Kampánia - Amalfské pobrežie - Základné informácie

Taliansko

Kampánia - Amalfské pobrežie

Lokalita v Taliansku

Na juhu Talianska sa tiahne vychýrená dovolenková oblasť – Kampánia. Západnú časť obmývajú priezračné vody Tyrrhenského mora. Z ostatných strán sa dotýka Lazia, Molisa, Apulie a Basilicata. Hlavným mestom a epicentrom diania je mesto Neapol. Už v minulosti zaujalo  významné postavenie v regióne Kampánia i v celom Taliansku.

Oblasť Kampánie formovali viaceré národy a významné rody. Dnes vďaka nim môže na každom kroku obdivovať úchvatné historické pamiatky a umelecké výtvory. Na jednom mieste sa sústreďujú pamiatky antické, románske, barokové až po moderné projekty. Prírodné krásy za tými historickými vôbec nezaostávajú. Skalnaté pobrežie lemujú krásne pláže obmývané priezračným morom. Pozornosť si získalo predovšetkým Amalfské pobrežie a ostrovčeky roztrúsené pri pobreží. Zaujímavosťou Kampánie je sopka Vezuv, jediná činná sopka v Európe. Vedci sa domnievajú, že táto sopka ešte nepovedala posledné slovo.

Amalfské pobrežie v Kampánii (Zdroj: pixabay/cc/SalvatoreMonetti)

 

Ceny v Kampánii

Vo všeobecnosti sú ceny v Taliansku vyššie ako u nás. Za tovar i služby zaplatíte zhruba o 35 % viac než na Slovensku. Rozdiel cítiť hlavne v reštauračných zariadeniach. Banky a bankomaty sú dobre dostupné. V platobnom styku sa používa jednotná mena Európskej únie - euro.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,06 €
 • Voda (1,5 l) = 0,44 €
 • 1 l mlieka = 1,20 €
 • 1 kg miestneho syra = 10,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 10 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 20 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 7 €
 • Cola (0,33 l) = 1,22 €
 • Kapučíno = 1,30 €
 • Pivo = 1,10 – 2,10 €

Pohľad na sopku Vezuv z Neapola (Zdroj: flickr/cc/isnogud_CT)

 

Očkovanie a choroby v Kampánii

Úroveň zdravotníckych zariadení spĺňa európsky štandard. Slovenskí občania budú na území Kampánie i celého Talianska ošetrení len v prípade vážneho ohrozenia zdravia. Odporúčame preto uzatvoriť pred dovolenkou kvalitné cestovné poistenie, ktoré kryje liečebné náklady. Potvrdenia o platbe si starostlivo uschovajte. Po príchode na Slovensko ich predložíte vo svojej poisťovni.

Žiadne špeciálne očkovanie sa od slovenských občanov nepožaduje. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Bezpečnosť v Kampánii

Oblasť Kampánie je rovnako bezpečná ako celé Taliansko. Nelíši sa od iných európskych krajín. Rovnako ako v iných letoviskách i tu je dobré dodržiavať pravidlá všeobecnej bezpečnosti. V davoch zvýšte pozornosť pred „vreckármi“. Tašku majte na dobre viditeľnom mieste. Pre istotu si vyhotovte kópiu cestovných dokladov.

 

Aktuálnu bezpečnostnú situáciu v Kampánii nájdete na stránkach ministerstva zahraničných vecí.

Doklady v Kampánii

Do Talianska môžete cestovať na základe platného občianskeho preukazu prípadne cestovného pasu. Dieťa musí mať vlastný cestovný doklad. Cestovný doklad musí byť platný pri vstupe a výstupe z krajiny.

Stredoveký hrad Castel Nuovo v Neapole (Zdroj: pixabay/cc/toocheesh)

 

☎  Dôležité čísla v Kampánii

 • Polícia: 112, 113
 • Prvá pomoc: 118
 • Hasiči: 115  
 • Pomoc motoristom: 116

Telefónna predvoľba v Kampánii je +39.

 

Počasie

Pobrežie Kampánie má typické stredomorské podnebie. Letá sú teplé a zimy mierne a daždivé. Vo vnútrozemí je podnebie skôr kontinentálne. Najteplejšími mesiacmi sú júl a august s priemernou dennou teplotou 29ºC. Príjemnými mesiacmi na dovolenku sú tiež jún a september, kedy sa denné teploty pohybujú okolo 26ºC. Januárové teploty dosahujú priemernú teplotu okolo 12ºC. Vo vnútrozemí o pár stupňov Celzia menej.

Viac informácií o počasí v Kampánii >

 

Zaujímavé miesta

Hlavné mesto Kampánie, Neapol, predstavuje modernú metropolu s rušným životom, ale tiež historicky bohaté a zaujímavé mesto. Za svoje obdivuhodné pamiatky vďačí spletitej histórii. Vašu pozornosť si hneď získa monumentálna stavba Kráľovského paláca zo 17. storočia. Interiér je rovnako pútavý, zdobený nádhernými freskami. V meste si tiež môžete prezrieť Kapujský hrad, hrad Castel Nuovo, hrad sv. Eliáša, zavítať do Národného archeologického múzea alebo sa vydať na prechádzku úzkymi uličkami starého mesta.

Pri návšteve Kampánie si len máloktorý návštevník nechá ujsť výlet k jedinej činnej sopke Európy. Hovoríme o sopke Vezuv, ktorá nás už v minulosti presvedčila o svojej sile. Kráter vysoký 1279 metrov sa nachádza pár kilometrov od mesta Neapol, na pobreží Neapolského zálivu. Okolie sopky bolo vyhlásené za Národný park Vezuv. Svahy sopky sú plné jedinečnej fauny a flóry.

Neďaleko Neapola sa nachádzajú Pompeje, cieľ každého milovníka histórie. Tragická udalosť viedla paradoxne k jednému z najväčších objavov antickej kultúry. V roku 79 vybuchla sopka Vezuv a „zaliala“ celé mesto. Došlo tak k akémusi zakonzervovaniu. Odkrytie Pompejí nám umožnilo spoznať autentický život v starovekom meste.

Viac informácií o výletoch v Kampánii >

Pozostatky starovekého mesta Pompeje (Zdroj: pixabay/cc/falco)

 

Pláže

Pýchou Kampánie sú jednoznačne nádherné pláže obmývané priezračným morom. Návštevnosť zvyšuje celoročne príjemná klíma s viac ako 300 slnečnými dňami. Niektoré pláže sú prispôsobené turistom, iné sa tiahnu surovou prírodou a sú tak trochu chránené pred masovým turizmom. Navštíviť môžete panenskú pláž Cala degli Infreschi a Cala Bianca pri Marina di Camerota, Spiaggia di Duoglio a Castiglione di Ravello na Amalfskom pobreží či Spiaggia di Tordigliano pri mestečku Positano.

Viac informácií o plážach v Kampánii >

Pláž pri mestečku Amalfi (Zdroj: flickr/cc/Rosie Girl1)

 

Výlety

Medzi najobľúbenejšie výlety patria výpravy do národných parkov, výstup lanovkou na horu Monta Faito či poznávanie Amalfinskeho pobrežia. Ak máte radi lodné výlety, rozhodne odporúčame plavbu na ostrovy Capri a Ischia s nádhernými plážami. Navštíviť môžete ďalej Neapol, Pozzuoli, Benevento, Pompeje, Sorrento, Amalfi či Paestum.

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa zástrčky európskeho typu. Nebudete potrebovať adaptér.

Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú veľmi vysoké, dokonca jedny z najvyšších v EÚ. V prípade, že je vám pokuta uložená, snažte sa ju uhradiť na mieste, prípadne do 5 dní. Vtedy je sadza najnižšia.

Občania cestujúci z EÚ si môžu do krajiny priviezť akýkoľvek tovar osobnej spotreby bez uvedenia limitu. Limitovaný je len dovoz alkoholu, tabaku a cigariet (800 cigariet, 1 kg tabaku na fajčenie, 400 krátkych cigár, 200 cigár, 10 litrov alkoholu a alkoholických nápojov).