Toskánsko - Základné informácie

 

Toskánsko je krásny a romantický kraj na západnom pobreží Talianska. Pre svoju pestrosť a bohatosť patrí k najobľúbenejším turistickým regiónom sveta. Toskánske mestá ukrývajú jedny z najväčších pokladov umenia, pričom krása okolitej krajiny v ničom nezaostáva. Toskánsko je tiež vychýrenou vinárskou oblasťou z množstvom svetoznámych vín a gurmánskych pochúťok. Tieto klenoty Toskánska sú nakoniec zavŕšené pobrežím a lákavými plážami.

Príroda Toskánska

Príroda Toskánska (Zdroj: flickr/cc/iRubén)

 

Toskánsko ako súčasť centrálneho Talianska je rozdelené do desiatich provincií. Hlavným mestom kraja je Florencia, ktorá je známa vysokou koncentráciou umenia a histórie. Súčasťou Toskánska je vinárska oblasť Chianti a ekologická ochranárska oblasť Casentino v severnej časti provincie Arezzo.

 

Chianti je vinohradnícka pestovateľská oblasť, ktorá sa preslávila rovnomenným červeným vínom. Do tejto oblasti spadajú územia provincií Florencia, Siena, Arezzo a Pisa. Tradičné Cianti je ľahké víno s vysokou kyslosťou, ovocnou chuťou a vôňou lesných plodov. Tieto znaky sú variabilné podľa presného miesta pestovania a spôsobu výroby vína. Moderné verzie majú plnšiu chuť a vyšší obsah alkoholu.

Pohľad na vinohrady v Toskánsku

Pohľad na vinohrady v Toskánsku (Zdroj: pixabay/cc/alohamalakhov)

 

Čo vidieť a navštíviť v Toskánsku

Toskánske mestá sú bohaté na historické pamiatky všetkého druhu. Každé mesto má svoju katedrálu, a mnohé z nich zvlášť vynikajú krásou a významom.

Za návštevu stojí katedrála v Siene s bohato zdobeným interiérom. K jej pokladom patria mramorové dlažby alebo knižnice s freskami. Siena je stredoveké mesto preslávené konskými dostihmi. Svojimi zachovalými historickými budovami a umením zohráva veľký význam. Krásne historické námestia sú lemované architektonickými skvostmi. K hlavným pamiatkam patrí napríklad budova radnice, katedrála a miestne paláce.

Mesto Siena

Mesto Siena (Zdroj: pixabay/cc/RossanoValeri)

 

Florencia patrí medzi hlavné turistické miesta Toskánska. V minulosti bola kolískou renesancie, dnes je kultúrnym, umeleckým a architektonickým centrom kraja. Symbolom mesta je krásna katedrála Santa Maria del Fiore, známa tiež ako Duomo di Firenze. Jej obrovská kupola pola v období renesancie považovaná za technický zázrak. Hneď vedľa stojí Giotto Tower s nádherným panoramatickým výhľadom. K pokladom, ktoré patria Florencii patrí aj radnica, bohato zdobený starý mestský palác Palazzo Vecchio. Ak navštívite Florenciu, určite sa prejdide najstarším mostom cez rieku Arno Ponte Vecchio. Je to jediný florentský most, ktorý prežil druhú svetovú vojnu.

Mesto Florencia

Mesto Florencia (Zdroj: pixabay/cc/Felix_Broennimann)

 

Spomedzi množstva významných múzeí vo Florencii vyniká Galleria degli Uffizi s obrovskou kolekciou renesančných obrazov a sôch. Okolo 5 tisíc predmetov obsahuje zbierka Galileovho múzea, oficiálne nazvaného Inštitút a múzeum histórie vedy.

Viac informácií o výletoch v Toskánsku >

Pohľad na Florenciu

Pohľad na Florenciu (Zdroj: pixabay/cc/jhonny_best)

 

Šikmá veža v Pise na Námestí zázrakov je typickým symbolom mesta. Veža sa čoskoro po postavení začala nakláňať kvôli poklesu terénu. Klesanie sa podarilo zastaviť až v roku 2001 a veža je prístupná verejnosti. V blízkosti možno vidieť katedrálu v jemnom románskom slohu Duomo di Pisa a Battistero s bohatou sochárskou výzdobou. Pisa ponúka ďalšie skvelé pamiatky a historické budovy a miesta, rovnako početné múzeá a atrakcie ako Univerzitnú botanickú záhradu.

 

V Toskánsku môžete navštíviť niekoľko národných a regionálnych parkov. Národný park Toskánsko zahŕňa masív Pania di Corfino, Národný park Toskánskeho súostrovia má vo svojej rozlohe prevažne more.

Viac informácií o plážach v Toskánsku >

Pania di Corfino

Pania di Corfino (Zdroj: flickr/cc/Danny Ayers)