Tipy na fakultatívne výlety - Alghero

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Alghero ležiace v severozápadnej časti Sardínie pripomína atmosférou, architektúrou i jazykom malebné katalánske mestečko. Mesto je bohaté na vzácne historické pamiatky vrátane kostolov a majestátneho opevnenia. Poloha na pobreží je ideálna na podnikanie výletov. Dnes vám tie najzaujímavejšie miesta Alghera a jeho okolia ukážeme.

 

Katedrála Santa Maria

Najvýznamnejšou pamiatkou Alghera je bez pochýb Katedrála Santa Maria na námestí Piazza del Duomo. Celým menom Cattedrale di Santa Maria Immacolata di Alghero je súčasťou starej časti mesta. Prvé zmienky o zadaní stavby pochádzajú z roku 1503, no reálne sa stavať začalo až o 30 rokov neskôr. Katedrála bola postavená pôvodne v štýle katalánskej gotiky. Loď a dve uličky už nesú prvky renesančné.

Pohľad na katedrálusv. Márie z bočnej uličky

Pohľad na katedrálu sv. Márie z bočnej uličky (Zdroj: flickr/cc/pisces1946)

 

Staré mesto

Jedným z najzachovalejších centier na Sardínii sa môže pochváliť práve Alghero. Okrem spomínanej gotickej katedrály Santa Maria si nenechajte ujsť pôvodne gotický kostol San Francesco, kostol San Michele zo 17. storočia s farebnou dlaždicovou kupolou, palác Palazzo d´Albis zo 16. storočia či letné sídlo talianskej kráľovskej dynastie Villa Las Tronas.

Kostol San Michele s farebnou kupolou

Kostol San Michele s farebnou kupolou (Zdroj: flickr/cc/martin.kullberg)

 

Opevnenie

Historické centrum mesta je obohnané mohutným opevnením s vežami a baštami. Najvyššou vežou je 25 metrov vysoká Torre Sulis neďaleko rušného námestia Piazza Sulis. Skutočným romantickým zážitkom je prechádzka po uličke Bastioni Cristoforo Colombo, ktorá vedia od veže Torre di San Giacome. Najznámejšou je vďaka zvučnému menu tzv. Garibaldiho veža.

Opevnenie starého mesta

Opevnenie starého mesta (Zdroj: flickr/cc/Diane and Tom Sullivan)

 

Nová časť mesta

Alghero má i svoju novú časť s modernými hotelmi, prvotriednymi reštauráciami a zábavnými podnikmi. Za nočným životom určite zamierte sem. Rušnú časť mesta vyhľadávajú najmä turisti a to počas dňa i v neskorých hodinách.


Koralová riviéra

Krásne pláže Alghera sa tiahnu smerom na juh až po mestečko Bosa. Pláže sa mierne zvažujú do mora. Stredozemné more je príjemne teplé a bezpečné na kúpanie. Atmosféru krásnych pláží dotvárajú členité útesy, ktoré lemujú celú riviéru.

Útesy Koralovej riviéry

Útesy Koralovej riviéry (Zdroj: flickr/cc/Gian. Vito)

 

Potápanie

Alghero je vo svete potápania dobre známym pojmom. V lokalite Corallium Rubrum, známej ako Koralová riviéra sú výborné podmienky na poznávanie podmorského sveta. Vzácnosťou sú koraly sfarbené do rubínovo červenej. Koralové útesy v Alghere patria k najlepším potápačským lokalitám v Európe.

Obľúbenou aktivitou v letovisku je potápanie

Obľúbenou aktivitou v letovisku je potápanie (Zdroj: flickr/cc/ewa-marine)

 

Akvárium

V centre mesta, neďaleko veže Sulis môžete navštíviť miestne akvárium. Expozícia obsahuje rozmanité morské a sladkovodné živočíchy vrátane tých, ktoré sú typické pre pobrežie Alghera. Raritou akvária je výnimočná ryba – Pietra. Tento druh je považovaný za najjedovatejšiu rybu na svete.

Korytnačka v algherskom akváriu

Korytnačka v algherskom akváriu (Zdroj: flickr/cc/Russell and Susan)

 

Trhy

Nefalšovanú atmosféru algherských trhov zažijete, ak sa vydáte na Via Sassari. Jeden trh sa zameriava na mäso, ryby a chlieb a druhý na ovocie a zeleninu. Trhy sa nachádzajú blízko seba a sú otvorené denné od 7 do 13 hodiny.

Jeden z trhov v Alghere

Jeden z trhov v Alghere (Zdroj: flickr/cc/richard.singleton)

 

Capo Caccia a jaskyňa

Približne 25 kilometrov od pobrežia Alghera sa nachádza vápencový masív Capo Caccia. Súčasťou skalného výbežku je Neptúnova jaskyňa známa pod miestnym názvom Grotta di Nettuno. Pomenovaná bola na počesť boha mora Neptúna. V 18. storočí ju objavil náhodný rybár. Jaskyňa má veľkolepú stalaktitovú a stalagmitovú výzdobu, ktorú umocňuje tunajšie osvetlenie. Z Alghera sa organizujú lodné výlety spojené s návštevou jaskyne. Prehliadka trvá približne 30 minút.

Vo vnútri Neptúnovej jaskyne

Vo vnútri Neptúnovej jaskyne (Zdroj: flickr/cc/a..s)

 

Nuraghe Palmavera

Dobrým tipom na výlet je neďaleké nálezisko Nuraghe Palmavera na západnom pobreží Sardínie. Nuragovia boli jedni z prvých obyvateľov Sardínie. Príbeh tejto civilizácie rozprávajú pozostatky zvláštnych stavieb, akýchsi palácov. Kamenné stavby kužeľovitého tvaru nájdete po celom ostrove. Predpokladá sa, že boli postavené niekedy medzi rokmi 1800 až 1100 pred naším letopočtom.

Nálezisko Nuraghe Palmavera

Nálezisko Nuraghe Palmavera (Zdroj: flickr/cc/wally nelemans)

 

Anghelu Ruju

Pri vzácnych archeologických lokalitách ešte ostaneme. Milovníkom histórie by nemalo uniknúť odkryté pohrebisko Anghelu Ruju. Ide o najväčšie nálezisko na území Sardínie. Hroby vytesané do skál začali predkovia stavať už 3200 rokov pred naším letopočtom.

Nálezisko pozostáva z 38 skalných hrobov

Nálezisko pozostáva z 38 skalných hrobov (Zdroj: flickr/cc/demeeschter)

 

Bosa

Z Alghera vedie smerom na juh pobrežná cestička, ktorou sa dostanete až do Bosa. Cesta lemovaná skaliskami a bujnou vegetáciou vás zavedie do malého mestečka s úžasným historickým centrom a zaujímavými pamiatkami. Mesto sa rozkladá na brehoch rieky Temo.

Pohľad na mestečko Bosa

Pohľad na mestečko Bosa (Zdroj: pixabay/cc/olafpictures)