Covid-19 v Taliansku: Vstup alebo návrat s obmedzeniami

Tipy na fakultatívne výlety - Toskánsko

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Rodiny s deťmi
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Toskánsko so sprievodcom.

 

V strednej časti Talianska sa rozprestiera región známy krásou zelených kopcov, vinicami a olivovými hájmi. Hovoríme o Toskánsku, kde nájdete malebné zákutia na oddych, krištáľovo čistú vodu na kúpanie, tradičné toskánske dedinky i historické pamiatky. Pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta vám práve ponúkame.

 

Florencia

Pri návšteve Toskánska si žiaden návštevník nenechá ujsť rodisko renesancie – Florenciu. Mesto ležiace na rieke Arno láka turistov z celého sveta svojimi jedinečnými umeleckými prácami od Botticelliho, Michelangela či Leonarda da Vinciho. Historické centrum mesta je zapísané v zozname UNESCO. K najvýznamnejším pamiatkam patria: fascinujúca katedrála Santa Maria del Fiore, Palazzo Pitti, Palazzo Vecchio, baptistérium San Giovanni, kostol San Lorenzo s prácami od Michelangela, most Ponte Vechio, námestie Piazza della Signoria so sochou Dávida od Michelangela, jazdeckou sochou Cosima I. Medicejského od Giambologna, sochou Perseus od Celliniho a atď.  

Katedrála Santa Maria del Fiore

Katedrála Santa Maria del Fiore (Zdroj: flickr/cc/Björn S...)

 

Pisa

Jedným z akýchsi symbolov tohto regiónu je určite šikmá veža v Pise - Torre Pendente  na Námestí zázrakov. Pochádza z 12. storočia. Miesto preslávené z mnohých pohľadníc je typické svojim naklonením, ktoré sa odhaduje na štyri meste. Veža je vysoká 56 metrov. Pisa sa v priebehu storočí zmenila z etruského centra obchodu na turisticky významné mesto rozložené na brehoch rieky Arno. Prezrite si v meste aj palác Palazzo dei Cavalieri, palác Palazzo dell´Orologio či katedrálu Panny Márie.  

Veža Torre Pendente

Veža Torre Pendente (Zdroj: flickr/cc/francescoandreoli95)

Cena vstupného: 18 EUR

 

Siena

Krásne stredoveké mesto s kamennými uličkami, pevnosťou a katedrálou, to je Siena. Ohniskom mesta je Piazza del Campo s kaviarničkami, dejisko mnohých podujatí. Centrum bolo v roku 1995 zapísané do zoznamu UNESCO. Scenériu mesta dotvára oblasť Chianti s vinicami a zelenými kopcami, ktorá sa tiahne popri meste.

Námestie Piazza del Campo

Námestie Piazza del Campo (Zdroj: flickr/cc/Mikeinwayne...On and off...)

 

Livorno

Približne 20 km južne od Pisy sa nachádza najdôležitejší toskánsky prístav Livorno. Na konci starého prístavu je postavená pevnosť Fortezza Vecchia zo 16. storočia, zaujímavá je aj hlavná ulica Via Grande, ktorá vedie na námestie Piazza della Repubblica so sochami Ferdinanda III a Leopolda II.

Pevnosť Fortezza Vecchia

Pevnosť Fortezza Vecchia (Zdroj: flickr/cc/Elisa ♪)

 

Prato

Mestečko Prato nájdete v rovnomennej provincii, asi 15 km severozápadne od Florencie. Jeho vznik siaha až do paleolitu, bohatá história sa začala písať neskôr, keď sa z neho stalo etruské mesto. Už v týchto dobách sa spracovával textil. Dnes sa na predmestí nachádza niekoľko textilných tovární. Z pamiatok spomeňme katedrálu Cattedrale di Santo Stefano či hrad Castello del Imperatore.

V mestečku Prato

V mestečku Prato (Zdroj: flickr/cc/Antonio Casti)

 

Pistoia  

Oblasť Toskánska je známa aj vďaka termálnym kúpeľom ako napríklad Montecatini Terme v údolí Val di Nevole, v provincii Pistoia. Centrom mesta Pistoia je námestie Piazze del Duomo s historickými budovami. Dominantou námestia je katedrála di San Zeno s čiernobielou mramorovou fasádou. Ak sa budete nachádzať v tejto oblasti, odporúčame si dovolenku spestriť návštevou zoologickej záhrady Giargino Zoologico di Pistoia.

Cena vstupného do ZOO: dospelý 12,50 EUR, dieťa do 10 rokov 9,50 EUR

Katedrála di San Zeno

Katedrála di San Zeno (Zdroj: flickr/cc/Luigi Strano)

 

San Gimignano

Ak by ste radi spoznali aj autentickú dedinku, skúste historické kamenné mestečko San Gimignano. Stredoveká architektúra i známe a chutné jedlá na vás čakajú v provincii Siena. Vďaka výnimočnej stredovekej architektúre s 15 týčiacimi sa vežami je dnes mesto zapísané na zozname UNESCO.   

Mestečko San Gimignano

Mestečko San Gimignano (Zdroj: flickr/cc/loungerie)

 

Chianti

Toskánsko je úzko späté s pestovaním viniča a výrobou kvalitného vína. Zavítajte preto do známej oblasti Chianti, ktorá sa rozprestiera na území provincie Arezzo, Florencia, Pisa, Pistoia, Prato a Siena. Spojíte poznávanie krásnej hornatej krajiny, úchvatnej histórie s ochutnávku typického jedla a dobrého vína.

Oblasť Chianti

Oblasť Chianti (Zdroj: flickr/cc/aileensykes)

 

Elba

Približne 11 kilometrov od toskánskeho pobrežia leží v Tyrrhenskom mori ostrov Elba. Tento tretí najväčší taliansky ostrov je prevažne hornatý, piesočnaté pláže pretínajú skalnaté útesy. Ostrov je porastený palmami a mnohými exotickými rastlinami. Do povedomia sa dostal aj pobytom Napoleona.

Na ostrove Elba

Na ostrove Elba (Zdroj: flickr/cc/Opheliepic)

 

Galleria degli Uffizi

V Toskánsku nie je núdza ani o zaujímavé múzea a galérie. K svetovo uznávaným patrí Galleria degli Uffizi. Navštíviť ju môžete pri rieke Arno vo Florencii. Galéria prezentuje široký prierez výtvarného umenia od čias antiky po barok. Nechýbajú vzácne diela od umelcov ako Giotto, Masaccio, Botticelli, da Vinci, Dűrer, Michelangelo, Raffaelo, Tizian, Rubens, Rembrandt a mnoho ďalších.

Cena vstupného: 8 EUR

Galleria degli Uffizi

Galleria degli Uffizi (Zdroj: flickr/cc/dar_garita)

 

Acqua Village Water Park

Závratné výšky na Kamikaze, voľný pád na Anaconde, raftingové zjazdy, hydromasážne bazény, lenivé rieky, vodopády, relaxačné miesta, detské atrakcie, bazény, tobogany a mnoho ďalších atrakcií ponúka vodný park Acqua Village Water Park. Pod týmto názvom sa ukrývajú hneď dva vodné parky. Jeden sa nachádza v Cecina neďaleko Livorna a druhý vo Follonica v blízkosti Grosseto.

Cena vstupného v Cecina: dospelý 22 EUR, dieťa do 11 rokov 15 EUR

Cena vstupného v Follonica: dospelý 20 EUR, dieťa do 11 rokov 15 EUR

COVID-19 Garancia