Tipy na fakultatívne výlety - Zlaté piesky

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Letovisko Zlaté Piesky patrí k najobľúbenejším cieľom dovolenkárov, ktorí navštevujú Bulharsko. Mesto ležiace na čiernomorskom pobreží ponúka zmes krásnych pláží so zlatistým pieskom, priehľadnej vody v mori, prírody so zalesnenými kopcami a miestnych historických pamiatok. Ukážeme vám, čo sa v letovisku oplatí navštíviť a na aký výlet sa vydať.  

 

Kláštor Aladž

Približne 3 km západne od letoviska Zlaté Piesky 17 km severne od centra mesta Varna sa nachádza stredoveký kláštorný komplex so systémom jaskýň. Kláštor Aladža bol vytvorený v skale v 13 stor. pre mníchov, no slúžil aj ako ochrana pred nájazdmi tureckých dobyvateľov. V archeologickom múzeu vám ukážu predmety, fotografie, modely a nákresy pôvodného vzhľadu kláštora.  

Kláštor Aladža vytesaný v skale

Kláštor Aladža vytesaný v skale (Zdroj: flickr/cc/sethcracow)

 

Kaplnka narodenia svätého Jána Krstiteľa

Len pár metrov od centra mesta Zlatých Pieskov si môžete prezrieť jednoduchú ukážku miestnej architektúry a to kaplnku narodenia svätého Jána Krstiteľa.

 

Prírodná rezervácia Zlaté Piesky

Prírodnú rezerváciu nájdete aj pod názvom Hanučské lesy, no  tie sú v skutočnosti len časťou chránenej rezervácie. Trasy sú riadne vyznačené, stúpajú strmo dohora. Ideálne miesto na turistiku s bohatou zeleňou je zaujímavé aj vďaka stredovekému kláštoru Halace či prameňu s pitnou vodou vysoko v lese tzv. Fontána siedmych svätých.

Na prechádzke lesom

Na prechádzke lesom (Zdroj: flickr/cc/dima stoilova)

 

Mys Kaliakra

Kaliakra je takmer 2 kilometre dlhá časť pevniny vybiehajúca na severovýchodnom pobreží do Čierneho mora. Miesto je známe medzi milovníkmi turistiky. Okrem krásnej prírody, útesov dosahujúcich výšku až 70 metrov uvidíte aj pamiatky ako napríklad kláštor Alajda. Jeho pomenovanie pochádza z tureckého slova mnohofarebnosť, pretože vápencová skala, na ktorej je vybudovaný, hrá rôznymi farbami.

Na myse Kaliakra

Na myse Kaliakra (Zdroj: flickr/cc/cmxcix)

 

Maimunarnika Rope Park

Pri meste je vybudovaný Maimunarnika Rope Park, teda lanový park. Nielen deti poteší komplex drevených stavieb a sieť z lán natiahnutých cez les. V okamihu sa ocitnete v prostredí krásnej prírody a zahráte sa na Tarzana v džungli.

Bulharský lanový park

Bulharský lanový park (Zdroj: flickr/cc/Eilam Gil)

 

Aquapolis

Vodný park Aquapolis bol prvým bulharským aquaparkom. Nachádza v severozápadnej časti letoviska Zlaté Piesky na hlavnej ceste z riviéry do letoviska Albena v prostredí lesa s pekným výhľadom na more. Park postavený v stredomorskom štýle ponúka – bazény, vírivky, tobogany, vodopády, starobylé veže a zrúcaniny, kúpele a atď. Park je rozdelený do niekoľkých častí ako napríklad časť pre dospelých, deti či extrémna zóna. Najobľúbenejšou detskou atrakciou je bazén s obrovským drakom, korytnačkou a dinosaurami.

Obľúbená detská atrakcia

Obľúbená detská atrakcia (Zdroj: flickr/cc/Go2GoldenSands)

 

Pláž Zlaté Piesky

K letovisku patrí krásna zlatistá pláž z jemného piesku, ktorá sa tiahne 4 kilometre s priemernou šírkou 100 metrov. Môžete oddychovať, kúpať sa alebo využiť ponuku vodných športov, v centrálnej časti sa dokonca nachádza verejne prístupný komplex s bazénmi a šmykľavkami. Samozrejmosťou je prenajímanie ležadiel, slnečníkov a priestory na občerstvenie.

Dlhá piesočnatá pláž

Dlhá piesočnatá pláž (Zdroj: flickr/cc/David Collins)

 

Varna

Bulharské mesto Varna, ďalšie obľúbené letovisko, je vzdialené cca 20 minútach jazdy. Spoznáte pamiatky z tráckych, byzantských a antických dôb, dominantou mesta je katedrála Zosnutia presvätej Bohorodičky. K atrakciám patrí aj komplex rímskych kúpeľov, múzeum, akvárium a samozrejme známe delfinárium. Takmer 45 minútové predstavenie s delfínmi poteší nielen deti.  

Katedrála Zosnutia presvätej Bohorodičky

Katedrála Zosnutia presvätej Bohorodičky (Zdroj: flickr/cc/Tikhonov.Mikhail)

Delfinárium vo Varne

Delfinárium vo Varne (Zdroj: flickr/cc/hessen-goldi)

 

Mestečko Sv. Konštantín a Elena

Toto kúpeľné mestečko objavíte približne 2 kilometre južne od Zlatých Pieskov. Turistov sem lákajú liečivé pramene a zmes morského a horského ovzdušia, ktoré priaznivo pôsobí na ľudský organizmus. Mestečko vybudované pôvodne v prírodnom parku je dnes populárnym miestom s krásnymi piesočnatými plážami, skalnatými zálivmi, pestrou ponukou športov, zaujímavým kláštorom sv. Konštantína z čias stredoveku a morským akváriom.

Saints Constantine and Helena

Saints Constantine and Helena (Zdroj: flickr/cc/lyura183)

 

Balčik

Jedno z najstarších miest pobrežia Čierneho mora - Balčik, je vybudované na akýchsi pieskových terasách. Od letoviska Zlaté Piesky je vzdialené 30 minút jazdy. Vzniklo v 6. storočí  pred n. l. K najzaujímavejším miestam patrí Univerzitná botanická záhrada a kráľovský letohrádok rumunskej princeznej Marie.

Pozostatky architektúry v mestečku Balčik