Výlety

Tipy na fakultatívne výlety - Sardínia

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Sardínia so sprievodcom.

 

V Stredozemnom mori sa rozprestiera druhý najväčší taliansky ostrov – Sardínia. Húfy turistov sem prichádzajú, aby mohli obdivovať pláže s bielym pieskom a priezračné more, nedotknutú prírodné krásy, miestne zvyky, tradície a vzácne historické pamiatky. Ponúkame vám pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta a výlety.

 

Cagliari

Najväčším a súčasne hlavným mestom Sardínie je Cagliari, ktoré bolo osídlené už 2000 rokov pred naším letopočtom. Mestu Cagliari sa po sardínsky hovorí Casteddu, čo v preklade znamená hrad. Dominantou mesta je stredoveký hrad Castello s podhradím a sieťou uličiek. Súčasťou komplexu je aj archeologické múzeum. Okrem toho uvidíte pamiatky ako Via Roma s palácmi a arkádami, amfiteáter z románskeho obdobia, kresťanský kostol San Saturno z 5. až 6. st., kostol Santa María di Bonaria, novogotickú budovu radnice Palazzo Comunale či renesančný kostol S. Agostino. Prehliadka mesta končí návštevou botanickej záhrady.

Cena: 55 EUR

Hrad Castello v Cagliari

Hrad Castello v Cagliari (Zdroj: flickr/cc/Bep Visser)

 

Alghero

Mesto Alghero sa rozprestiera v provincie Sassari na severozápade Sardínie. Výlet do mesta je spojený s návštevou najväčšej podmorskej jaskyne v Stredozemnom mori - Grotta di Nettuno (Neptúnovej jaskyne). Počas prehliadky mesta navštívite Katedrálu Sv. Márie, prejdete sa po promenáde okolo historického centra. Alghero má jedno z najlepšie zachovaných historických centier na ostrove.  

Cena: 44 EUR + poplatok za vstup do jaskyne a doprava loďou 25 EUR

Alghero v provincii Sassari

Alghero v provincii Sassari (Zdroj: flickr/cc/Ed Tottenham)

 

Barumini

Su Nuraxi di Barumini je dôležitou archeologickou lokalitou neďaleko Barumini. Nachádzajú sa tu špecifické kruhové stavby z čias, kedy tu žili Nuraghovia (pôvodná civilizácia, 2000 rokov p.n.l). Archeologické práce odhalili aj rôzne chrámy, hroby, domy, divadlo. Stredobodom je trojposchodová budova, ktorá pravdepodobne pochádza z roku 1500 p.n.l. Od roku 1997 je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cena: 35 EUR

Su Nuraxi di Barumini

Su Nuraxi di Barumini (Zdroj: flickr/cc/collage42 Pia M.-Vittoria S.//OFF)

 

Tharros

Tharros, kedysi staroveké mesto na západnom pobreží, dnes jedno z najvýznamnejších nálezísk pri obci San Giovanni di Sinis v provincii Oristano. Uvidíte pozostatky kúpeľov, najmä zachovalé stĺpy, chrámy, amfiteáter i pozostatky fenického pohrebiska. Ak by ste si chceli prezrieť nálezy, navštívte tunajšie archeologické múzeum.

Cena: 35 EUR

Ruiny starovekého mesta Tharros

Ruiny starovekého mesta Tharros (Zdroj: flickr/cc/julianna.lees)

 

Barbagia

Vo vnútrozemí v provincii Nuoro sa rozprestiera nedotknutá horská oblasť Barbagia. Obyvateľov tu žije len veľmi málo, no zaujímavé je, že dodnes silno uchovávajú tradície. Je to dokonca oblasť, kde ešte dodnes počuť pôvodnú sardínčinu, v iných regiónoch prebrala prvky taliančiny. Počas výletu do tejto oblasti navštívite jednu z dedín a to Orgosolo, kde sa vyrábajú umelecké výtvory tzv. Murales a mesto Nuoro s kostolom Solitudine (chrám samoty) a múzeom stredomorských masiek.

Cena: dospelý 47 EUR, dieťa do 12 rokov 37 EUR

Nedotknutá časť krajiny v oblasti Barbagia

Nedotknutá časť krajiny v oblasti Barbagia (Zdroj: flickr/cc/wolandazazello)

 

La Maddalena

Súostrovie La Maddalena pozostávajúce zo 7 malých ostrovov sa rozprestiera pri severovýchodnom cípe Sardínie. Najväčším lákadlom je hlavné mesto La Maddalena s budovami z čias renesancie a národný morský park Arcipelago di La Maddalena National Park. Oddýchnete si na krásnych plážach s azúrovým morom a prezriete si malebný prístav Porto della Madonna.

Cena: dospelý 50 – 60 EUR, dieťa do 12 rokov 40 EUR

V súostroví La Maddalena

V súostroví La Maddalena (Zdroj: flickr/cc/alfio.biz)
 

Jaskyňa Grotta del Bue Marino

Ak máte radi výlety loďou, mohol by vás zaujať práve tento. Program zahŕňa návštevu jaskyne Grotta del Bue Marino a krásnej pláže Cala Luna. Jaskyňa sa nachádza na východnom pobreží, 4 km južne od Cala Gonone, v provincii Nuoro. Pomenovanie získala podla druhu vzácneho živočícha, ktorý tu kedysi žil - Lamantína karibského.

Cena: 30 EUR

Jaskyňa Grotta del Bue Marino

Jaskyňa Grotta del Bue Marino (Zdroj: flickr/cc/simongoodway)

 

Grotta Verde

Ďalšou fascinujúcou jaskyňou, ktorá stojí za návštevu je Grotta Verde (Zelená jaskyňa) s nápadným sfarbením dozelena. Nachádza na západnom pobreží ostrova, blízko už spomínanej jaskyne Grotta del Bue Marino. Do jaskyne sa vchádza na východnej strane Capo Caccia približne 90 metrov nad morom.

Jaskyňa Grotta Verde

Jaskyňa Grotta Verde (Zdroj: flickr/cc/Uisge Beatha)

 

Bonifacio na Korzike

Z talianskeho ostrova sa môžete vydať na cestu za poznávaním francúzskeho ostrova Korzika, konkrétne do mesta Bonifacio v najjužnejšej časti ostrova. Vystavané je na vápencových útesoch. Dominantou mesta je citadela (pevnosť), ktorú dal v roku 833 postaviť gróf Bonifacio. Zaujímavá sú aj schodiská z pevnosti (schodisko Rastello, schodisko sv. Rocha, schodisko kráľa aragonského),  úzke uličky či ukážky janovskej architektúry

Cena: dospelý 67, dieťa do 12 rokov 60 EUR

Mesto Bonifacio na útesoch

Mesto Bonifacio na útesoch (Zdroj: flickr/cc/Yvainb)

 

Spiaggia di Poetto

K návšteve ostrova patria aj nádherné pláže s jemným bielym pieskom obmývané azúrovou vodou. Ideálne podmienky na kúpanie i pre milovníkov adrenalínových športov ponúka pláž Spiaggia di Poetto. Ide o najdlhšiu pláž na ostrove s dĺžkou až 10 km, leží pri meste Cagliari. K dispozícii sú požičovne ležadiel a slnečníkov,vodné bicykle, reštaurácie, kaviarne a bary.

Spiaggia di Poetto

Spiaggia di Poetto (Zdroj: flickr/cc/AaronP65 - A sincere thnx for over 1 million views)