Taliansko

Kalábria

Lokalita v Taliansku

 

Kalábria je historický kraj a administratívny územný celok Talianska. Nachádza sa na najjužnejšom výbežku Apeninského polostrova a často sa označuje ako „špička talianskej čižmy“. Z ostatných talianskych krajov susedí iba s Basilicatou na severe. Na západe je obmývaný Tyrhénskym morom a na východe Iónskym morom. Hlavným mestom kraja je Catanzaro.

Kalábria (Zdroj: flickr/cc/Luca Galli)

 

Skalnaté pobrežie Kalábrie sa strieda s piesočnými plážami s krištáľovo modrou vodou. Prevažne hornatá a kopcovitá krajina ukazuje pôvabné prírodné scenérie a vyhliadky. Ekonomicky a priemyselne patrí Kalábria k chudobnejším krajom Talianska, s cenami o 15 – 20% nižšími ako vo zvyšku krajiny. Na druhej strane je však veľmi bohatá na kultúru a tradície. Známy je kalábrijský folklór s tradičnými piesňami o zbojníkoch a unikátnymi hudobnými nástrojmi.

Skalnaté pobrežie Kalábrie (Zdroj: flickr/cc/Luca Galli)

 

Kalábria má jedny z najkrajších európskych pláží, ktoré sú čisté a málokedy preplnené. K nim patria napríklad La Pizzuta, Groticelle, Nicotera, Belveder Nord alebo Capo Vaticano.

K najpopulárnejším destináciám patria Tropea, Pizzo Calabro, Capo Vaticano, Reggio Calabria, Soverato, Scilla, Scalea, Montauro, Paola, Diamante a mnohé ďalšie. Tieto destinácie sú známe dobrými podmienkami pre windsurfing, kitesurfing a potápanie. Morské dno ponúka okrem krásnych pestrofarebných koralov aj mnohé zaujímavé vraky z druhej svetovej vojny.

Kalábria (Zdroj: flickr/cc/Alfonso Minervino)

 

Čo vidieť v Kalábrii

K najzaujímavejším prírodným lokalitám vo vnútrozemí patria národné parky v Silá, Serre, Aspromonte a Pollino. Okrem bohatej fauny tu možno vidieť staroveké rastlinstvo, čarovné potoky s balvanmi a nedotknutú divočinu.

Hlavné mesto Kalábrie Catanzaro je najjužnejším mestom Talianska. Krásne sú pozostatky starobylého hradu. Za obdiv stojí aj jeden z najvyšších mostov v Európe.

Pamätník v hlavnom meste Catanzaro (Zdroj: flickr/cc/Nicholas Frisardi)

 

Reggio Calabria je najstaršie a najväčšie mesto regiónu. V blízkosti centra mesta si môžete užiť dlhé úseky pláží. V meste tiež sídli Národné múzeum Magna Grecia, kde sú vystavené slávne grécke bronzové sochy Riace Bronzes, ktoré zobrazujú dvoch bojovníkov.

Tropea je prímorské mestečko na pobreží Tyrhénskeho mora a je známe aj krásnou katedrálou z 12 teho storočia.

V mestečku Cosenza nájdete unikátnu pešiu zónu v centre mesta, ktorá je zároveň skanzenom južného Talianska.

Squilace je pobrežné mestečko v zálive Squillace a je významným archeologickým náleziskom.

Viac informácií o výletoch v Kalábrii >

Kalábria (Zdroj: flickr/cc/simo0082)

 

Klíma a počasie v Kalábrii

Pobrežie v Kalábrii má stredomorské podnebie s typickým striedaním teplého leta a miernej zimy. Priemerné zimné teploty sú okolo 8 °C a letné horúčavy presahujú 30 °C.

Východné pobrežie Iónskeho mora je teplejšie a suchšie. Západné pobrežie máva hlavne v zime a na jeseň silné zrážky a chladnejšie počasie.

Horké oblasti majú typickú horskú klímu s častým snežením v zimných mesiacoch.  

Viac informácií o plážach v Kalábrii >