Alghero - Základné informácie

Taliansko

Alghero

Sardínia

 

Alghero je malebné mestečko v talianskej ostrovnej provincii Sassari, na severozápade Sardínie. Mesto je postavené na skalnom výbežku, ktorý obmývajú vody Stredozemného mora. Sever mesta je skôr rovinatý a juh hornatý.

V dobách stredoveku prišli do Alghera húfy katalánskych dobyvateľov. Ovplyvnili výrazne vzhľad mesta, jeho kultúru, architektúru i gastronómiu. Oficiálnym jazykom je taliančina, no v Alghere znie predovšetkým špecifický katalánsky dialekt.

Sardínia so svojim členitým pobrežím a rozprávkovými plážami patrí k najobľúbenejším ostrovným destináciám. Inak tomu nie je ani v letovisku Alghero. Priezračné more, príjemná klíma, veľa slnečných dní, malebné pláže, stredomorská vegetácia, historické pamiatky a pestrý program, to všetko nájdete mestečku Aghero. V oblasti Corallium Rubrum sú jedny z najlepších podmienok na potápanie v celej Európe.

Pohľad na mesto Alghero

Pohľad na mesto Alghero (Zdroj: flickr/cc/Kat-i (travelling – mostly off)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC +1 hodina
 • Počet obyvateľov: 44 200
 • Hlavné mesto: Cagliari (hl. mesto Sardínie)
 • Jazyk: taliančina
 • Mena: Euro (EUR)

 

CENY V ALGHERE

S výmenou peňazí nebudete mať žiadne starosti. V Alghere sa platí eurami. Pripravte sa však na vyššie ceny, ako sme zvyknutí u nás. Platiť sa dá v hotovosti alebo platobnou kartou. Peniaze si môžete vybrať v bankomatoch alebo v bankách. Tie bývajú otvorené od 8:30 do 16:00 hod.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,70 €
 • Voda (1,5 l) = 0,30 €
 • 1 l mlieka = 1,25 €
 • 1 kg miestneho syra = 8,80 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 13 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 25 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7,50 €
 • Cola (0,33 l) = 1,73 €
 • Kapučíno = 1,25 €
 • Pivo = 3 – 4 €

Opevnenie starého mesta

Opevnenie starého mesta (Zdroj: flickr/cc/Diane and Tom Sullivan)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V ALGHERE

Zdravotníctvo je na dobrej úrovni. Slovenskí občania budú ošetrení na základe predloženia Európskeho preukazu poistenca. Upozorňujeme, že nie všetky zariadenia takýto preukaz akceptujú. Odporúčame preto uzatvoriť pred cestou na Sardíniu kvalitné komerčné poistenie.

Žiadne špeciálne očkovanie sa nepožaduje. Skontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V ALGHERE

Sardínia vrátane letoviska Alghero je stabilne bezpečná destinácia. Tak ako vo všetkých turistických strediskách i tu je dôležité dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. Starostlivo si uschovajte cestovné doklady a finančné prostriedky. Na frekventovaných miestach by ste sa mohli stať ľahko obeťou vreckových zlodejov.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Cestovné doklady do Talianska

DOKLADY V ALGHERE

Chystáte do Alghera na dovolenku, ktorá nepresiahne dobu 90 dní? Ak áno, nemusíte si lámať hlavu s vybavovaním žiadnych dokladov. Úplne vám postačí platný občiansky preukaz. Deti bez výnimky musia mať vlastný cestovný doklad.

Kostol svätého Michala vďaka kupole isto neprehliadnete

Kostol svätého Michala vďaka kupole isto neprehliadnete (Zdroj: flickr/cc/martin.kullberg)

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V  ALGHERE

 

 • Polícia: 112, 113
 • Prvá pomoc: 118
 • Hasiči: 115  

Telefónna predvoľba v Alghere je +079.

 

POČASIE

Podnebie v Alghere je mierne vďaka neustálemu prúdeniu od mora. Vetry zmierňujú letné horúčavy. Teploty sa v letnom období pohybujú okolo 24ºC. Suché letá striedajú mierne a daždivé zimy. V Alghere zažijete až 300 slnečných dní v roku.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Alghero sa môže pochváliť jedným z najzachovalejších centier na celej Sardínii. Vašej pozornosti by nemali uniknúť úchvatné pamiatky ako katedrála sv. Márie v štýle katalánskej gotiky, pôvodne gotický kostol San Francesco, palác Palazzo d´Albis zo 16. storočia či letné sídlo talianskej kráľovskej dynastie Villa Las Tronas.

Okolo historického centra sa vinie stredoveké opevnenie s vežami. Najvyššia veža meria 23 metrov. Je ňou Torre Sulis neďaleko rušného námestia Piazza Sulis. Skutočným romantickým zážitkom je prechádzka po uličke Bastioni Cristoforo Colombo, ktorá vedia od veže Torre di San Giacome. Najznámejšou je vďaka zvučnému menu tzv. Garibaldiho veža.

Neptúnova jaskyňa alebo ako miestni hovoria Grotta di Nettuno je súčasťou vápencového masívu Capo Caccia. Pomenovaná je na počesť boha mora Neptúna. Objavil ju v 18. storočí náhodný rybár.  Pravidelne sa sem organizujú lodné výlety z neďalekého Alghera.

Viac informácií o plážach v Alghero >

Výzdoba Neptúnovej jaskyne

Výzdoba Neptúnovej jaskyne (Zdroj: flickr/cc/a..s)

 

VÝLETY

Prímorská poloha letoviska Alghero nabáda k podnikaniu lodných výletov. Snáď najväčšej obľube sa teší lodný výlet na mys Capo Caccia. Vydať sa môžete tiež na turistiku či po zaujímavých historických pamiatkach.

Viac informácií o výletoch v Alghero >

Katedrála sv. Márie zo 16. storočia

Katedrála sv. Márie zo 16. storočia (Zdroj: flickr/cc/pisces1946)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Prevažne sa používajú zásuvky európskeho typu. Pred cestou sa informujte vo svojom hoteli alebo si radšej pribaľte cestovný adaptér.

Okrem vyhradených miest je nudizmus na celej Sardínii zakázaný.

COVID-19 Garancia