Tipy na fakultatívne výlety - Kréta

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Najväčší z gréckych ostrovov, kolíska európskej civilizácie, históriou opradené miesto, to je fascinujúca Kréta ležiaca juhovýchodne od Peloponézu. Vďaka rozmanitosti si každý dovolenkár nájde to pravé – rušné miesta, aktivity, ale aj pokojné miesta, nedotknutú prírodu so zelenými nížinami i hornatými časťami, bohatou vegetáciou, romantické zákutia a samozrejme úžasné stopy histórie. Pár tipov na zaujímavé miesta vám ponúkame.

 

Knossos

Hovorí sa, že kto nenavštívil kolísku minojskej civilizácie - Knossos, akoby na Kréte ani nebol. Nachádza sa na severnom pobreží, približne 5 kilometrov od Heraklionu. Dominantou tejto historicky významnej oblasti je svetoznámy Knóssky palác, sídlo kráľa Minoa. K palácu patril aj bájny labyrint s Minotaurom. Palác bol postavený približne 2000 rokov pred n. l., no zničilo ho zemetrasenie a požiar. Svoju opätovnú slávu mu pomohol získať britský archeológ Arthur Evans v 19. stor. Navštíviť môžete aj archeologické múzeum v Heraklione.

Cena: 35 – 55 EUR

Knóssky palác kráľa Minoa

Knóssky palác kráľa Minoa (Zdroj: flickr)

 

Juh ostrova

Keď sa vydáte do južnej časti ostrova, ešte ďalej od Heraklionu, spoznáte palác Phaistos, nálezisko Gortys či dedinku Matala. Phaistos alebo slovensky Festos nad Messerskou nížinou je ďalší zachovalý minojský palác. Postavili ho okolo roku 1900 pred n. l. Oboznámite sa aj s náleziskom Gortys na mieste bývalého rímskeho mesta. Výlet zavŕšite v dedinke Matala postavenom v zátoke s krásnou veľkou plážou.

Cena: 50 EUR

Pozostatky paláca Phaistos

Pozostatky paláca Phaistos (Zdroj: flickr/cc/karl.sigwald)

 

Roklina Samaria

Úchvatné prírodné scenérie na vás čakajú v západnej časti Kréty, kde uvidíte roklinu Samaria. Svoje pomenovanie dostala podla tunajšej horskej dedinky v okrese Chania. Oblasť pri rokline bola prehlásená v roku 1962 za národný park – Národný park Samaria. Vinie sa pri tzv. Bielych horách – Lefka Ori. Dĺžka skalného masívu s bohatou vegetáciou sa odhaduje až na 18 kilometrov.

Cena: 52 – 69 EUR

Cena vstupného do národného parku: 3,5 – 5 EUR

Úchvatná roklina Samaria

Úchvatná roklina Samaria (Zdroj: flickr/cc/George Π.)

 

Ideo Andro

Kréta sa môže pochváliť aj jaskynným bohatstvom. Odporúčame sa vydať do jaskyne Ideo Andro, ktorá je od mesta Heraklion vzdialená 60-70 km, záleží od zvolenej trasy. Ideonská jaskyňa získala názov podľa pohoria Ida. Spája sa s legendou, ktorá hovorí, že sa tu narodil najvyšší z bohov Zeus.

Cena vstupného do jaskyne: cca 5 EUR

Pohorie Ida s jaskyňou

Pohorie Ida s jaskyňou (Zdroj: flickr/cc/Fernando W)

 

Jazero Kournas

Jazero Kournas sa rozprestiera približne 25 kilometrov smerom na juhozápad od mesta Rethymno. Sladkovodné jazero nemá upravené brehy, no kúpať sa dá. Viac pre turistov je prispôsobený východný breh pri dedine Kavalos, kde je hneď niekoľko príjemných taverničiek či požičovne vodných športov.

Pri jazere Kournas

Pri jazere Kournas (Zdroj: flickr/cc/m4mboo)

 

Ostrov Chrisi

Z ostrovnej Kréty sa organizuje niekoľko rôznych výprav na okolité ostrovy. Tento výlet začína cestou na juh ostrova, k Líbyjskému moru, do mesta Ierapetra a pokračuje plavbou na ostrov Chrisi ležiaci asi 15 km od Kréty. Ide o neobývaný ostrov s idylickou atmosférou nádherných pláží z bieleho piesku, ktoré obmýva tyrkysovo modré more a všade vôkol je bohatá vegetácia.

Cena: 55 – 65 EUR

Na ostrove Chrisi

Na ostrove Chrisi (Zdroj: flickr/cc/cretanbeaches.com)

 

Ostrov Spinalonga

Zo severovýchodného pobrežia je ľahko dostupný ostrov Spinalonga známy aj ako Kalydon. Plavba začína v mestečku Elounda. Dominantou ostrova je benátska pevnosť z 15. storočia. Zaujímavé je, že táto pevnosť nebola nikdy dobytá. V minulosti slúžil ostrov pre malomocných pacientov, dnes sú priestory liečebne prístupné verejnosti.

Cena: 60 – 70 EUR

Pevnosť na ostrove Spinalonga

Pevnosť na ostrove Spinalonga (Zdroj: flickr/cc/fakepeterpan)

 

Ostrov Santorini

Obľúbeným cieľom je aj ostrov Santorini, ktorého podobu sformovala sopečná činnosť v minulosti. Významne ovplyvnil ostrov výbuch dodnes činnej sopky v 15. storočí. Od Kréty je vzdialený približne 110 kilometrov. Čaká na vás úchvatná príroda, netradičné pláže s tmavým pieskom, dedinky s malými bielymi domčekmi a stopami histórie.

Cena: 120 EUR

Typická dedinka na Santorini

Typická dedinka na Santorini (Zdroj: flickr)

 

Vodný park

Veľa zábavy pre deti, no i pre dospelých ponúka vodný park Water City v Anopolise medzi Heraklionom a Hersonissosom. Ponúka divokú zábavu s mnohými adrenalínovými atrakciami, ale aj príjemné oddychovanie v bazénoch, pokojnej rieke či na šmykľavkách.

Cena: 30 – 42 EUR

Water City v Anopolise

Water City v Anopolise (Zdroj: flickr/cc/ianoak)

 

Akvárium

Akvárium je postavené asi 3 km od Gouves, 15 km východne od mesta Heraklion. Známe je pod názvom Cretaquarium alebo aj Thalassocosmos. Vznikol ako komplexný projekt pre výskum, vzdelávanie a rekreáciu. Zameriava sa na morskú faunu stredomorského regiónu, počet živočíchov sa pohybuje okolo 250 druhov.

Cena vstupného: dospelý 6 – 9 EUR, dieťa 5 – 17 rokov 6 EUR, dieťa do 4 rokov zadarmo

Krétske akvárium Cretaquarium

Krétske akvárium Cretaquarium (Zdroj: flickr/cc/mycreteguide)

 

Podmorský svet

Na svoje si prídu aj milovníci potápania, šnorchlovania a poznávania podmorských krás. Zatúlate sa na miesta s nedotknutými plážami a krištáľovo-čistou vodou, kde sú ideálne podmienky na sledovanie podmorských živočíchov. Vychýrenou je oblasť Gramvousa na západe ostrova.

Cena: 62 – 68 EUR

Oblasť Gramvousa

Oblasť Gramvousa (Zdroj: flickr/cc/Karolina W)

 

Krétsky večer

Pravú atmosféru ostrova pri tónoch tradičnej hudby s ukážkou miestneho tanca zažijete, ak sa rozhodnete pre Krétsky večer. Zavezú vás do niektorej z typických gréckych dediniek, kde si pochutnáte na gréckych špecialitách a okúsite aj miestne vína.

Cena: 42 EUR