
Sicília
Sicília je najväčším ostrovom v Stredozemnom mori. Leží pri južnom cípe pevninského Talianska a s priľahlými ostrovmi tvorí jeho autonómny región. Ostrov je od pevniny oddelený Messinskou úžinou, ktorá v najužšom mieste meria 3,1 kilometra. Úžina spája v centrálnom Stredomorí Tyrhénske more na severe a Iónske more na juhu.
Sicília (Zdroj: flickr/cc/Scott Wylie)
Sicília má približne trojuholníkový tvar s celkovou plochou asi 26 tisíc kilometrov štvorcových. Dĺžka pobrežia dosahuje takmer 1500 kilometrov. Vnútrozemie ostrova je prevažne kopcovité a tam kde je to možné sú plochy poľnohospodársky obrábané. Pozdĺž severného pobrežia sa tiahnu pohoria, ktoré sú spoločne označované ako Sicílske Alpy. Dosahujú výšku takmer dvetisíc metrov nad morom.
Prístav na Sicílii (Zdroj: flickr/cc/Scott Wylie)
Dominantou východného pobrežia Sicílie je známa sopka Etna, ktorá je najvyššou aktívnou sopkou v Európe a stále vrhá nad ostrovom čierny popol. V súčasnosti dosahuje výšku 3 329 metrov a má približne 260 erupčných centier.
Od rímskych čias bol ostrov systematicky odlesňovaný a dnes centrálna a juhozápadná časť je prakticky bez lesov. Najväčšou chránenou prírodnou rezerváciou je Regionálny park Nebrodské hory. Nedotknutú pobrežnú divočinu možno pozorovať v Prírodnej rezervácii Zingaro. Prírodnou prednosťou Sicílie je rastlinstvo, ktoré sa vyznačuje počtom viac ako tritisíc druhov. Mnohé boli na ostrov rozšírené vďaka sťahovavému vtáctvu.
Na Sicílii sa vám naskytne aj takýto výhľad (Zdroj: flickr/cc/Scott Wylie)
Keďže je Sicília veľkým ostrovom, jednotlivé mestá sa odlišujú a majú vlastnú kultúru a atmosféru. Hlavným mestom Sicílie je Palermo, ktoré ponúka pre návštevníkov veľa pamiatok. V mnohých sicílskych mestečkách možno objaviť historické poklady zapísané so svetového dedičstva UNESCO. K významným patria hlavne Agrigento, Ragusa alebo Syracuse.
Východ slnka na Sicílii (Zdroj: flickr/cc/Tommie Hansen)
Čo vidieť na Sicílii
Monreale je mestečko neďaleko Palerma. Leží na kopci s krásnym výhľadom na údolie Golde Shell plné olivovníkov, pomarančovníkov a mandľových stromov. Najväčšou atrakciou je Katedrála s normandskou architektúrou a krásnym interiérom.
Mesto Erice na vrchole kopca Erice. Toto historické mestečko je obľúbené pre rozprávkový výhľad a stredoveké hrady postavené na strmých skalných vyvýšeninách. Návšteva najvyšších miest je možná aj pomocou miestnej lanovky z Trapani.
Historické mesto Erice (Zdroj: flickr/cc/Rodrigo Silva)
Chrám Doric v Segeste leží na severozápade Sicílie. Tento dobre zachovaný chrám pochádza z konca piateho storočia pred našim letopočtom a postavili ho pôvodný obyvatelia ostrova. Zaujímavosťou je, že nájdené indície naznačujú, že chrám nebol nikdy dokončený a nikdy napríklad nemal strechu nad hlavnou miestnosťou. Z tohto miesta si tiež možno užiť krásny výhľad na okolitú krajinu a kopce.
Palermo ako hlavné mesto Sicílie sa vyznačuje rušným mestským životom. Ponúka množstvo zaujímavých pamiatok a atrakcií, vrátane múzeí, kostolov a podzemného bludiska pod kapucínskym kláštorom. Okrem toho je známe búrlivými pouličnými trhmi. Palermo je tiež nazývané „mesto skvostov“ a to nielen pre unikátnu architektúru ale aj krásne záhrady.
Ukážka architektúry na Sicílii (Zdroj: flickr/cc/Patrik Tschudin)
Villa Romana del Casale sa nachádza na juhu Sicílie. Táto Rímska vila pochádza zo štvrtého storočia a predstavuje jednu z najlepšie zachovaných zbierok stredovekých mozaík na svete. Známa je napríklad mozaika olympijských hier, na ktorej majú ženy zvláštny odev, ktorý pripomína dnešné bikiny.
Viac informácii o zaujímavých miestach na Sicílii >
Villa Romana (Zdroj: flickr/cc/Fernando)
Pláže na Sicílii
Sicílske pobrežie ponúka zmes zlatých piesočných pláží, okruhliakových zátok, nedotknutých prírodných rezervácií a rušných letovísk. Piesočnaté pláže dominujú hlavne na severe ostrova a majú tendenciu byť najviac preplnené. Na juhu Sicílie možno objaviť divoké nedotknuté pláže a východné pobrežie je typické skalnatými plážami a pôvabnými rybárskymi dedinkami. K najlepším plážam na Sicílii sa radia Cala Mosche, Sant Vito Lo Capo, Cefalu, Mondello alebo Lido Fiori.
Viac informácii o plážach na Sicílii >
Pláž na Sicílii (Zdroj: flickr/cc/Michael Button)
Počasie a klíma na Sicílii
Sicília má typické stredomorské podnebie, pre ktoré sú typické mierne a vlhké zimy a horúce suché letá. Priemerné letné teploty dosahujú 44 °C. Maximálna teplota bola zaznamenaná v auguste 1999, kedy sa teplota vyšplhala na 48,5 °C a dodnes predstavuje teplotný rekord Európy.
Západ slnka na Sicílii (Zdroj: flickr/cc/Scott Wylie)
Prečítajte si o krásnych miestach, ktoré stoja za návštevu:
Čo by ste mali vedieť?
Pripravte sa na dovolenku Sicília. Odporúčame si prejsť nasledujúce tipy