Tipy na fakultatívne výlety - Olympská riviéra

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Pod majestátnym pohorím Olymp na severovýchodnom pobreží Grécka sa rozprestiera známa dovolenková destinácia - Olympská riviéra. Ponúka zmes príjemného oddychu pri mori, veľmi dobrých podmienok na turistiku v krásnej prírode, historických pamiatok a výhodnej polohy na podnikanie výletov. Dnes vám pár tipov na zaujímavé miesta a výlety ponúkame.


Platamonas

Prístavné mestečko Platamonas patrí k obľúbeným letoviskám na Olympskej riviére. Ponúka však viac než len oddych na krásnych plážach obmývaných krištáľovo čistou vodou. Pýchou mesta je stredoveký hrad Platamonas, ktorý sa týči na zelenom kopci nad mestom. Postavený bol v 13. storočí, aby chránil mesto pred nájazdmi nepriateľov. Ak sa budete nahádzať v tejto časti riviéry, odporúčame si urobiť výlet k jaskyni Spilia a k dedinke Rapsani.

Hrad týčiaci sa nad mestom Platamonas

Hrad týčiaci sa nad mestom Platamonas (Zdroj: flickr/cc/alexito1992)


Litochoro

Litochoro je dedinka položená priamo pod pohorím Olympu, východiskový bod pre túru do pohoria, no stojí aj za malú zastávku. Vychutnáte si atmosféru tradičnej gréckej dedinky, prezriete kamennú zvonicu kostola Agios Nikolaios, pokocháte sa výhľadom na zalesnenú časť s týčiacimi sa skalami Olympu. Je to najlepšia pozícia pre výstup na najvyššiu horu Olympu, ktorou je Mytikas (2 917 m n. m.).

Dedinka Litochoro pod Olympom

Dedinka Litochoro pod Olympom (Zdroj: flickr/cc/velikov.krass)

 

Dion

Prehliadka pozostatkov starovekej architektúry na vás čaká v mestečku Dion zhruba 10 kilometrov od Litochora. Svoj názov si vyslúžilo podľa tunajšej svätyne venovanej najvyššiemu z gréckych bohov Diovi. Okrem svätyne si nenechajte ujsť prechádzku celým archeologickým parkom či návštevu Archeologického múzea Dion.

Pozostatky v mestečku Dion

Pozostatky v mestečku Dion (Zdroj: flickr/cc/Ava Babili)

 

Olymp

Bájna hora Olymp, to je fascinujúci grécky masív rozprestierajúci sa v kraji Pieria. Jeho najvyšší vrch Mytikas s výškou 2 917 m n. m. je súčasne aj najvyšším vrchom v celom Grécku. Podľa mytológie bol Olymp miestom, kde prebývali grécki bohovia (12 hlavných bohov). Nájdete tu rozmanité trasy, od ľahších po náročné turistické výstupy. V roku 1938 bol vyhlásený za národný park.

Majestátne pohorie Olymp

Majestátne pohorie Olymp (Zdroj: flickr/cc/kmcg)

 

Hora Lifidra

Za jednu z najväčších atrakcií riviéry môžeme označiť magnetickú horu Lifidra, ktorá sa nachádza nad letoviskom Leptokaria. Netradičné gravitačné úkazy spôsobujú, že sa guľatý predmet bude kotúľať smerom dohora a auto roztlačí i malé dieťa. Senzitívni návštevníci opisujú, že sa tu necítili najlepšie. No určite je toto miesto neopakovateľným zážitkom.

Letovisko Leptokaria

Letovisko Leptokaria (Zdroj: flickr/cc/svetac666)

 

Nei Pori

K najznámejším dovolenkovým cieľom Olympskej riviéry rozhodne patrí letovisko Nei Pori v najjužnejšej časti riviéry. Okrem príjemných pláží a dobrých podmienok na kúpanie je Nei Pori plne vybavené pre turistov všetkých vekových kategórií. Nájdete tu obchodíky, typické taverny, zábavu, ktorá neutícha ani v nočných hodinách, atrakcie pre deti, ponuku vodných športov, hotely a pamiatky v jeho okolí.

Obľúbené letovisko Nei Pori

Obľúbené letovisko Nei Pori (Zdroj: flickr/cc/Michael Kulla)

 

Katerini

50 km južne od Solúnu sa nachádza hlavné mesto regiónu Pieria - Katerini. Pôvodne rybárska dedina dnes láka turistov svojím tradičným trhom, ktorý sa pravidelne koná každú stredu a sobotu. Miesto je ľahko dostupné miestnou autobusovou dopravou prakticky z celej Olympskej riviéry.

Pôvodne rybárska dedinka Katerini

Pôvodne rybárska dedinka Katerini (Zdroj: flickr/cc/BlueScorpion84)
 

Kláštory Meteora

V oblasti Tesálie sa nachádzajú jedinečné stavby, kláštory, ktorým sa hovorí “monastiere”. Postavené sú na vrcholoch skál až 600 metrov nad morom. Z pôvodných 24 kláštorov sa dodnes zachovalo päť. Spomeňme napríklad ženský kláštor Roussanu či mužský Varlaam.

Kláštory Meteora na vrcholkoch skál

Kláštory Meteora na vrcholkoch skál (Zdroj: flickr/cc/maherw2)

 

Thessaloniki

Oficiálne Thessaloniki, no mesto skôr známe pod historickým názvom Solún, je obľúbeným miestom výletov počas dovolenky na Olympskej riviére. Cesta trvá približne hodinu a pol jazdy autom. Premáva sem aj autobusová doprava. Solún je druhým najväčším gréckym mestom a svojim návštevníkom ponúka množstvo historických pamiatok, múzeí a nielen tých najmenších poteší obrovský akvapark.

Architektúra v Thessaloniki

Architektúra v Thessaloniki (Zdroj: flickr/cc/fil_____)


Atény

K náročnejším výletom patrí poznávanie hlavného gréckeho mesta Atény. Avšak štvorhodinová cesta autom nebráni dovolenkárom, aby sa vydali za poznávaním veľkolepých pamiatok, ako je Akropola s Parthenónom, Chrám Dia Olympského, Panatenajský štadión, Herodotovo divadlo, Zappeion a mnoho ďalších. Za návštevu stojí i nejedno aténske múzeum ako napríklad  Národné archeologické múzeum či Múzeum Akropolis.

Parthenón v Aténach

Parthenón v Aténach (Zdroj: flickr/cc/Umut Dünyası)

 

Korint

Ak prekonáte viac ako štvorhodinovú cestu autom, naskytne sa vám pohľad na jedno z najkrajších miest Grécka. Je ním mesto Korint ležiace na Istmickej šiji, ktorá spája Peloponéz s pevninou. Zo zaujímavých miest spomeňme pozostatky Apolónovho chrámu z roku 540 pred n. l., antické divadlo, rímsky odeion, Akrokorint postavený nad mestom alebo navštívte múzeum.

Korint je plný pozostatkov architektúry

Korint je plný pozostatkov architektúry (Zdroj: flickr/cc/A och M Baron)
 

Ostrov Skiathos

Ostrov Skiathos patrí do súostrovia Sporady, ktoré leží v Egejskom mori. Ostrov sa stal obľúbeným miestom na výlety a napriek skromnej rozlohe 50 km² má čo turistom ponúknuť. Sú tu krásne pláže a čisté more na kúpanie, ideálna príroda pre priaznivcov turistiky a množstvo kostolov a kláštorov. Plavba trajektom z gréckej pevniny trvá 2 hodiny.

Ostrov Skiathos

Ostrov Skiathos (Zdroj: flickr/cc/XWP247)