Najkrajšie pamiatky a výlety v Kampánii

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
02 / 32 202 303
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Veľká noc 29.3. - 1.4. ZATVORENÉ
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Kampánia - Amalfské pobrežie so sprievodcom.

 

Kampánia, dnes vychýrená dovolenková destinácia, sa rozprestiera v južnej časti Talianska. Vďaka bohatej histórii môžeme dnes na každom kroku obdivovať úchvatné historické pamiatky a umelecké výtvory. Prírodné krásy za tými historickými vôbec nezaostávajú. Nájdete tu jedinú činnú sopku Európy, malebné ostrovčeky roztrúsené neďaleko pobrežia či známe Amalfské pobrežie. Na tie najkrajšie miesta Kampánie vás dnes zavedieme.

 

Neapol

V Neapole, hlavnom meste Kampánie, sa snúbi moderný, rušný život s bohatým historickým odkazom. Spletitá história zanechala Neapolu množstvo zaujímavých pamiatok. Stará časť mesta je dokonca zapísaná na zozname UNESCO. Pozornosť si okamžite získa Kráľovský palác s nádhernými freskami v interiéri. Postavený bol v 17. storočí a postupne prešiel viacerými prestavbami. Navštíviť sa oplatí tiež Kapujský hrad, hrad Castel Nuovo, hrad sv. Eliáša či Národné archeologické múzeum.

Stredoveký hrad Castel Nuovo v NeapoleStredoveký hrad Castel Nuovo v Neapole (Zdroj: pixabay/cc/toocheesh)

 

Vezuv

Neďaleko Neapola sa vypína sopka Vezuv, pýcha Kampánie i celého Talianska. Vezuv je jedinou činnou sopkou na európskej pevnine. V priebehu minulých storočí ukázala sopka svoju silu už niekoľkokrát. Vedci sa domnievajú, že svoje posledné slovo ešte nepovedala. Kráter vysoký 1279 metrov je súčasťou Národného parku Vezuv. Svahy sopky sú plné jedinečnej fauny a flóry. Ideálne miesto na turistiku.

Pohľad na sopku Vezuv z NeapolaPohľad na sopku Vezuv z Neapola (Zdroj: pixabay/cc/ML5909)

 

Amalfi

Mestečko Amalfi s pôvabnou promenádou Lungomare dei Cavalieri môžete navštíviť v provincii Salerno. Krásna pláž obmývaná priezračným morom vytvára výborné podmienky na kúpanie i odpočinok. Atmosféru mestečka dopĺňa malebný prístav. Počas výletu do Amalfi odporúčame prechádzku pôvodnými uličkami a prehliadku kostola sv. Ondreja, námestia Piazza Duomo s fontánou Fontana del Popolo a kláštora Chiostro del Paradiso.

Pohľad na malebné mestečko AmalfiPohľad na malebné mestečko Amalfi (Zdroj: pixabay/cc/Anemone123)

 

Maiori

Malé mestečko Maiori v provincii Salerno snáď najlepšie odráža atmosféru Amalfského pobrežia. V rozprávkovej zátoke sa tiahnu nádherné pláže lemované miestnymi reštauráciami. Už starí Rimania využívali toto krásne miesto na trávenie voľného času. Mestečko je pozoruhodné i z hľadiska historického. Za prehliadku stojí napríklad hrad San Nicola z 9. storočia, kostol sv. Františka či benediktínske opátstvo Santa Maria de Olearia.

Dedinka Maiori so zámočkomDedinka Maiori so zámočkom (Zdroj: flickr/cc/Joseph Marceau)

 

Sorrento

Prímorské letovisko Sorrento sa nachádza v severozápadnej časti Sorrentského polostrova, necelých 50 kilometrov od Neapola. Mesto lemujú romantické pláže s jedinečným výhľadom na sopku Vezuv. Nadšenci histórie sa môžu vydať po stopách starých národov. História mesta sa začala písať už v 6. storočí pred naším letopočtom. Z historických stavieb odporúčame navštíviť kostol S. Madonna del Carmine, dóm S. Filippo e Giacomo či chrám San Francesco.

Mestečko Sorrento na krásnom Amalfskom pobrežíMestečko Sorrento na krásnom Amalfskom pobreží (Zdroj: pixabay/cc/kirkandmimi)

 

Pozzuoli

V 6. storočí pred naším letopočtom stálo na území dnešného Pozzuoli nenápadné mestečko Puteoli. V 2. storočí však jeho sláva raketovo stúpla, a to vďaka obchodu s Orientom. Stal sa jedným z najdôležitejších prístavov v Stredomorí. Niet preto divu, že najvzácnejšia pamiatka mesta pochádza z rímskeho obdobia. Hovoríme o antickom amfiteátri Anfiteatro Flavio z 1. storočia. Dnes je mesto známe predovšetkým svojimi termálnymi kúpeľmi.

Antický amfiteáter Anfiteatro Flavio v PozzuoliAntický amfiteáter Anfiteatro Flavio v Pozzuoli (Zdroj: flickr/cc/Freddy Pooh)

 

Positano

V strednej časti Amalfského pobrežia, južne od Neapola leží mesto Positano. Farebné domčeky vyzerajú ako prilepené na výstupkoch skalnej steny. Zážitkom je prechádzka úzkymi uličkami, ktoré mali chrániť mesto pred vpádom nepriateľov. Charakteristickou črtou Positana sú úzke budovy ťahajúce sa do výšky. V centre mesta vám ako orientačný bod poslúži kostol Chiesa Santa Maria Assunta so zlatistou kupolou.

Positano s typickými farebnými domčekmiPositano s typickými farebnými domčekmi (Zdroj: pixabay/cc/darrenquigley32)

 

Národný park Cilento

Národný park Cilento je oficiálne známy ako Parco Nazionale del Cilento, Vallo di Diano e Alburni. Zahŕňa pobrežné oblasti Cilento, údolie Vallo di Diano a pohorie Alburni. Park s rozlohou 1811 km² bol sprístupnený pre verejnosť v roku 1991. Oblasť je bohatá na rozmanité pláže s azúrovým morom, podmorské jaskyne, podmanivý podmorský svet a tiež archeologické náleziská.

Fotografia z Národného parku CilentoFotografia z Národného parku Cilento (Zdroj: pixabay/cc/tizianagagnor)

 

Herculaneum

Herculaneum patrí bez pochýb medzi najvzácnejšie pripomienky histórie, aké sa na celom území Talianska nachádzajú. Mesto ležiace na svahoch sopky Vezuv pohltila v roku 79 nášho letopočtu horúca láva. Zakonzervovala domy i s pôvodným vybavením. Nešťastná udalosť viedla k získaniu cenných poznatkov. Dozvedáme sa z nich o autentickom živote miestnych obyvateľov.

Herculaneum pohltila láva v roku 79Herculaneum pohltila láva v roku 79 (Zdroj: pixabay/cc/Graham-H)

 

Pompeje

Pompeje zasiahol podobný osud ako už spomínané mesto Herculaneum. V roku 79 nášho letopočtu vychrlila sopka Vezuv veľké množstvo lávy a tá zaliala mesto. Láva fungovala ako konzervačná látka. Mesto akoby zastalo v čase a čakalo na svoje objavenie. Zachovali sa mozaiky, pozostatky domov – Casa del Fauno, dom úradníka Casa di Loreius Tiburtinus, Venušinho chrámu i divadla. Väčšina predmetov bola prevezená do Archeologického múzea v Neapole. Pompeje a Herculaneum sú dnes zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pozostatky starovekého mesta PompejePozostatky starovekého mesta Pompeje (Zdroj: pixabay/cc/falco)