Tipy na fakultatívne výlety - Sicília

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Sicília so sprievodcom.

 

Najväčší ostrov Stredozemného mora, Sicília, je známy vďaka nádherným plážam s krištáľovo čistou vodou, no fascinujúca je aj nedotknutá príroda s horskými dedinkami, činná sopka a stopy mnohých civilizácií a kultúr. Ostrov bol od pradávna cieľom dobyvateľov,  vďaka čomu tu dnes môžete obdivovať architektúru od gréckych čias po 18. storočie. Tie najzaujímavejšie miesta vám predstavíme.

 

Palermo

Počas dovolenky na Sicílii si rozhodne nenechajte ujsť hlavné mesto Palermo ležiace na severnom pobreží ostrova, na úpätí vápencového masívu Monte Pellegrino. Počas arabskej nadvlády sa stalo jedným z najvýznamnejších miest Stredomoria, nečudo, že je arabský vplyv cítiť dodnes. Prelínanie historických častí s novými vytvára neprehľadnú spleť, no oplatí sa navštíviť pamiatky ako divadlo Teatro Massimo, fontánu Pretoria, kostol Santa Maria dell´Ammiraglio, kostol San Cataldo, Palermskú katedrálu či Palazzo dei Normani (Normanský palác).

Cena: dospelý 45 EUR, dieťa do 12 rokov 25 EUR  (Palermo + Monreale)

Palermská katedrála v hlavnom meste

Palermská katedrála v hlavnom meste (Zdroj: flickr)

 

Monreale

Z hlavného mesta smerom na juh sa môžete vydať na ďalšie zaujímavé miesto. Je ním malé mestečko Monreale postavené na svahu hory Monte Caputo. Týči sa nad ním úžasná katedrála z 12. storočia, ktorá patrí k najlepšie dochovaným ukážkam normandskej architektúry. Šikovnosť stredovekých majstrov vidieť v interiéri na pozlátených mozaikách s výjavmi zo Starého zákona.

Cena: dospelý 45 EUR, dieťa do 12 rokov 25 EUR  (Palermo + Monreale)

Katedrála v Monreale

Katedrála v Monreale (Zdroj: flickr/cc/josep mª nolla)

 

Agrigento

Do dôb antiky sa prenesiete v meste Agrigento na južnom pobreží Sicílie, ktoré bolo založené Grékmi z Rhodosu v roku 581 pred n. l. Vzniklo zo stredovekého pomenovania Akragas. Najväčším lákadlom mesta je antické údolie chrámov – Valle dei Templi, uvidíte chrám Concordia z roku 425 pred n. l., chrám bohyne Juno, Jupiterov chrám, Herkulov chrám a mnoho ďalších.

Cena: dospelý 45 EUR, dieťa do 12 rokov 25 EUR

Valle dei Templi

Valle dei Templi (Zdroj: flickr/cc/val savarese)

 

Cefalú

Malé sicílske mestečko s tradičnými úzkymi uličkami, to je Cefalú. Leží na severnom pobreží ostrova približne hodinu od Palerma. Okrem vychutnávania atmosféry starej Sicílie a krásnych pláží, nevynechajte prehliadku nomádskeho kostola z 12. storočia na skale nad mestom či múzea Museo Mandralisca so zbierkami arabských váz, gréckej keramiky, obrazov a ďalších predmetov.

Cena: dospelý 20 EUR, dieťa do 12 rokov 10 EUR

Atmosféra Sicílie v malom mestečku Cefalú

Atmosféra Sicílie v malom mestečku Cefalú (Zdroj: flickr)

 

Piazza Armerina a Villa Romana del Casale

Villa Romana del Casale je rímska vila postavená v prvej štvrtine 4. storočia. Nachádza sa približne 3 km od mesta Piazza Armerina v provincii Enna. Obsahuje najväčšiu a najkomplexnejšiu zbierku rímskych mozaík na svete. Bola zapísaná aj do zoznamu UNESCO.

Cena vstupného: cca 10 EUR

Mozaika vo Villa Romana del Casale

Mozaika vo Villa Romana del Casale (Zdroj: flickr/cc/KathShx)

 

Etna a Taormina

Symbolom Sicílie by sme mohli nazvať fascinujúcu sopku Etnu, ktorá vďaka výške 3329 metrov je najvyššou európskou sopkou. Približne 300 000 rokov starú sopku tvoria štyri krátery. Prehliadku začnete výstupom na jeden z kráterov a potom už len budete zostupovať medzi lávovými poliami a lesmi a užívať si krásny výhľad. Súčasťou výletu je aj návšteva neďalekého mestečka Taormina s výhľadom na sopku a zachovalým rímskym divadlom.

Cena: dospelý 55 EUR, dieťa do 12 rokov 30 EUR

Etna je jedným zo symbolov ostrova

Etna je jedným zo symbolov ostrova (Zdroj: flickr)

 

Syrakúzy

Syrakúzy alebo Siracuza na východnom pobreží sú navštevované hlavne vďaka historickému jadru, ktoré bolo zapísané aj do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Počas tohto výletu uvidíte grécke divadlo z 3. storočia pred n. l., rímsky amfiteáter z 1. storočia pred n. l. Za pozretie určite stojí aj tzv. Dionýzovo ucho, teda jaskyňa dlhá 60 metrov. Na ostrove Ortigia spoznáte barokovú katedrálu vystavanú na základoch antického chrámu z 5. storočia pred n. l. a prameň nymfy Aretúzy.

Cena: 35 EUR

Amfiteáter v Syrakúzach

Amfiteáter v Syrakúzach (Zdroj: flickr/cc/Chachosia)

 

Lipardské ostrovy

Lipardské ostrovy zložené zo 7 vulkanických ostrovov, známe aj pod pomenovaním Eolské ostrovy, môžete navštíviť len pár desiatok kilometrov severne od mesta Milazzo.  Zapísané sú aj do zoznamu UNESCO. Hlavným ostrovom je ostrov Lipari. Môžete tu oddychovať na plážach z tmavého piesku alebo si prezrieť pamiatky ako akropolu týčiacu sa nad mestom, katedrálu sv. Bartolomeja a archeologické múzeum. Zaujímavým je aj ostrov Vulcano so sopkou s rovnomenným názvom.

Cena: dospelý 60 EUR, dieťa do 12 rokov 30 EUR

Lipardské ostrovy, pohľad na Vulcano

Lipardské ostrovy, pohľad na Vulcano (Zdroj: flickr/cc/jeffrey.pick)

 

Prírodná rezervácia Zingaro

Rezervácia Riserva Naturale dello Zingaro sa nachádza na severozápade Sicílie v provincii Trapani. Ako prvá rezervácia na ostrove bola založená v roku 1980 a dnes poskytuje domov rozmanitým druhom chránených vtákov. Rozprestiera sa na ploche 1600 ha.

Riserva Naturale dello Zingaro

Riserva Naturale dello Zingaro (Zdroj: flickr/cc/__ Matt __)

 

Prírodný park Madonie

Vo vnútrozemí južne od Cefalú preskúmajte regionálny horský park Madonie s druhou najväčšou horou Sicílie (Pizzo Carbonara). Je to obývaná oblasť s desiatkami malých dediniek, ktorých pôvod siaha až do čias stredoveku. V parku nájdete aj pozostatky hradu či starobylé kostoly. Žijú tu mnohé zvieratá a rastie vzácny druh jedle.

Regionálny park Madonie

Regionálny park Madonie (Zdroj: flickr/cc/Guglielmo Francavilla)

 

Cave Grande – Avola

Ide o krásne ukryté miesto so systémom sladkovodných jazier a vodopádov, no odporúčame len turistom s dobrou fyzickou kondíciou. Stúpa sa po dlhej prašnej ceste a nerovnom teréne. Miesto je označované ako jaskyňa, ide o akýsi kaňon resp. sústavu kaňonov, ktoré kedysi dávno vytvorili lávové prúdy zo sopky Etny. Kaňony dosahujú ohromujúcich 50 metrov.

Cave Grande – Avola

Cave Grande – Avola (Zdroj: flickr/cc/ialla)