Tipy na fakultatívne výlety - Lesbos

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Lesbos ležiaci v severovýchodnej časti Egejského mora, rodisko slávnej starogréckej poetky Sapfó, ponúka bohatú nedotknutú prírodu, skalnaté útvary, tajomné jaskyne, minerálne a termálne pramene, olivové háje a bohaté lesy, dlhé kilometre krásnych pláží a vzácne historické pamiatky. Dnes vám poradíme, čo sa oplatí vidieť a zažiť na ostrove Lesbos.

 

Západné pobrežie ostrova

Západné pobrežie je známe rozmanitosťou prírody, peknými výhľadmi, scenériami a historickými pamiatkami. Neďaleko mestečka Kalloni sa nachádza kláštor Limonos zo 16. storočia. V jeho areáli je postavený bohato zdobený chrám s maľbami a ikonami či knižnica s tisíckou kníh a dokumentov. Zaujímavá je aj dedinka Vatoussa známa tradičnou výrobou mliečnych výrobkov, Skala Eressos - rodisko poetky Sapfó s jednou z najkrajších pláží ostrova a svetový unikát – tzv. skamenelý les, kde sa nachádzajú stromy staré neuveriteľných 20 miliónov rokov.

Cena: 37 EUR, dieťa do 12 rokov 18,50 EUR

Kláštor v Limonos

Kláštor v Limonos (Zdroj: flickr/cc/SpongeRob.nl)

 

Mytilene

Stredoveké mesto Mytilene je dnes známe skôr ako Mitilini, u nás ako Mitiléna, nachádza v juhovýchodnej časti ostrova na pobreží Egejského mora. Toto najväčšie mesto ostrova ležiace v okolí dvoch prístavov je ekonomickým a kultúrnym centrom. Okrem rušného nočného života si môžete vychutnať aj miestne pamiatky. Mytilénska pevnosť obkolesená borovicovým lesom bola postavená v ranobyzantskom období. V Archeologickom múzeu si môžete prezrieť zbierku vykopávok od neolitu až po románske obdobie, nevynechajte hrad Tsamakia a staré trhovisko Ermou.

Cena vstupu do Mytilénskej pevnosti: 2 EUR

Cena vstupu do Archeologického múzea: 3 EUR

Mytilénska pevnosť

Mytilénska pevnosť (Zdroj: flickr/cc/brandnewday10)

 

Petra

Mesto leží približne 5 kilometrov južne od Molyvosu. Slovo „Petra“ v preklade znamená skala, mesto je totižto vystavané okolo 30 m vysokej skaly, na ktorej sa týči kláštor Panagia Glykofilousa. Na severe mesta sa rozprestiera široká pláž z jemného svetlého piesku, ktorá vďaka miernemu vstupu, čistote, dobrým podmienkam na kúpanie a servisu láka húfy turistov. Úzke uličky mesta ožívajú vo večerných hodinách a zábava pokračuje do neskorých hodín.

Kláštor Panagia Glykofilousa vybudovaný na skale

Kláštor Panagia Glykofilousa vybudovaný na skale (Zdroj: flickr/cc/Solent_Birder)

 

Kalloni

Pri mestečku Kalloni ležiacom v Kallonskej zátoke objavíte jedno z najobľúbenejších letovísk Skala Kalloni. Do povedomia sa dostal priam ideálnymi podmienkami na trávenie dovolenky – pokojná teplá voda vhodná na kúpanie, plytčiny, veľké plochy zlatistého piesku, pláž bezpečná pre všetky vekové kategórie a chránená okolitými skalami. Odporúčame navštíviť kostol Zoodochos Pigi (kostol Životodárneho prameňa), prístav alebo sa zúčastniť „Festivalu sardiniek“, ktorými je Kalloni známe.  

Pohľad na letovisko Skala Kalloni

Pohľad na letovisko Skala Kalloni (Zdroj: flickr/cc/Michael Kulla)

 

Molyvos

Na severe ostrova je ekonomicky a historicky dôležitým mesto Molyvos. Mesto je lákavé vďaka zachovalým historickým pamiatkam z dôb stredoveku, ktoré patria k najkrajším v celom Grécku. Dominantou Molyvosu je Janovský - byzantský hrad postavený v 14. storočí s výhľadom na celé mesto i turecké pobrežie. Vyhľadávaným miestom je aj tunajšia pláž Molyvos z oblých kameňov s veľmi dobrými podmienkami na kúpanie, potápanie a vodné športy.

Cena vstupného do hradu: 2 EUR

Mesto Molyvos s byzantským hradom

Mesto Molyvos s byzantským hradom (Zdroj: flickr/cc/eggzie)

 

Anaxos

Na severozápade ostrova Lesbos približne 5 km od Petry narazíte na pokojné stredisko Anaxos. Pláže tvorí hrubý zlatistý piesok, vstup je mierny a vody vhodné na kúpanie. Ak by sa vám predsa len zunovalo tiché, pokojne oddychovanie, ľahko sa dostanete do neďalekého rušného strediska. Užívať si môžete atmosféru tradičných taverničiek a kochať sa výhľadom na stredoveký Molyvos.

Pokojné letovisko Anaxos

Pokojné letovisko Anaxos (Zdroj: flickr/cc/ztil301)

 

Skala Sikaminia – plavba loďou

Malý prístav Skala Sikaminia leží na severnom pobreží ostrova pár kilometrov od Eftalou. Pri návšteve sa vám naskytne pohľad ako z pohľadnice – lodičky kotviace v prístave, grécke taverničky a kaviarne. Okrem oddychu a kúpania si prezrite aj kostol vybudovaný na skale. Výlet sa organizuje z Petry a Molyvosu.

Cena: 40 EUR

Prístav Skala Sikaminia

Prístav Skala Sikaminia (Zdroj: flickr/cc/jansmetsfoto)
 

Skala Sikaminia – večerná plavba

Prístavné mestečko Skala Sikaminia môžete navštíviť aj vo večerných hodinách a zažiť romantiku malého gréckeho mestečka, kochať sa vyhliadkou na turecké pobrežie.

Cena: 25 EUR

 

Plavba loďou a barbecue

Z prístavu Molyvos sa organizuje plavba popri severnom pobreží do zátoky neďaleko pláže Kagia. Sú tu ideálne podmienky na kúpanie v krištáľovo čistej vode, potápanie a šnorchlovanie. Po odpočinku, kúpaní a spoznávaní krajiny nasleduje pohostenie.

Cena: 42 EUR

Pohľad na pláž Kagia

Pohľad na pláž Kagia (Zdroj: flickr/cc/psy2k)

 

Turecko – Ayvalik

Ayvalik, prímorské letovisko, môžete navštíviť na severozápadnom pobreží Egejského mora. Viac ako hodinová plavba začína v prístave Mytilini. Z Ayvaliku pokračuje výlet k najzaujímavejšiemu, archeologicky významnému miestu, ktorým je Pergamon s Akropolou. Uvidíte aj výrobu tradičných kobercov a môžete si užiť nákupy na miestnom tureckom Bazáre.

Cena: 60 EUR

Akropola v Pergamone

Akropola v Pergamone (Zdroj: flickr/cc/myhsu)

 

Výlet na somárikoch

Po kopcoch severnej časti ostrova sa môžete previezť na chrbtoch somárikov a spoznávať krajinu. Odvezú vás do dedinky Vafios, odkiaľ je úžasný výhľad na Molyvos a severné pobrežie. Podobný výlet sa organizuje aj vo večerných hodinách. Ten začína v Molyvolos a smeruje na pláž v Eftalou, kde si vychutnáte večeru.

Cena denného výletu: 25 EUR

Cena večerného výletu: 32 EUR

 

Jeep safari

Adrenalínová jazda jeepmi po hornatých častiach ostrova, poznávanie nedotknutej prírody vo vnútrozemí a tradičných dediniek – to všetko vás čaká počas výletu Jeep safari.  

Cena: 60 EUR

 

Potápanie

Ostrov Lesbos má čo ponúknuť aj nadšencom potápania a spoznávania podmorského sveta. V zálive Cavos v letovisku Petra sa organizujú kurzy potápania, ktoré zahŕňajú teóriu i cvičné ponory. Za potápanie na otvorenom mori treba zaplatiť poplatok.

Cena kurzu: 50 EUR

Cena potápania na otvorenom mori: 40 EUR

Letovisko Petra

Letovisko Petra (Zdroj: flickr/cc/Michael Kulla)

 

Grécky večer

Počas „Gréckeho večera“ zažijete autentickú atmosféru gréckeho ostrova Lesbos. O zábavu sa postará miestny folklórny súbor v tradičných krojoch za sprievodu gréckej hudby. Vychutnáte si grécke špeciality.

Cena: dospelý 20 EUR, dieťa do 12 rokov 12 EUR