Tipy na fakultatívne výlety - Ischia

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Ischia so sprievodcom.

 

V západnej časti Neapolského zálivu leží malebný taliansky ostrov Ischia. Pokojné prostredie s bujnou vegetáciou, krásnymi plážami a priezračným morom dopĺňa dobrosrdečnosť miestnych obyvateľov. Tunajšia krajina má jedinečný ráz vďaka desiatkam vyhasnutých erupčných centier. Lákavé sú i termálne pramene s liečivými účinkami a historické pamiatky. Tie najzaujímavejšie miesta Ischie vám dnes ukážeme.

 

Ischia

S hlavným mestom ostrova, Ischiou, sa spája hneď niekoľko „naj“. Ide o najľudnatejšie mesto ostrova a tiež najväčší prístav. Neustály ruch mesta a množstvo atrakcií z neho robí jedno z najnavštevovanejších miest ostrova. Na každom kroku naďabíte na nejakú reštauráciu, bar a rôzne obchodíky. Z historických pamiatok odporúčame prehliadku katedrály Spirito Santo a kostola Madonna delle Grazie. Populárnou atrakciou mesta je Morské múzeum.

Pohľad na starú časť mesta – Ischia PontePohľad na starú časť mesta – Ischia Ponte (Zdroj: pixabay/cc/falco)

 

Castelo Aragonese

Pri hlavnom meste sa vypína veľkolepá pevnosť Castelo Aragonese, u nás známa skôr ako Aragonský hrad. Už v dobách antiky na tomto mieste stála pevnosť. Hrad, ako ho poznáme dnes, dal postaviť v 15. storočí kráľ Alfonz Aragonský. Stavba bola strategicky vytesaná do skaly na samostatnom ostrovčeku. Neskôr však pribudol most Ponte Aragonese, ktorý prepája areál s pevninou.

Pohľad na Aragonský hradPohľad na Aragonský hrad (Zdroj: pixabay/cc/dilpe)

 

Serrara Fontana

Mestečko Serrara Fontana vzniklo spojením dvoch pôvodných dedín, a to Serrara a Fontana. Pod jeho správu spadá ešte niekoľko malých dediniek. Serra Fontana je najvyššie položeným mestečkom na celom ostrove. Je výborným východiskovým bodom na podnikanie turistických výstupov. Za prehliadku stoja kamenné domčeky. Miestni im hovoria „casse di pietra“.

Zo Serrara Fontana vidieť Sant'AngeloZo Serrara Fontana vidieť Sant'Angelo (Zdroj: flickr/cc/marathon.michael)

 

Barano

V juhozápadnej časti ostrova môžete navštíviť malú horskú dedinku Barano. Hoci ide o malú dedinu, patrí k najľudnatejším na ostrove. Okrem vychutnávania jedinečnej atmosféry a krásnej prírody si môžete prezrieť historické pamiatky. Odporúčame prehliadku akvaduktu Pilastri či kostola sv. Jána Krstiteľa, jedeného z najstarších kostolov na ostrove.

AkvaduktPilastriAkvadukt Pilastri (Zdroj: flickr/cc/ischiareview)

 

Forio

Ischijské letovisko Forio sa rozprestiera v západnej časti ostrova. Starobylé mestečko je bohaté na historické pamiatky. V meste je postavených množstvo kostolov ako napríklad Santa Maria del Soccorso. Typickým znakom Foria sú obranné veže „torrioni“ zo 16. storočia. Lákadlom sú tiež krásne piesočnaté pláže či termálne pramene a kúpele. Forio je dokonca vychýreným centrom vinárstva.

Forio s obrannou vežou zo 16. storočiaForio s obrannou vežou zo 16. storočia (Zdroj: flickr/cc/Tom Levold (www.levold.de/photosphe)

 

Poseidonove záhrady

Ischia má dlhú tradíciu kúpeľníctva. Už starí Rimania verili, že miestne termálne pramene majú blahodárne liečivé účinky. Po celom ostrove sú roztrúsené termálne pramene a tiež tzv. termálne parky. Jedinečnosť Poseidovnových záhrad pri letovisku Forio spočíva v prepojení termálnych prameňov s plážou Citara. Park disponuje 22 bazénmi a horúcimi kúpeľmi s rôznymi teplotami vody. Využíva prírodné horúce pramene, ktoré sa následne ochladzujú na požadovanú teplotu.

Poseidonove záhrady pri pláži Citara, ForioPoseidonove záhrady pri pláži Citara, Forio (Zdroj: flickr/cc/silfin)

 

Casamicciola Terme

Snáď najväčší rozmach kúpeľníctva badať v mestečku známom ako Casamicciola Terme na severe ostrova. Nájdete tu najviac kúpelných parkov a rôznych zariadení. Spomeňme napríklad kúpele Manzi, Belliazzi, Scioli či La Rita. Mesto je zaujímavé i pre jeho prístav, druhý najväčší na Ischii. V okolí sa rozprestiera stará časť mesta s typickými bielymi domčekmi. Ako tip na turistiku odporúčame výstup na kráter sopky Fondo d'Oglio.

Pohľad na kúpelné mestečko Casamicciola TermePohľad na kúpelné mestečko Casamicciola Terme (Zdroj: flickr/cc/TDOIsson)

 

Sant'Angelo

Sant'Angelo je typickou ischijskou dedinkou, ktorá vyrástla na tradícii rybolovu. Toto čarovné miesto v najjužnejšej časti ostrova si i dnes uchováva jedinečnú atmosféru. Ideálne miesto na trávenie pokojnej a romantickej dovolenky. V mestečku platí zákaz vjazdu áut, vďaka čomu je krajina stále panensky čistá. Patrí k mestám, ktoré lákajú návštevníkov i svojimi termálnymi prameňmi. Nachádzajú sa tu totižto až dva termálne parky – Tropical Park a Afroditine a Apollónove záhrady.

Dedinka Sant'Angelo s nedotknutou prírodouDedinka Sant'Angelo s nedotknutou prírodou (Zdroj: flickr/cc/Florian Maucher)

 

Monte Epomeo

V samotnom srdci Ischie sa týči najvyššia hora ostrova, Monte Epomeo. Spolu s horou Vizzi tvoria krásnu siluetu celého ostrova. Navyše dodávajú letoviskám jedinečnú atmosféru i klímu. Hora meria 787 metrov. Pôvod slova Epomeo hľadajte v Grécku. V preklade znamená „rozhliadať sa“. Po výstupe sa vám naskytne skutočne nádherný výhľad.

V diaľke vidieť horu Monte EpomeoV diaľke vidieť horu Monte Epomeo (Zdroj: flickr/cc/Branka Komazec)

 

Botanická záhrada La Mortella

Botanickú záhradu Giardini La Mortella vytvorila Susana Waltonová, manželka skladateľa William Waltona v 50. rokoch 20. storočia. Pre verejnosť bola otvorená v roku 1991. Okrem stredomorských a tropických rastlín si môžete prezrieť priľahlú vilu. Dnes slúži ako múzeum na počesť Williama Waltona. Z botanickej záhrady je krásny výhľad na prístav vo Foriu.

Botanická záhrada La MortellaBotanická záhrada La Mortella (Zdroj: flickr/cc/FabianaFarina)

Fakultatívne výlety s českým sprievodcom

Ceny fakultatívnych výletov sú orientačné, môžu sa meniť v závislosti od ceny transferov. Výlety je možné si rezervovať priamo na infoschôdzke v hoteli u delegáta. Platba je možná iba priamo na mieste a v hotovosti. Aktuálna ponuka fakultatívnych výletov je závislá od počtu záujemcov. ​​​​​​

Okruh okolo ostrova Ischia

Spoznajte s nami počas jedného popoludnia ostrov Ischia, jeho históriu a súčasnosť. Počas častých zastávok uvidíte: Il Fungo - špongiu čiže hríb v mestečku Laco Ameno, ochutnáte s nami miestne likéry a vínnu pálenku priamo na námestí v Casamicciola Terme, z vyhliadky uvidíte Aragónsky hrad z panoramatického miesta nad Ischia Porto.

V najvyššie položenej dedine Serrara Fontana budete môcť ochutnať výborné cappuccino alebo paradajkovú bruschettu / nie je zahrnuté v cene / a vychutnať si atmosféru tejto ospalej dedinky pod vrcholom Monte Epomeo. Ak čas dovolí, pozrieme si kostolík zo zeleného tufu a na záver počas hodinovej zastávky si užijeme prechádzka po Sant Angelo, ktoré uchvátilo nielen výraznou termálnou aktivitou, ale aj atmosférou pôvodne rybárskeho mestečka.

 • Odchod z hotelov po 14:00, návrat okolo 19:00
 • Cena 25 € vrátane českého sprievodcu

Ostrov Capri

Navštívte s nami ostrov rímskych cisárov Capri, perlu Tyrhénskeho mora, miesto, ktoré uchvátilo nielen rímske cisára, ale aj maliarou, skladateľov, politikou a ďalšie významné osobnosti.

Dopoludňajšia prehliadka mesta Anacapri, rozkladajúceho sa na náhornej plošine pod najvyššou Kaperskou horou Monte Solaro.

Možnosť návštevy kostola Sv. Michala € 3 so známou majolikovou podlahou, slávnej vily S.Michele Axela Munteho San Michele € 8, obrazárne Casa Rosa € 3,50 so sochami cisára Tiberia nájdenými na dne modré jaskyne, alebo výjazd lanovkou na Monte Solaro € 10, najvyššiu horu Capri s úchvatnými panoramatickými výhľadmi na dva zálivy / časovo aspoň 60min rezerva /. Možnosť obeda v reštaurácii, turistické menu € 15.

Popoludní prehliadka hlavného mesta ostrova, prechádzka starobylou štvrťou - cez malebnú Piazzeta s hodinovou vežou, okolo slávneho hotela Quisisana až ku kláštoru S.Jakuba, odkiaľ vedie slávna zik-zak ulička Via Krupp a kde sa nachádzajú Augustove záhrady s nádhernými vyhliadkami na tri kamenné Faraglioni a Marina Picola (vstup do záhrad € 1).

Na záver vrelo odporúčame hodinový výlet loďou okolo Capri (€ 16) s návštevou bielej a zelenej jaskyne. Svetoznáma modrá jaskyňa prístupná separátnymi autobusy, vstup € 12.

 • Odchod z hotelov po 09:00, návrat okolo 19:00
 • Cena 80 € vrátane transferu z hotela do prístavu a späť, lodných lístkov, transferov po Capri a českého sprievodcu

Amalfitánské pobrežie

Celodenný lodný výlet na jedno z najkrajších pobreží v Taliansku s 2 hodinovými zastávkami v meste Amalfi a Positano. Zastávky v 

Positano: Prekrásne mestečko ukryté medzi skaliskami a divokou prírodou, slávne positánskou módou a kultúrnymi akciami. V úzkych uličkách malé obchodíky s remeselnými výrobkami, ľanovými odevmi. Krásne výhľady na krištáľové more, to a ešte viac je Positano. 

Amalfi: bývale sídlo biskupov a jedna zo štyroch slávnych námorných republík. Práve tu vynašiel Flavio Gioia buzolu. Najznámejšou pamiatkou je chrám Sv. Ondreja - Duomo di S.Andrea / vstup € 3 /. V každom z uvedených miest je zastávka cca 2 hodiny na individuálne prehliadku. Český sprievodca na palube lode.

 • Odchod z hotelov po 09:00, návrat okolo 19:00
 • Cena 60 € vrátane transferu z hotela do prístavu a späť, lodných lístkov a českého sprievodcu

Pobrežie Amalfi

(Zdroj: istockphoto.com)

Liečivý prameň Nitrodi a obed vo vínnej pivnici

Viac ako poldenný výlet k jednému z najliečivejších pitných prameňov na ostrove, Nitrodi.

Nitrodi využívali už starí Gréci a Rimania - najstaršie kúpele sveta. Čaká Vás vstup do termálnych kúpeľov Nitrodi so sprchami s liečivouomladzujúci pitnou termálnou vodou, ktoré sa rozkladajú v nádhernej prírodnej oáze v oblasti Barano. Prírodný park ponúka krásne záhrady so stredomorskou vegetáciou a miestnymi bylinkami (rozmarín, levanduľa, mäta, oregano ...), z ktorých v miestnom bare robia osviežujúci granitu z termálnej vody. Z mierne aktívnej vody, ktorá má antiseptické a antimykotické účinky sa priamo na mieste predáva kozmetika Nitrodi.

Po omladzujúcej sprchovej terapii nás čaká obed s neobmedzenou konzumáciou vína v miestnej typickej cantine - vínny sklad v tufovej skale - s možnosťou zakúpenia vína, domácej grappy a limoncella. Nebuďte prekvapení, spočiatku to vyzerá, ako by ste išli na návštevu k miestnemu poľnohospodárovi, jeho pohostinnosť, domáce víno a obed zložený z úrody z jeho poľnohospodárstva Vás pohladí nielen po tele .Prístup do Nitrodi a do vínnej pivnice po pozvoľných schodoch.

 • Odchod z hotelov po 09:00, návrat okolo 14:00
 • Cena 50 € vrátane vstupu do Nitrodi, obeda, dopravy a českého sprievodcu

Sorgeto a antické rímske kúpele

Poldenný výlet do zátoky horúcich prameňov Sorgeto a k antickým rímskym kúpeľom pri slávnej pláži Maronti. Transfer nás odvezie nad zátoku Sorgeto, kde je po cca 270 schodoch zostup do miesta, kde zo skaly vyvierajú horúce termálne pramene a ohrievajú morskú vodu na 35-40C. Kúpanie v kamenných vaniach s horúcou morskou vodou / topánky do vody so sebou! /, Ohrievanie slepačích vajíčok priamo vo vriacom prameni je nezabudnuteľným zážitkom.

Po cca 2 hodinách príde loď, ktorá nás odvezie k slávnej pláži Maronti, kde cez skalné tiesňavy dôjdeme až k antickým kúpeľom Cava Scur, ktoré sú aj po 2 tisích rokoch v takmer nezmenenej podobe stále v prevádzke. Prehliadka kúpeľov a následne odpočinok na pláži Maronti a kúpanie v mori. Kto chce sa za € 15 môže vykúpať priamo v rímskych kúpeľoch. V cene zahrnutý tiež ľahký obed - voda, bruschetta a víno v reštaurácii na pláži Maronti.

 • Odchod z hotelov po 09:00, návrat okolo 14:30
 • Cena 30 € vrátane prehliadky kúpeľov, dopravy a českého sprievodcu

Pompeje a Vezuv

Starobylé rímske mesto Pompeje, zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO, ktoré bolo pri mohutnej erupcii Vezuvu v roku 79 pochované a doslova zakonzervované pod 7 metrov pyroklastického materiálu. Až 3 hodinová prehliadka Pompejí so sprievodcom Vám dá jasnú predstavu o kráse a význame tohto rímskeho mesta.

Vstupné do Pompejí 15 € na osobu k úhrade na mieste. Zdarma deti do 18 rokov, študentské zľavy, zľavy pre držiteľov ZŤP. NUTNÉ DOKLADY SO SEBOU (pas alebo OP, preukaz ZŤP). V archeologickom aeráli Pompei sú povolené batohy do max.veľkosti 15x30cm. Po návšteve Pompejí zastávka na obed, turistické menu 15 € .

Následne výjazd na stále aktívny vulkán Vezuv. Pod Vezuvom na určenom mieste je nutné z autobusov presadnúť miestnych autobusov, ktoré majú autorizáciu pre jazdu na Vezuv. Cena minibusov: 45 - 54 osôb 4 € na osobu, 30 - 44 osôb - 5 € na osobu, 15 - 29 osôb - 8 € na osobu, platí sa priamo na mieste. Vstup do národného parku Vezuv (vstupné 10 € na osobu k úhrade na mieste) - poznávacie trasy okolo krátera. Pri dobrej viditeľnosti sú nádherné výhľady po Neapolskom zálive.

Ako do Pompejí, tak na Vezuv, samozrejmosťou je vhodná turistická obuv a voda so sebou. V Pompejach bývajú na námestiach fontány s pitnou vodou. Výstup na Vezuv v letnej horúčave odporúčame osobám s dobrou fyzickou kondíciou.

 • Odchod z hotelov po 06:00, návrat okolo 19:30
 • Cena 65 € vrátane dopravy, lodných lístkov a českého sprievodcu (v cene nie sú zahrnuté vstupy)
 • Prosíme, peniaze na vstup do Pompeí a na Vezuv majte so sebou v hotovosti 

Pompeje a Vezuv

(Zdroj: istockphoto.com)

Trekking na Epomeo a kamenné domy Falanx

Výlet pre milovníkov prírody mimo ostrovnú civilizáciu. Pod vrcholom Monte Epomeo na západnej strane Ischie vo výške cca 600m.n.m. sa nachádza ľuďmi zabudnuté miesto, kde sa zachovali pozostatky osídlenia - kamenných domov - vytesaných priamo do tufových skál. Z panoramatickej trasy vo výške cca 600m.n.m. je vidieť celé západné pobrežie ostrova, mesto Forio hlboko pod Vami, nad Vami sa týči vrch Epomeo a všade okolo divoká ostrovná príroda a gaštanové lesy.

So sebou si vezmite vlastnú vodu a desiatu, v oblasti kamenných domov pauza na desiatu.

 • Odchod z hotelov po 09:00, návrat okolo 13:00
 • Cena 20 € vrátane dopravy a českého sprievodcu

Lodný výlet na ostrov Procida s kúpaním

Hneď za Aragonským hradom na 3km2 lávy leží maličká, ale prenádherná Procida, ostrov citrónov a námorníkov. Miesto, kde sa vo stredovekom centre prístavu Coricella zastavil čas, rôznofarebné domčeky naskladané ako krabičky od zápaliek, uzunké uličky so starými kostolmi a nad tým týčiaca sa stredoveká pevnosť na skale Terra Murata. Na Procida je 2 hodinová zastávka na prechádzku a poznania.

A okrem toho sa môžete kúpať v mori priamo z paluby krásnej drevenej lode, ktorá obopláva celú Procida a polovicu Ischie, na lodi po celý deň dostanete vodu, víno, snack a taktiež Vám priamo na palube uvaria dobrý obed.

 • Odchod z hotelov po 09:30, návrat okolo 18:00
 • Cena 65 € vrátane spiatočného transferu, lodnej dopravy, občerstvenia a obeda a českého sprievodcu

ostrov Procida

(Zdroj: istockphoto.com)

Lodný výlet okolo Ischie s kúpaním

Nezabudnuteľný celodenný výlet okolo ostrova Ischia na krásnej drevenej plachetnici / ide sa na motor /. Zastávky v krásnych zátokách, opaľovanie na palube plachetnice, kúpanie v priezračnom mori priamo z paluby lode, šnorchlovanie, zábava, more, slnko a relax na 100%.

Po celý deň občerstvenie, voda a neobmedzená konzumácia vína, v cene zahrnutý aj obed - po dohovore možnosť aj obed bez morských plodov. Veselá posádka sa postará o nezabudnuteľný zážitok. Loď má obmedzenú kapacitu - max 30 osôb na palube, nutné objednať výlet dostatočne včas.

 • Odchod z hotelov po 09:30, návrat okolo 17:30
 • Cena 65 € vrátane občerstvenia, vody, vína, obeda, transferov a českého sprievodcu

Aragónsky hrad a Ischia Ponte

Prastarý hrad založený v roku 474pred n.l, ktorý sa nachádza na skalnom výbežku, ktorý od nepamäti chránil vstup do strategicky výzamného Neapolského zálivu. Súčasnú podobu mu vtlačil Alfonso I. Aragónsky v roku 1441 n.l. Miesto plné histórie, kaplniek, kostolíkov, kláštorov a s nádhernými výhľadmi ako na Ischiu tak Neapolský záliv, záhrady a zákutia. Hrad je teraz v súkromnom vlastníctve.

Dopoludňajšia spoločná prehliadka hradu so sprievodcom / na hrad vedie výťah / a následne voľno, kde budete mať možnosť objaviť zákutia malebného podhradia - Ischia Ponte s početnými obchodíkmi so suvenírmi kaviarňami. Cena nezahŕňa vstup do hradu € 10.

 • Odchod z hotelov podľa dohody
 • Cena 20 € vrátane transferov a českého sprievodcu

Čarovný Neapol

Tajomný Neapol, mesto s viac ako 2700 ročnou históriou zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Poďte so skúseným sprievodcom objaviť tri hlavné rímske Decumani Spacanapoli, Via tribunale a Via Pisanello, pod ktorými sa nachádza dychberúce grécko-rímskej podzemie. Navštívime katedrálu Duomo s pozostatkami neapolského patróna Sv. Genaro, rímske podzemie pod gotickou katedrálou San Lorenzo / vstup 9EUR /. Potom budeme postupovať smerom ku Španielskej štvrti, Via Toledo, slávnje obchodnej Galérii Umberta I, k námestie Piazza Plebiscito s kópiou rímskeho Pantheonu - katedrála Sv. Františka, slávnej opere Sv. Karla s kráslovskou rezidenciou a skončíme u jedného zo štyroch neapolských hradov Castel Nuovo.

Bude nasledovať individuálne voľno, pri ktorom sa budete môcť zatúlať do neapolských uličiek a ochutnať výbornú miestnu pizzu.

 • Odchod z hotelov po 07:30, návrat okolo 15:00
 • Cena 45 € vrátane transferov, lodných lístkov a českého sprievodcu

Neapol

(Zdroj: istockphoto.com)