Ischia - Základné informácie

Taliansky ostrov Ischia leží na juhu, v západnej časti Neapolského zálivu. Rozloha 46,3 km² z neho robí najväčší ostrov v tomto zálive. Z mesta Neapol je vzdialený zhruba 30 kilometrov. Ostrov vulkanického pôvodu je momentálne neaktívny s desiatkami vyhasnutých erupčných centier po celom území.

Na ostrove Ischia sa prepája príjemná klíma s množstvom slnečných dní, krásna príroda s bujnou zeleňou, priezračné more, pokojné prostredie s dobrosrdečnosťou miestnych obyvateľov. Navyše sa môže pochváliť liečivými termálnymi prameňmi. Už starí Rimania poznali silu a liečivé účinky termálneho bohatstva. Ostrov sa delí na šesť obcí, ktoré sú zároveň dobre známe a obľúbené ako letoviská. Patrí sem hlavné mesto Ischia, obec Casamicciola Terme bohatá na termálne zdroje, akési epicentrum kultúry a turizmu Forio, Lacco Ameno, Serrara Fontana a Barrano d’Ischia.

Pohľad na ostrov IschiaPohľad na ostrov Ischia (Zdroj: pixabay/cc/falco)

 

Ceny na Ischii

Talianska Ischia využíva v platobnom styku euro. S výmenou peňazí teda nie sú žiadne starosti. Bankomaty a banky sú ľahko dostupné. Na Ischii sú ceny vyššie ako u nás. Niekedy dokonca o 30% vyššie. Priplatíte si za tovar i služby. Lacnejšie sa dá nakúpiť v supermarketoch.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,10 €
 • Voda (1,5 l) = 0,44 €
 • 1 l mlieka = 1,18 €
 • 1 kg syra = 11 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 20 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,20 €
 • Kapučíno = 1,20 €
 • Pivo = 1,10 – 2,10 €

Pláž Cava dell'Isola v letovisku ForioPláž Cava dell'Isola v letovisku Forio (Zdroj: flickr/cc/DocF7)

 

Očkovanie a choroby na Ischii

Úroveň zdravotníckych zariadení je zrovnateľná s našimi. Bezplatná zdravotnícka starostlivosť je poskytovaná len v urgentných prípadoch. Odporúčame pred dovolenkou uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie.

Pred odletom na Ischiu sa nepožaduje žiadne nadštandardné očkovanie. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Ischia

Bezpečnosť na Ischii

Ischia je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú krajinu. Tak ako v iných dovolenkových strediskách je nutné zvýšiť pozornosť na frekventovaných miestach. Hlavne v davoch, na autobusových staniciach či letisku by ste sa mohli stať obeťou vreckových zlodejov. Nenechávajte svoje osobné veci bez dozoru. Pre istotu si vyhotovte kópiu cestovných dokladov.

 

Je bezpečné cestovať Ischia v čase Korony?

Doklady na Ischii

Slovenskí občania môžu na Ischiu cestovať s platným občianskym preukazom prípadne cestovným pasom, ktorý je platný minimálne pri vstupe aj výstupe z krajiny. Deti musia mať vlastný cestovný doklad. V prípade, že s vami cestuje dieťa bez sprievodu svojich rodičov, je nevyhnutné mať so sebou ich súhlas. Súhlas musí byť riadne potvrdený a preložený do talianskeho a anglického jazyka.

Letovisko Lacco AmenoLetovisko Lacco Ameno (Zdroj: flickr/cc/witajny)

 

Cestovné doklady Ischia

☎ Dôležité čísla na Ischii

 • Polícia: 113, 112
 • Prvá pomoc: 118
 • Hasiči: 115

Telefónna predvoľba na Ischii je +39.

 

Počasie

Vzhľadom k menšej rozlohe ostrova panuje v letoviskách takmer totožné počasie. Ischia má príjemné stredomorské podnebie s teplými letami a miernymi zimami. Zrážky sa sústreďujú v zimných mesiacoch. Počas hlavnej sezóny sa teploty pohybujú okolo 30ºC. V zime klesajú na približne 10ºC. Pre Ischiu sú typické náhle zmeny počasia. Po krátkej prehánke však rýchlo vyjde slnko.

Viac informácií o počasí na Ischii >

 

Zaujímavé miesta a výlety na Ischii

Hlavné mesto ostrova s rovnomenným názvom Ischia sa delí na dve časti – Ischia Porto (prístav) a Ischia Ponte (most). Práve tu sa nachádza najväčší prístav Ischie. Mesto je centrom celého ostrova, rušné miesto s bujarým nočným životom. Pýchou mesta je Aragonský hrad, jedna z najnavštevovanejších pamiatok ostrova.

Aragonský hrad je jednou z najkrajších pamiatok IschieAragonský hrad je jednou z najkrajších pamiatok Ischie (Zdroj: pixabay/cc/dilpe)

 

Letovisko Forio na západnej strane ostrova patrí k najznámejším strediskám celej Ischie. Rybárske mestečko lemujú bohaté vinice. Pýši sa priezračným morom a krásnymi plážami ako napríklad Cava dell'Isola, Baia di Sorgeto, Punta Caruso či Spiaggia San Francesco. Pri návšteve Foria si nenechajte ujsť prechádzku stredovekými uličkami starobylého mesta.

Ischia je preslávená liečivými účinkami miestnych termálnych prameňov. Snáď najväčšie množstvo z nich nájdete v stredisku Casamicciola Terme. Predpokladá sa, že práve tu sa zrodilo ischijské kúpeľníctvo. V meste môžete navštíviť tiež observatórium či továreň na výrobu keramiky.

Viac informácií o plážach na Ischii >

V letovisku Casamicciola TermeV letovisku Casamicciola Terme (Zdroj: flickr/cc/JustGlowing)

Ischia so svojimi prírodnými krásami, romantickými zákutiami a krásnym pobrežím nabáda k turistike i romantickým prechádzkam. Máloktorý návštevník odolá návšteve termálnych prameňov alebo niektorej z liečebných či kozmetických procedúr. K obľúbeným výletom patrí tiež plavba na neďaleký ostrov Capri, výstup na sopku Vezuv, poznávanie histórie v Pompejách alebo návšteva Neapolu.

Viac informácií o výletoch na Ischii >

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú sa zásuvky európskeho typu. Nebudete potrebovať adaptér.

Pri cestovaní do Talianska platia maximálne limity dovozu niektorých druhov tovarov, hlavne cigariet a alkoholu.

Pri ceste autom je potrebné striktne dodržiavať predpisy cestnej premávky. Pokuty sú v Taliansku naozaj vysoké.