Tipy na fakultatívne výlety - Kos

 • Upresnenie filtrovania
  Cestovné kancelárie
  Vynulovať filtre
 • Vybavenie a služby
  Poloha
  Rodiny s deťmi
  Vybavenie
  Šport a relax
  Zameranie
  Vynulovať filtre
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
Doprava
Miesto odchodu
Akú dĺžku pobytu preferujete?
dospelí
deti
Vek 1. dieťa
Vek 2. dieťa
Vek 3. dieťa
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 16:00
Alebo píšte na info@dovolenka.sme.sk

 

Kos ležiaci v juhovýchodnej časti Egejského mora neďaleko tureckého pobrežia je známy ako rodisko slávneho lekára Hippokrata.  Má vybudovanú sieť turistických chodníkov, aby mohli návštevníci spoznávať prírodné krásy a početné historické pamiatky. Dnes vám ukážeme, kde nájdete tie najzaujímavejšie miesta ostrova Kos.

 

Ostrov Kos

Počas jedného dňa môžete vidieť to najzaujímavejšie z ostrova Kos. Prvou zastávkou je hlavné mesto Kos s antickou agorou a Hippokratovým platanom. Pokračuje k najznámejšej pamiatke ostrova – Asklépiovej nemocnici so zachovalými vstupnými bránami, chrámami a oltármi. Do povedomia sa dostala nielen vďaka Hippokratovi, ale aj tunajším liečivým prameňom. V gréckej dedinke Zia na úpätí hory Dikaios sa dodnes zaoberajú výrobou keramiky, turistom ponúkajú miestni obyvatelia tradičné  špeciality. Naskytne sa vám výhľad na protiľahlé ostrovy Kalymnos, Pserimos a Plati. Uvidíte aj Kefalos preslávený krásnymi plážami, dedinku Andimáchia s veterným mlynom, dedinku Pyli a  turistickú oblasť Kardamena.

Cena: 45 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 23 EUR

Pohľad na ostrov Kos a jeho prístav (Zdroj: flickr)

 

Mesto Kos

Hlavné mesto ostrova leží na severovýchodnom pobreží len cca 4 km od tureckého prístavného mesta Bodrum. Jeho zrod siaha do 4. storočia pred n. l., no zemetrasenie v 20. storočí zničilo veľkú časť mesta. Lákadlom je stredoveká rytierska pevnosť, ktorú postavili johaniti, pozostatky antickej agory, Casa Romana, Odeion, Archeologické múzeum, Hippokratov platan či 4 km od mesta vzdialená nemocnica v Asklépione.

Cena: dospelý 24 EUR, dieťa 3 – 12 rokov 12 EUR

Odeion v hlavnom meste Kos (Zdroj: flickr/cc/psmithson)

 

Kefalos

Na južnom cípe ostrova sa nachádza Kefalos, najzápadnejšie mesto na gréckom ostrove Kos, 43 km vzdialené od hlavného mesta. Postavený je na skalnatom vyvýšenom mieste s dominantným veterným mlynom Papavasilakis. Predpokladá sa, že Kefalos bolo starovekým mestom Astypalaia. Okrem preslávených pláží a vhodných podmienok na kúpanie si prezrite miestne taverničky, domčeky a starokresťanskú baziliku sv. Štefana (Agios Stefanos).

Pohľad na Kefalos (Zdroj: flickr/cc/-daniska-)

 

Kardamena

Obľúbeným dovolenkovým strediskom je Kardamena, ktorú nájdete na juhu približne 30 kilometrov od hlavného mesta Kos. Miestne pláže z jemného bieleho piesku obmývajú blankytné vody Egejského mora. Najdlhšia pláž Kardamena meria až 4 kilometre. V Kardamene môžete obdivovať staré zrekonštruované budovy a kostoly Agia Varvara, Agion Anargiron a Panagia. Juhozápadne od mesta odhalili pozostatky Apolónovho chrámu, helenistického divadla a pozostatky antického sídla Halássarna.

Pláž Kardamena v rovnomennom stredisku (Zdroj: flickr/cc/Sea captain Arunas Bruzas)

 

Nissyros

V Egejskom mori približne 20 km južne od Kosu sa rozprestiera ostrov sopečného pôvodu Nissyros, ktorý vznikol v dobách stredoveku erupciou sopky Diabates. Výlet začína v prístave Kardamena, odkiaľ sa plavíte do prístavu Mandraki, uvidíte kláštor Panny Márie a pokračujete k najväčšej atrakcii ostrova. Tou je spiaci kráter Aghios Stefanos sopky Polyvotis. Dozviete sa o histórií sopky i celého ostrova a spoznáte krajinu s bublajúcimi jazierkami a gejzírmi.

Cena: dospelý 46 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 23 EUR  

Sopka na ostrove Nissyros (Zdroj: flickr/cc/grahamperrin)

 

Ostrovy Kalymnos, Psermimos, Plati

Počas jedného dňa môžete spoznať tri ostrovy v súostroví Dodekany. Kalymnos leží 12 km severne od ostrova Kos, je prevažne hornatý s krásnymi plážami a mnohými ukrytými zátokami. Môžete vidieť hlavné mesto Póthia s kláštorom a múzeom, hrad v meste Chorio či nahliadnuť do tajomstva spracovávania morských húb. Medzi ostrovmi Kalymnos a Kos leží ostrovček Psermimos s nedotknutými plážami, prírodou a tradičnými taverničkami. Prehliadka končí na malom ostrovčeku Plati s ideálnymi podmienkami na kúpanie a potápanie.  

Cena: dospelý 50 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 25 EUR

Myrties Beach na ostrove Kalymnos  (Zdroj: flickr/cc/jeff_006)

 

Turecko – Bodrum

Kúpelné mesto Bodrum, známe letovisko, môžete navštíviť počas dovolenky na ostrove Kos. Leží na tureckom pobreží v tzv. Keramickej zátoke v regióne Kária. Známe je aj pod historickým názvom z čias staroveku – Halikarnas. Za videnie stojí hrad z 15. storočia, ktorý postavili johaniti, dnes slúži ako múzeum, ďalej antický amfiteáter, mauzóleum patriace medzi 7 divov sveta, turecké kúpele hammam a tradičný bazár.

Cena: 48 EUR, dieťa 2 – 12  rokov 27 EUR

Hrad v tureckom meste Bodrum (Zdroj: flickr/cc/dottintheshark)

 

Paradise Beach

Jednou z najznámejších a súčasne najkrajších pláží ostrova je pláž Paradise Beach ležiaca 30 km od mesta Kos a 7 km od Kefalos.  Pláž s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou poskytuje ideálne podmienky na odpočinok i kúpanie s bohatým službami.

Cena: 23 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 12 EUR

Paradise Beach (Zdroj: flickr/cc/MatthewHoare)
 

Thermes Beach

Krásnu pláž lemujú strmé skalné steny, ktoré poskytujú súkromie a dobré podmienky na kúpanie. Nachádza sa 12 km od mesta Kos v oblasti Thermes, ktorá sa preslávila horúcimi prameňmi. Obľúbená lokalita poskytuje rôzne triedy ubytovania a zaujímavé služby.

Thermes Beach (Zdroj: flickr/cc/ancho_0)

 

Vodný park

Príjemnú zábavu a relax nájdete vo vodnom parku v časti Psalidi neďaleko od centra hlavného mesta Kos. Sú tu vybudované atrakcie ako tobogany, šmykľavky, bazény, lenivá rieka, umelé vlny, detské kútiky a atrakcie, vírivky, nechýbajú možnosti občerstviť sa.

Cena: dospelý 25 EUR, dieťa 4 – 11 rokov 20 EUR,  dieťa do 4 rokov zadarmo

 

Grécky večer

Počas dovolenky na ostrove môžete zažiť autentickú atmosféru v miestnej taverničke v horskej dedinke Zia, kde ochutnáte miestne jedlá a nápoje. Pripravený je aj sprievodný program - tradičná hudba a tanečný súbor, ktorý vám predstaví zmes miestnych tancov ako napríklad „sirtaki„ a grécke kroje.

Cena: okolo 40 EUR

Horská dedinka Zia (Zdroj: flickr/cc/Paul E. Dyer)

 

Plavba rybárkou loďou a rybačka

Príjemný spestrením pobytu môže byť aj plavba na drevenej loďke na otvorené more spojená s lovením rýb. V meste Kefalos sa nalodíte a už len vychutnávate pokoj na mori, miestne jedlá a nápoje. Zážitok pokračuje na súkromnej pláží, kde vám váš úlovok pripravia ako miestnu špecialitu.  

Cena: 60 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 30 EUR

Plavba z mesta Kefalos spojená s rybačkou (Zdroj: flickr/cc/steven.wilkins196)