Malta - Základné informácie

Malta

Malta

Krajina v Európa
 • Časové pásmo: +0 hod. voči stredoeurópskemu času
 • Počet obyvateľov: 400 tisíc
 • Hlavné mesto: Valletta
 • Jazyk: maltština, angličtina
 • Mena: Euro (EUR)

 

Malta je ostrovná krajina v Stredozemnom mori, južne od Sicílie. Z maltského súostrovia sú obývané iba tri najväčšie ostrovy: Malta, Gozo a Comino. Väčšia časť pobrežia maltských ostrovov je skalnatá s množstvom pôvabných zátok. Územie je prevažne nížinné, doplnené o nízke kopce s pestovateľskými terasami. Najvyšší vrch je Djermek s nadmorskou výškou 253 metrov.

Malta je obľúbenou turistickou destináciou, ktorú ročne navštívi takmer 1,6 milióna turistov. Rozvoj cestovného ruchu priniesol množstvo hotelov a kvalitných dovolenkových rezortov. Pláže na malte sú rôznorodé. Od pláží so zlatým alebo červeným pieskom, po modré lagúny a skalnaté pobrežie. Na turisticky najvýznamnejších plážach možno nájsť počas sezóny kaviarne a bary. Iné pláže sú tiché a opustené. Turistické služby pokrývajú aj požičovne vybavenia na windsurfing, vodné lyžovanie, kiting a ďalšie vodné športy.

 

Základné informácie
 

 • Časové pásmo: UTC +1
 • Počet obyvateľov: 400 tisíc
 • Hlavné mesto: Valletta
 • Jazyk: maltčina, angličtina
 • Mena: euro (EUR)

Azúrové okno patrí k najkrajším miestam na ostrove Gozo

Azúrové okno patrí k najkrajším miestam na ostrove Gozo (Zdroj: flickr/cc/Berit Watkin)

 

Ceny na Malte

Ceny tovarov a služieb sú na Malte o niečo vyššie ako na Slovensku. V priemere si za potraviny priplatíme asi 20 %. V reštaurácii zaplatíme aj o polovicu viac.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 0,90 €
 • Voda (1,5 l) = 0,70 €
 • 1 l mlieka = 0,90 €
 • 1 kg syra = 7 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 €
 • Porcia jedla v lacnej reštaurácii = 12 €
 • Porcia jedla v reštaurácii strednej triedy = 25 €
 • Kapučíno = 1,70 €
 • Fľaša vína = 5 €

Pohľad na hlavné mesto Malty - Valletta

Pohľad na hlavné mesto Malty - Valletta (Zdroj: flickr/cc/Berit Watkin)

 

Očkovanie a choroby na Malte

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje žiadne povinné očkovanie. Je však povinné zdravotné poistenie – Európsky preukaz zdravotného poistenia alebo komerčné zdravotné poistenie. Turistom je poskytované v štátnych zdravotných zariadeniach bezplatné lekárske ošetrenie. Odporúča sa aj komerčné poistenie pokrývajúce prípadnú hospitalizáciu alebo prevoz pacienta.

Aké sú aktuálne podmienky vstupu na Maltu

 

Bezpečnosť v Malte

Malta je krajinou Európskej únie. Je to bezpečná krajina, v ktorej existuje riziko drobných krádeží. V miestach pohybu väčšieho počtu turistov je potrebné dávať pozor na osobné veci a doklady. Vhodné je pripraviť si vopred kópie dokladov. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí tiež odporúča starostlivo kontrolovať batožinu a všetky svoje veci.

Je bezpečné cestovať na Maltu v čase Korony?

 

Doklady na Maltu

Pri cestovaní na územie Malty je pre občanov Slovenskej republiky povinný platný cestovný pas alebo občiansky preukaz.

Cestovné doklady na Maltu

 

☎ Dôležité čísla na Malte
 

 • Polícia: 112
 • Tiesňová linka: 112
 • Prvá pomoc: 196
 • Hasiči: 112
 • Dopravné nehody: +356 2132 0202

Telefónna predvoľba na Maltu: +356

Prístav v meste Valletta

Prístav v meste Valletta (Zdroj: flickr/cc/John Haslam)

 

Počasie

Malta má typické stredomorské podnebie s teplými suchými letami a vlhkými a miernymi zimami. Denný priemer slnečného svitu v lete je vyše 12 hodín. Vrchol letnej sezóny je v mesiacoch jún-september. Denná teplota sa vtedy pohybuje okolo 30 – 40 °C. Teplota vody v lete dosahuje priemerne 22,8 °C. Jarné a jesenné obdobie je vhodné pre príjemnú dovolenku mimo hlavnej sezóny, kúpanie v mori nie je vhodné v mesiacoch november – február.

Viac informácií o počasí na Malte >

 

Zaujímavé miesta na Malte

Hlavné prímorské letoviská krajiny sú situované na severnej časti Malty. K najobľúbenejším plážam patria Mellieha Bay, Ghajn Tuffieha a Golden Bay. Pláž Ghajn Tuffieha je piesočná pláž v neobvyklom tvare výbežku lemovaná krásnymi kopcami. Hneď vedľa je pláž Gnejna Bay a celá oblasť spadá pod zvláštnu ochranu pre unikátne geologické útvary. Pláže Golden Gay a Mallieha Bay sú obľúbeným miestom na dovolenku pre rodiny s deťmi. Majú výborné turistické vybavenie, od občerstvenia po vodné športy.

Na ostrove Gozo je krásna a veľká pláž Ramla I-Hamra s červeným pieskom. Ostrovy Gozo a Comino urkývajú množstvo tichých a pokojných zátok s priezračnou vodou, ktoré sú ideálne na šnorchlovanie.

Okrem skvelých pláží a zátok má Malta aj ďalšie prírodné zaujímavosti. Na ostrove Gozo je známe trio – skalný útvar Azúrové okno, vnútrozemské more a skaly Fungus Rock. Vo všeobecnosti sú na západnej časti ostrova Malta a na ostrove Gozo zaujímavé strmé útesy a skaly s jasnými vrstvami usadených hornín. Nachádzajú sa tu aj početné jaskyne s rovnako zaujímavými skalnými útvarmi. K najznámejším patria Modrá jaskyňa a Jaskyňa Calypso.

Viac informácií o plážach na Malte >

Pobrežie Malty

Pobrežie Malty (Zdroj: flickr/cc/Berit Watkin)

 

Výlety na Malte

Hlavné mesto Malty Valleta je zapísaná do svetového dedičstva UNESCO pre veľký počet historických objektov na relatívne malom území. Pri prehliadke mesta sa turisti zastavujú pri katedrále St. John´s Co Cathedral, ktorá má nádhernú vnútornú výzdobu. Palác veľmajstrov, ktorý je dnes úradom prezidenta i parlamentu, má pre návštevníkov sprístupnenú časť s rytierskou zbrojnicou.

Veľkým turistickým lákadlom na Malte je Cottonera, súbor troch historických miest na dvoch polostrovoch. V mestečkách možno obdivovať hlavnú bránu, Palác inkvizítorov, Cirkevné múzeum, Námorné múzeum alebo centrálne námestie jedného z mestečiek – Vittoriosa.

Miestne trhy s remeselnými výrobkami sú jadrom vidieckeho života na Malte. Sú príležitosťou na prehliadku zaujímavých predmetov košikárstva, čipkárstva alebo pletenia, ktoré tu majú dlhú históriu. Na ostrovoch Gozo a Malta je rad nákupných centier, ktoré ponúkajú komfort a pohodlie pod jednou strechou.

Viac informácií o výletoch na Malte >

Pevnosť St. Angelo

Pevnosť St. Angelo (Zdroj: flickr/cc/John Haslam)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

Pri plánovaní cestovania na Maltu je dobré počítať s množstvom možného hluku. Niekedy sa hovorí, že Malta je ostrov výkrikov a zvonenia zvonov. V sezóne je niekedy otravný aj zvuk cikád alebo páriacich sa niektorých druhov vtákov. V mestách je bežné počas dňa „vybuchovanie petárd“ alebo ohňostroje po zotmení. Nákladné autá privážajúce dodávky tovarov a potravín do mestečiek sa bežne ohlasujú trúbením.

Obchody sú počas obedov a cez víkendy zvyčajne zatvorené.

Bežné sú časté výpadky elektriny, ktoré sú zvyčajne vyriešené do niekoľkých hodín. Niektoré hotely majú vlastné záložné agregátory.

Ak pôjdete do kina, počítajte s prestávkami ako v divadle.

Na Malte sa zdvorilosť vyjadruje hlavne pomocou intonácie – na začiatku slov, viet. Naša intonácia slov prosím a ďakujem, ako aj všetkých slov s dôrazom na konci slova znie pre Malťanov hrubo a urážlivo.