Rím a okolie - Základné informácie

Rím, hlavné mesto Talianska, sa rozprestiera na rieke Tiber, neďaleko pobrežia Tyrrhenského mora. Radí sa medzi najväčšie mestá Európy, ba dokonca medzi svetové metropoly. Predstavuje významné centrum politiky, hospodárstva a v neposlednom rade kultúry. Rím je mimoriadne bohatý na umelecké a historické pamiatky.

Starobylý Rím bol založený v 8. storočí pred naším letopočtom. Takmer 3000 rokov z neho robí jedno z najstarších európskych miest. Niet preto divu, že si vyslúžilo prezývku „Večné mesto“. Najväčšiu slávu okúsilo v dobách stredoveku, kedy sa Rímska ríša stala najvplyvnejšou veľmocou Európy. Toto veľkolepé a neuveriteľne historicky hodnotné mesto ponúka pamiatky etruské, rímske, kresťanské, renesančné i barokové. Spomeňme napríklad Panteón, Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, hrad Castel Sant'Angelo, kostol Santa Maria Maggiore, Titov víťazný oblúk, Trajánov stĺp či Fontánu di Trevi. Ich hodnota je priam nevyčísliteľná. Mnohé sú dnes pod ochrannými krídlami UNESCA.

Fontána di Trevi, dielo sochára Nikolu SalvihoFontána di Trevi, dielo sochára Nikolu Salviho (Zdroj: pixabay/cc/DomyD)

 

Ceny v Ríme

Počas dovolenky v Ríme treba počítať s vyššími cenami ako na Slovensku. Priplatíte si najmä za jedlo v reštauráciách. Naopak cenovo výhodné sú nákupy v supermarketoch. Ceny sa môžu oproti našim líšiť až o 40 %. V Ríme sa platí jednotnou menou EÚ – eurom. S výmenou peňazí tak nebudete mať žiadne starosti. Platiť sa dá v hotovosti a tiež platobnými kartami. Bankomaty sú ľahko dostupné.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,30 €
 • Voda (1,5 l) = 0,42 €
 • 1 l mlieka = 1,17 €
 • 1 kg miestneho syra = 11,17 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 15 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 27 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 8 €
 • Cola (0,33 l) = 1,80 €
 • Kapučíno = 1,22 €
 • Pivo = 1,25 €

Koloseum postavené cisármi flaviovskej dynastieKoloseum postavené cisármi flaviovskej dynastie (Zdroj: pixabay/cc/djedj)

 

Očkovanie a choroby v Ríme

Zdravotnícke zariadenia a starostlivosť spĺňa európsky štandard. Lekárne sú dostupné a disponujú dostatočným množstvom liekov. Bezplatná lekárska starostlivosť je slovenským občanom poskytnutá len v životaohrozujúcich situáciách. Pred cestou doporučujeme uzatvoriť kvalitné cestovné poistenie v komerčnej poisťovni. Inak si budete musieť liečebné náklady hradiť v plnej výške. Doklady o platbe si starostlivo uschovajte. Predložíte ich po návrate vo svojej poisťovni.

Pred vstupom do Talianska vrátane Ríma sa nevyžaduje absolvovať žiadne nadštandardné očkovanie. Prekontrolujte si očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

Aké sú aktuálne podmienky vstupu Rím a okolie

Cestovné doklady Rím a okolie

Bezpečnosť v Ríme

Bezpečnostná situácia v Ríme je zrovnateľná s inými európskymi metropolami. V Ríme sa túla nielen veľa turistov, ale tiež vreckových zlodejov. Číhajú hlavne na turistov a využívajú ich nepozornosť. Najhoršie sú miesta v okolí najznámejších pamiatok a na staniciach. Dodržiavajte pravidlá všeobecnej bezpečnosti! Osobné veci majte neustále na očiach. Pre istotu si vyhotovte kópiu cestovných dokladov.

 

Je bezpečné cestovať Rím a okolie v čase Korony?

Doklady v Ríme

Do Ríma sa dá cestovať len s platným občianskym preukazom. Občiansky preukaz alebo cestovný pas musí byť platný pri vstupe do Talianska a taktiež pri výstupe z krajiny. Jediným prípadom, kedy talianske úrady rešpektujú predĺženie pobytu, je hospitalizácia. Dieťa musí mať vlastný cestovný doklad.

Castel Sant'Angelo nad riekou TiberCastel Sant'Angelo nad riekou Tiber (Zdroj: pixabay/cc/neufal54)

 

Dôležité čísla v Ríme

 • Polícia: 112, 113
 • Prvá pomoc: 118
 • Hasiči: 115  
 • Pomoc motoristom: 116

Telefónna predvoľba v Ríme je +39.

 

Počasie

Rím má stredomorské podnebie s chladnými, vlhkými zimami a teplými, suchými letami. Najchladnejším mesiacom v roku je január s priemernými teplotami 12ºC. Naopak najteplejším obdobím je leto. V júli a auguste sa pohybujú denné teploty okolo 30ºC. V Ríme majú zrážky skôr podobu dažďa. Sneh sa objaví len zriedkavo.

Viac informácií o počasí v Ríme >

 

Zaujímavé miesta

Medzi najväčšie atrakcie Ríma patrí bez pochýb impozantné Koloseum. Stavbu dal postaviť Vespasianus a ďalej pokračovala počas vlády ďalších cisárov flaviovskej dynastie. Spočiatku bola stavba známa ako tzv. Flaviovský amfiteáter. 48 metrov vysoká stavba slúžila na usporadúvanie hier a zápasov. V dobe svojej najväčšej slávy bolo Koloseum schopné poňať až 45000 divákov.

Ďalším symbolom mesta je rímsky Panteón (Pantheon) na námestí Piazza della Rotonda. Chrám bol postavený v 1. storočí pred naším letopočtom na počesť všetkých bohov. Stavba je majstrovskou ukážkou rímskych staviteľov. Dominantou je dychvyrážajúca kupola s priemerom až 43 metrov. Ide o jednu z najlepšie dochovaných stavieb antiky.

Viac informácií o výletoch v Ríme >

Panteón postavený za vlády cisára HadriánaPanteón postavený za vlády cisára Hadriána (Zdroj: pixabay/cc/waldomiguez)

Castel Sant'Angelo alebo slovensky Anjelský hrad dal postaviť rímsky cisár Hadrián okolo roku 130 nášho letopočtu. Kruhovitá stavba obložená mramorom bola postavená podľa vzoru etruských hrobiek. Pôvodne bol postavený ako Hadriánovo mauzóleum. Dlhé roky slúžil ako vojenská bašta a poskytoval ochranu pápežom v dobách nepokojov. Dnes tu sídli Národné múzeum S. Angelo.

 

Pláže

Rím nemá vlastné pláže, no pobrežie Tyrrhenského mora je ľahko dostupné. Poznávanie pamiatok si tak môžete ozvláštniť výletom na niektorú z nich. Od severu na juh sa tiahnu rozmanité pláže, súkromné i verejné. Zhruba 50 kilometrov od Ríma objavíte krásnu piesočnatú pláž Santa Severa, nad ktorou sa vyníma hrad z 9. storočia. Santa Marinella zas ponúka romantickú atmosféru a súkromie v zátoke. Za návštevu stojí tiež pláž Ostia Lido, Fregene, Sperlonga, Ariana, Anzio či Sabaudia.

Viac informácií o plážach v Ríme >

 

Výlety

Obľúbeným spestrením dovolenky v Ríme je návšteva Vatikánu, malého štátu uprostred mesta. Ponúka jedinečné stavby ako Svätopeterské námestie s bazilikou sv. Petra a priľahlými záhradami či svetoznámu Sixtínsku kaplnku s dielami významných renesančných majstrov. Ak by ste mali chuť na dlhší výlet, môžete zamieriť napríklad do mesta Siena alebo Pisa. Dobrým tipom na výlet je i pobrežie Tyrrhenského mora s krásnymi plážami a malebnými mestečkami.

Svätopeterské námestie vo VatikáneSvätopeterské námestie vo Vatikáne (Zdroj: pixabay/cc/juni_cz)

 

Čo je dobré vedieť pred cestou

El. napätie: 230 V / 50 Hz. Používajú sa rôzne typy zásuviek. Lepšie je cestovať s adaptérom.

Dodržiavajte pravidlá cestnej premávky. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú veľmi vysoké, dokonca jedny z najvyšších v EÚ. V prípade, že je vám pokuta uložená, snažte sa ju uhradiť na mieste, prípadne do 5 dní. Vtedy je sadza najnižšia.

Občania cestujúci z EÚ si môžu do krajiny priviezť akýkoľvek tovar osobnej spotreby bez uvedenia limitu. Limitovaný je len dovoz alkoholu, tabaku a cigariet (800 cigariet, 1 kg tabaku na fajčenie, 400 krátkych cigár, 200 cigár, 10 litrov alkoholu a alkoholických nápojov).