Mestá

Sardínia - Základné informácie

 

Sardínia je druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori a zároveň autonómny región Talianska. Je 270 km dlhý od severu k juhu a 145 km široký od západu na východ. Ostrov leží na západ od pevninskej časti Talianska a je rozdelený na osem provincií. Hlavným a zároveň najväčším mestom ostrova je Cagliari na juhu ostrova.

Pobrežie Sardínie je dlhé takmer dvetisíc kilometrov a je pomerne rôznorodé. Striedajú sa vysoké skalnaté úseky s relatívne rovnými úsekmi pobrežia s nádhernými piesočnatými plážami. Sardínia je často nazývaná aj ostrov tisícich pláží.

Ostrov Sardínia

Ostrov Sardínia (Zdroj: flickr/cc/arianta)

 

Severná časť Sardínie je prekvapivo rôznorodá a ponúka celý rad možností pre skvelú dovolenku. Iba šestnásť kilometrov na sever leží Korzika, ktorú možno navštíviť trajektom za necelú hodinu plavby. Miestne pláže sú ideálne na vodné športy a pobrežné dedinky ponúkajú pestré kultúrne dedičstvo. Oplatí sa vidieť Santa Teresa Gallura, Palau alebo Arzachenu.

Najobľúbenejšou plážovou destináciou je Costa Smeralda na severovýchode ostrova. Najfrekventovanejším letoviskom je mestečko Porto Cervo, kde možno nájsť nádherné pláže ako Colonna Beach, Pitrizza Beach alebo Baia Sardinia Beach. Tichšou variantou letoviska v tejto časti Sardínie je Golfo Aranci, ktorý ponúka rybárčenie, potápanie a pozorovanie delfínov v smaragdových vodách zálivu Olbia. K najlepším plážam v Golfo Aranci patria Cala Moresca, Cala Sabina alebo Spiaggia Bianca.

Viac informácii o plážach na Sardínii >

Jedna z pláží na Sardínii

Jedna z pláží na Sardínii (Zdroj: flickr/cc/Winkelbohrer)

 

Východné a juhovýchodné pobrežie Sardínie ponúka množstvo pláži v zálivoch Orosei, v oblasti Dorgali a Baunei alebo v okolí zálivu Tortoli. Množstvo mušlí možno nájsť na pláži Marina di Orosei, more je ale strmé a hlboké. Príjemne plytké vody a krištáľovo čistú vodu s jemným pieskom ponúka napríklad pláž Cala Ginepro. Pre nádherné piesočné duny je slávna Capo Comino. Jednou z najdlhších a najkrajších pláži tejto časti Sardínie je La Caletta. Dlhý piesočný úsek pobrežia je lemovaný zelenými borovicami. Pláž je obľúbená aj pre dobré podmienky surfovania a kitesurfingu.

Capo Comino

Capo Comino (Zdroj: flickr/cc/DAVIDE CONGIA)
 

Na juhu Sardínie leží najväčšie mesto ostrova – Cagliari. Je to očarujúce elegantné mesto, akoby stúpajúce z mora vo vlne farebných fasád. V tomto regióne je šesť očarujúcich pláží ako Poetto Beach, ktorá je hlavnou miestnou plážou. Ďalej sú to La Maddalena alebo Frutti d´Oro. Všetky sú známe pre výborné podmienky pre windsurfing a kitesurfing.

Výnimočným mestom južnej Sardínie je Pula. Má povesť skrytého drahokamu Sardínie, alebo najkrajším mestom Sardínie. V tejto oblasti pláže vynikajú nádherným piesočnatými dunami. Za návštevu stojí napríklad pláž Sanda Margherita di Pula, Nora Beach, Pinus alebo Porto Columba.

Mesto Cagliari
Mesto Cagliari (Zdroj: flickr/cc/Cristiano Cani)

 

Západné pobrežie Sardínie je viac robustné s množstvom nedotknutých pobrežných úsekov. Počas veterných dní sú tu silné vlny a morské prúdy. Väčšina pláží ponúka tiché a pokojné miesta a sú mimoriadne vhodné na dlhé plážové prechádzky. Pláž Putz Idu je obklopená soľnými panvami a scenériu dotvárajú aj pôvabné plameniaky. V chránenej morskej oblasti sa nachádza krásna piesočná pláž Is Aruttas. Jedným z najväčších prírodných mostov na Sardínii sa môže pochváliť pláž S´archittu s naozaj pôsobivým skalným oblúkom.

S' Archittu

S' Archittu (Zdroj: flickr/cc/Marco Assini)

 

Čo vidieť na Sardínii

Ruiny starobylého mesta Nora, neďaleko Cagliari.

Ruiny v meste Cagliari

Ruiny v meste Cagliari (Zdroj: flickr/cc/claire rowland)

 

Su Nuraxi di Barumini je významná archeologická lokalita. Nálezisko je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Hlavným prvkom celého komplexu sú ruiny trojposchodovej budovy, ktorá je datovaná do roku okolo 1500 pred našim letopočtom.

Prístav Porto Cervo pre súkromné jachty pochádza z roku 1960. Je lákadlom a ideálnym miestom pre pokojné popoludnie na terase pri káve.

Prístav Porto Cervo

Prístav Porto Cervo (Zdroj: flickr/cc/Daniel)

 

V mestečku Alghero možno obdivovať elegantný kláštor z trinásteho storočia. K unikátnym zážitkom patrí večerná promenáda vedúca pozdĺž jeho širokých bášt a pozorovanie západu slnka nad Stredozemným morom.

Tomba Gigante, teda v preklade „hroby obrov“ je oblasť známa ako pohrebisko s niekoľkými unikátmi. Codda Vecchia je tunelový hrob s plochými vstupnými kameňmi, ktorý je datovaný do osemnásteho storočia pred našim letopočtom.

Viac informácii o zaujímavých miestach na Sardínii >

Tomba Gigante

Tomba Gigante (Zdroj: flickr/cc/NH53)