Tipy na fakultatívne výlety - Rím a okolie

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Rím a okolie so sprievodcom alebo mestských pobytov bez sprievodcu.

 

Celé stáročia obdivovaný Rím patrí k veľkomestám, ktoré rozhodne neprejdete za jeden deň. Spleť uličiek vedie k veľkolepým námestiam so sochami a fontánami. Na každom kroku naďabíte na historické pamiatky a majstrovské diela architektúry. Mesto je plné galérií a múzeí. Uchováva si jedinečnú atmosféru s reštauráciami, kaviarničkami a romantickými zákutiami. Pár tipov na tie najzaujímavejšie miesta vám dnes ponúkame.

 

Koloseum

Majestátne Koloseum s múrmi vysokými až 48 metrov je jednou z najnavštevovanejších pamiatok Ríma. Výstavba začala za vlády cisára Vespasiana, niekedy medzi rokmi 70 až 72 nášho letopočtu. Pokračovala za vlády ďalších panovníkov flaviovskej dynastie. V časoch najväčšej slávy bolo schopné poňať až 50000 divákov. Slúžilo ako verejný priestor pre zábavu. Sprvu šlo o gladiátorské zápasy, zápasy zvierat, popravy či dokonca predvádzanie scén z mytológie. V stredoveku prestala slúžiť ako miesto zábavy.

Pohľad na rozľahlú rímsku stavbu KoloseumPohľad na rozľahlú rímsku stavbu Koloseum (Zdroj: pixabay/cc/martieda)

 

Panteón (Pantheon)

Niekto považuje za symbol Ríma Koloseum, iný zas Panteón. Tak či onak ide o jednu z najvýznamnejších pamiatok mesta, ba dokonca celého rímskeho staviteľstva. Obdivuhodný chrám bol postavený v 1. storočí pred naším letopočtom na počesť všetkých bohov. Nachádza sa na námestí Piazza della Rotonda. Pýchou stavby je kupola s neuveriteľným priemerom 43 metrov. Do roku 1960 bola najväčšou svojho druhu na svete. Otvor v kupole slúžil nielen ako zdroj svetla a vetranie, ale tiež ako slnečné hodiny.

Pantéon na námestí Piazza della RotondaPantéon na námestí Piazza della Rotonda (Zdroj: pixabay/cc/waldomiguez)

 

Forum Romanum

V dobách antiky bolo Forum Romanum centrom všetkého diania, politického i spoločenského. Práve na tomto mieste sa konali významné slávnosti, veľkolepé sprievody, súdy a politické zhromaždenia. Súčasťou bola tiež akási dobová tržnica. Forum Romanum ponúka historické pamiatky ako napríklad Titov víťazný oblúk, oblúk Septima Severa, pozostatky baziliky Aemilia, Caesarovho chrámu, Saturnovho chrámu či Vestinho chrámu.

Forum Romanum s pozostatkami významných staviebForum Romanum s pozostatkami významných stavieb (Zdroj: pixabay/cc/dawndusk)

 

Castel Sant'Angelo

Castel Sant'Angelo známy tiež ako Anjelský hrad sa vypína nad riekou Tiber. Stavba bola započatá okolo roku 130 nášho letopočtu, za vlády cisára Hadriána. Vzorom pre kruhovitú stavbu obloženú mramorom boli etruské hrobky. Postavený bol pôvodne ako mauzóleum. Neskôr však slúžil ako vojenská bašta a poskytoval ochranu pápežom v dobách nepokojov. Dnes tu sídli Národné múzeum S. Angelo.

Anjelský hrad týčiaci sa nad TiberomAnjelský hrad týčiaci sa nad Tiberom (Zdroj: pixabay/cc/neufal54)

 

Fontána di Trevi

Fontána di Trevi stojaca na námestí Piazza di Trevi je majstrovským dielom talianskeho sochára a architekta Nicolu Salviho. Práce na fontáne prebiehali od roku 1732 do roku 1762. Fontána inšpirovaná rímskymi triumfálnymi oblúkmi odráža prvky barokové i raného klasicizmu. Zaujímavosťou je, že fontána je súčasťou priečelia paláca. Stred kompozície tvorí socha Neptúna stojaceho na mušli. Ďalej uvidíte sochy tritónov po oboch stranách a tiež sochy symbolizujúce hojnosť a zdravie.

Fontána di Trevi na Piazza di TreviFontána di Trevi na Piazza di Trevi (Zdroj: flickr/cc/M-Gianca)

 

Fontána štyroch riek

Veľkolepú Fontánu štyroch riek nájdete na námestí Piazza Navona, pred kostolom Sant' Agnese in Agone. Stred tvorí traventínová skala, nad ktorou sa vypína egyptský obelisk s holubicou na samotnom vrcholku. Po štyroch stranách sú vytesané mužské postavy symbolizujúce riečnych bohov štyroch kontinentov. Rieka Dunaj zastupuje Európu, Níl Afriku, Ganga Áziu a Rio de la Plata Ameriku. Autorom je jeden z najväčších umelcov baroka Gian Lorenzo Bernini.

Fontána štyroch riek od BerninihoFontána štyroch riek od Berniniho (Zdroj: pixabay/cc/pcdazero)

 

Piazza di Spagna

Pýchou námestia Piazza di Spagna sú tzv. Španielske schody postavené v 18. storočí. Vznikli na podnet francúzskeho veľvyslanca Gueffiera. Mali tvoriť reprezentatívnu cestu ku kostolu Trinità dei Monti. Dnes sú rušným miestom, kde sa stretávajú miestni a posedávajú turisti. Lákajú tiež filmárov či módnych tvorcov na organizovanie módnych šou. V spodnej časti námestia sa nachádza Berniniho fontána.

Španielske schody na Piazza di SpagnaŠpanielske schody na Piazza di Spagna (Zdroj: pixabay/cc/ptra)

 

Santa Maria Maggiore

Príbeh barokovej baziliky Santa Maria Maggiore sa začal písať už v 5. storočí. Legenda hovorí, že sa pápežovi Libériovi prisnil sen. Panna Mária mu povedala, aby dal postaviť kostol na mieste, kde bude ráno napadaný sneh. Pápež žiadosť vyplnil. Bazilika prešla mnohými prestavbami hlavne v období baroka. I napriek nim si však stále uchováva vzhľad starovekej rímskej baziliky. V 13. storočí pribudla campanila s výškou až 75 metrov. Dodnes ide o najvyššiu zvonicu v celom Ríme.

Baroková bazilika Santa Maria MaggioreBaroková bazilika Santa Maria Maggiore (Zdroj: flickr/cc/Happy Wanderer!)

 

Palazzo Barberini

Pri potulkách mestom naďabíte na množstvo krásnych palácov. Jedným z najkrajších je renesančný palác Palazzo Barberini, ktorý dal postaviť významný rod Barberiniovcov. Stavba je obdivuhodným dielom umelcov zvučných mien – Modena, Borromini a Bernini. V súčasnosti sídli v paláci Galleria Nazionale d'Arte Antica. Návštevníkom ponúka hlavne bohatú zbierku diel 13. až 18. storočia. Prezrieť si môžete diela Fra Angelica, Perugina, Tiziana, El Greca či Caravaggia.

Renesančný palác Palazzo Barberini a jeho záhradyRenesančný palác Palazzo Barberini a jeho záhrady (Zdroj: flickr/cc/Cassidy Slockett)

 

Vatikán

Na návštevu toho „štátu v štáte“ by ste potrebovali určite niekoľko dní. Vďaka malej rozlohe ide vlastne o najväčšiu koncentráciu historických pamiatok, akú môžete kde vidieť. Počas výletu do Vatikánu nevynechajte Svätopeterské námestie, ktorého autorom je slávny Bernini. Symbolizuje otvorenú náruč pre všetkých pútnikov. Nenechajte si ujsť taktiež baziliku sv. Petra s Michelangelovou sochou Pieta, Apoštolský palác, svetoznámu Sixtínsku kaplnku či múzeá s rozsiahlymi zbierkami.

Bazilika svätého Petra vo VatikáneBazilika svätého Petra vo Vatikáne (Zdroj: pixabay/cc/alefolsom)