aj obchod so suvenírmi, kde sa môžete zastaviť pri spoznávaní. Pravidelne sa tu konajú rôzne festivaly, jarmoky a divadelné predstavenia. Hrad bol v minulosti svedkom historických udalostí, ale aj mileneckých pletiek a sú s ním spojené viaceré legendy o láske. Stal sa útočiskom pre mnohých básnikov, ktorí boli láskou sklamaní. 

Počas prechádzky určite nevynechajte návštevu Vojenského múzea s oddelením mučiacich nástrojov. Exponáty sú naozaj až hrôzostrašné napodobeniny odrezaných končatín alebo odseknutých hláv. 

aragónsky hrad

Kláštor Santa Maria della Consolazione

Ak vás nevydesili nástroje na mučenie, zimomriavky na chrbte určite budete mať pri navštívite cintorína klarisiek. Tento zážitok je len pre silné žalúdky. Hrôzu vám naženú náhrobné kamene v kláštore Santa Maria della Consolazione, najmä ak si uvedomíte, čo sa tam dialo. Kláštor bol založený v roku 1575 a zrušili ho v roku 1810. Do kláštora vstupovali väčšinou prvorodené dcéry z aristokratických rodín, hlavne kvôli tomu, aby rodinné dedičstvo mohlo prejsť do rúk prvorodeného syna. 

Cintorín ale nie je cintorínom na aký sme zvyknutí. Členky rádu, ktoré zomreli odnášali do miestnosti a tam ich posadili na kamenné stoličky s otvorom uprostred, ktoré pripomínali sedadlá na záchodoch. Tekutiny, ktoré vznikali pri postupnom rozkladaní tiel stekali do nádob, ktoré boli umiestnené pod otvor. Tento morbídny spôsob pochovávania mal zdôrazniť, že naše telo je len schránkou pre  našu dušu. Čo môže vo vás vyvolať ešte väčšiu hrôzu je fakt, že členky tohto kláštora sa chodili modliť na niekoľko hodín medzi rozkladajúce sa telá svojich “sestier”. V nezdravom prostredí sa často nakazili vážnymi chorobami niekedy aj smrteľnými.

pohľad z aragónskeho hradu na ostrov Ischia

Hrad je otvorený každý deň od 09:00 do západu slnka a za vstup zaplatíte 10 eur. Dostanete sa sem z Porto Ischia autobusom, taxíkom alebo prechádzkou, ktorá vám zaberie 30 minút. Odporúčame obuť si pohodlné topánky, čaká vás množstvo schodov, niektoré časti sú dosť strmé a celý okruh má približne 2 km.