Taliansko

Taliansko

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 59,83 milióna
 • Hlavné mesto: Rím
 • Jazyk: taliansky
 • Mena: Euro (EUR)

 

Taliansko patrí medzi tradičné destinácie už desaťročia. Dnes je v prvej desiatke najviac navštevovaných krajín sveta. V Taliansku je dokonca niekoľko celosvetovo najstarších letovísk, ktorých pôvod siaha až do histórie rímskej republiky. K týmto destináciám patria hlavne Pompeje, Neapol, Ischia, Capri a Baia.

V zime patrí Taliansko k obľúbeným lyžiarskym destináciám Európy. Krásna talianska príroda dokáže uspokojiť aj náročnejších turistov. Oblasť stredného Talianska je známa ako najekologickejší región Európy a turisti nevynechajú Národný park Abruzzo či Národný park Gran Sasso. V oblasti je viac ako 30 prírodných rezervácií, kde žije asi 75% všetkých európskych druhov rastlín a živočíchov.

Pohľad na pobrežie TalianskaPohľad na pobrežie Talianska (Zdroj: flickr/cc/Sebastian Fransson)

 

Ceny v Taliansku

Taliansko má povesť relatívne drahej destinácie. Spotrebiteľské ceny sú v priemere o 35% vyššie ako na Slovensku, cena potravín je vyššia o 30%. Aj keď priemerné porovnania hovoria proti Taliansku, šálku kapučína si môžete vychutnať lacnejšie práve tam. Ceny sa samozrejme odlišujú v rámci hlavných turistických oblastí a tiež v závislosti od priamej lokality v meste. Lacnejšie sa dá nakúpiť vo veľkých obchodných reťazcoch a supermarketoch.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,50 €
 • Voda (1,5l) = 0,40 €
 • 1l mlieka = 1,20 €
 • 1kg syra = 11,30 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7,20 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii =  15 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 25 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Fľaša vína = 5 €

Canal Grandeje hlavnou dopravnou tepnouBenátokCanal Grande je hlavnou dopravnou tepnou Benátok (Zdroj: flickr/cc/Vasilis Alexadratos)

 

Očkovanie a choroby v Taliansku

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje žiadne špeciálne očkovanie ani medzinárodný očkovací preukaz. Povinný je Európsky zdravotný preukaz, ktorý oprávňuje na bezplatnú prvú pomoc v urgentných prípadoch. Ak budete musieť počas pobytu v Taliansku vyhľadať lekársku pomoc, uhrádza sa spoluúčasť priamo na mieste, vo výške približne 14€ a viac. Všetky lieky si budete musieť hradiť v plnom rozsahu. Potvrdenia o všetkých poplatkoch je potrebné po návrate predložiť zdravotnej poisťovni, ktorá rozhodne, či vám určitú sumu z týchto výdavkov preplatí.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu do Talianska

 

Bezpečnosť v Taliansku

Bezpečnosť v Taliansku je v zásade rovnaká ako v iných krajinách EÚ. Vo vyššej miere sa môžu vyskytovať vreckári, najmä v prehustených miestach a na verejných priestranstvách. Odporúča sa dôsledné uchovávanie cestovných dokladov, peňazí a cenných vecí. V novembri 2015 bol v Taliansku vyhlásený 2. stupeň verejného ohrozenia, v súvislosti s teroristickými útokmi v EÚ. Zvýšené kontroly budú okrem bežných miest ako letiská, prístavy, autobusové a železničné stanice, metro a pod. Turisti by sa mali na exponovaných verejných miestach správať obozretne a riadiť sa pokynmi bezpečnostných zložiek.

Je bezpečné cestovať do Talianska v čase Korony?

 

Doklady do Talianska

Pri cestovaní do Talianska je povinné mať pri sebe platné cestovné doklady. V prípade dospelých je to platný cestovný pas alebo občiansky preukaz, u detí cestovný pas.

Pohľad z kaviarne v Ríme vedľa KoloseaPohľad z kaviarne v Ríme vedľa Kolosea (Zdroj: flickr/cc/Moyan Brenn)

 

Cestovné doklady do Talianska

☎ Dôležité čísla v Taliansku

 

 • Polícia: 155
 • Prvá pomoc: 118
 • Hašiči: 115
 • Asistenčné služby: 116

Telefónna predvoľba v Taliansku je +39

 

Počasie v Taliansku

Taliansko leží na juhu Európy a prevažuje tu subtropické stredomorské počasie. V Južnom Taliansku sú horúce letá a mierne zimy. Teploty na jar a jeseň sú o niečo nižšie ako bežné letné teploty.  Postupne k severu Talianska prechádza klíma k miernemu podnebiu a v horách je typické drsné vysokohorské počasie.

Viac informácií o počasí v Taliansku >

 

Zaujímavé miesta v Taliansku

Taliansko má mnoho lákadiel, od čarovných miest, cez pôsobivé hory, nádherné pláže až po osobité talianske ostrovy. K najpopulárnejším mestám patria Rím, Miláno, Bologna, Florencia, Janov, Neapol, Turín a Benátky. Severné Taliansko poskytuje jedinečnú príležitosť na návštevu chýrnej Talianskej riviéry, ktorá je lemovaná prímorskými Alpami a pohorím Apeniny. Centrom Talianskej riviéry je Janov, ktorý delí pobrežie na časť Riviera di Ponente, teda pobrežie zapadajúceho slnka a časť Riviera di Levante, teda pobrežie vychádzajúceho slnka.

Dovolenka na pláži v Talianku je typická aj pre južné oblasti ako Kalábria a ostrovy Sicília a Saardínia. Tie navyše ponúkajú skvelé pláže vhodné pre deti a množsto príležitostí na relax a zábavu. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva Sicílie, najväšieho ostrova v Stredozemnom mori a domovom slávnej talianskej mafie. Sicília je rovnako ako pevnina bohatá na kultúrne a historické pamiatky, chrámy, kostoly a samozrejme vychýrené pláže.

Viac informácií o plážach v Taliansku >

Pompeje, TalianskoPompeje, Taliansko (Zdroj: flickr/cc/paulkelley)

 

Výlety

Ak sa rozhodnete bližšie spoznávať Taliansko, fakultatívne výlety sú ideálnou možnosťou ako sa osobne dostať k najslávnejším turistickým atrakciám Talianska.

Viac informácií o výletoch v Taliansku >

Mestečko ManarolaMestečko Manarola (Zdroj: flickr/cc/Sue Roehl)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri cestovaní do Talianska platia maximálne limity dovozu niektorých druhov tovarov – hlavne cigariet a alkoholu. Limit stanovuje 800 cigariet, 1kg tabaku na fajčenie, 400 krátkych cigár, 200 cigár, 10l alkoholu a alkoholických nápojov. Dovoz hotovosti je limitovaný na 10 000 €.  Do Talianska sa pomerne často cestuje autom. Je potrebné striktne dodržiavať predpisy cestnej premávky, pokuty sú v Taliansku naozaj vysoké.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje hlavne na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti a predbiehanie na zakázaných úsekoch. Tak ako u nás je povinné celodenné svietenie. Pri šoférovaní pozor aj na alkohol v krvi. Povolený limit je 0,5 promile, ale prekorčenie limitu 1,5 promile sa trestá väzením od 3 mesiachov do 1 roka a odobratím vodičského preukazu aj motorového vozidla.

 

Ďalšie zaujímavé články o Taliansku

Turistický sprievodca mestom Florencia