Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Talianska so sprievodcom alebo mestských pobytov bez sprievodcu.

Forio preslávili termálne prírodné pramene

Mesto Forio na ostrove Ischia

Malebné rybárske mesto Forio sa nachádza v západnej časti ostrova Ischia. Mesto aj jeho okolie ponúkajú niekoľko zaujímavých miest, ktoré by ste mali navštíviť, ak sa ocitnete na ostrove Ischia.

Čo vidieť v meste Forio a okolí?

Toto mesto si do dnešného dňa zachovalo svojho starobylého ducha. Nájdete tu stredoveké uličky s námestiami a farebnými domami. Ako sa na správne stredoveké mesto patrí kostoly a kaplnky tu nemôžu chýbať.

Najznámejší kostol, ktorý tu nájdete je Santa Maria del Soccorso. Snehobiely kostol s nádherným výhľadom na šíre more určite nevynechajte. Je to jedna z najkrajších pamiatok na celom ostrove Ischia. Pred kostolom sa nachádza cintorín v tvare polkruhu, obklopený mohutným schodiskom. Architektúra kostola je mixom gotického, renesančného a barokového štýlu.

kostol Santa Maria del Soccorso Forio ostrov Ischia

Vo Forio nájdete niekoľko súkromných pláží, kde si za vstup zaplatíte, ale sú tu aj verejné pláže, ktoré sú dostupné zadarmo. V blízkosti mesta nájdete pláž Citara, ktorá je jednou z najkrajších a najväčších pláží na celom ostrove. Dostanete sa sem buď autom za pár minút, alebo 30 minútovou prechádzkou z mesta. V pešej dostupnosti z mesta nájdete aj ďalšie tri pláže Cava dell Isola, Chiaia a San Francesco.

Obľúbenou zastávkou je termálny park Poseidonove záhrady, ktorý na ploche 6 hektárov ponúka viac ako 20 termálnych bazénov, exkluzívne wellness centrum a súkromnú pláž. 

Za zmienku určite stojí návšteva botanických záhrad La Mortella a Ravino, ktoré sa nachádzajú v blízkosti mesta. Sú bohaté na faunu a flóru a môžete si tu príjemné oddýchnuť a zrelaxovať. Bonusom bude nádherný výhľad na celé mesto Forio. Pred plánovanou návštevou botanickej záhrady La Mortella je potrebné si pozrieť otváracie hodiny, nie je otvorená každý deň. Za vstup do záhrad zaplatíte 15 eur. za dospelého za deti je to o niečo menej. Ak chcete zažiť niečo viac, ako len prechádzku po parku môžete navštíviť botanickú záhradu Ravino, ktorá okrem nádhernej fauny a flóry ponúka svojim návštevníkom aj sprievodné podujatia, ktoré sa konajú najmä v lete. 

Záhrady sú otvorené počas celého týždňa od 09:00 do západu slnka okrem utorka a štvrtka. Za vstup dospelí zaplatia 7 eur. Do oboch záhrad sa dostanete autobusom z mesta Forio, alebo prechádzkou, ktorá vám zaberie okolo 30 minút.

botanická záhrada Ravino ostrov Ischia

Prírodné termálne pramene

V neďalekej obci Panza, ktorá patrí do provincie mesta Forio sa nachádza záliv Sorgeto, ktorý je známy svojimi horúcimi termálnymi bazénmi. Vďaka podzemnej sopečnej činnosti, ktorá ohrieva vodu zo spodu, sa tu vytvorili bazény s prírodnými termálnymi prameňmi a zároveň sú jedným z najväčších ťahákov na ostrove. Nájdete tu niekoľko bazénov, každý z nich má trochu inú teplotu.

Návštevníci si môžu vychutnať príjemný relax v prírodnej vírivke, ktorá má blahodárne účinky aj na ich telo. Vstup je zadarmo, môžete sa kúpať počas celého dňa. 

Panza, záliv Sorgeto

Dostanete sa sem taxíkom alebo autobusom z mesta Forio a vydáte sa len dolu kopcom. Značenie je dobré, záliv by ste mali rýchlo nájsť. Na pláž sa dostanete po schodoch až dole do zátoky. Odmenou vám však bude relax v prírodných termálnych bazénoch s nádherným výhľadom.