Tipy na fakultatívne výlety - Kos

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Kos ležiaci v juhovýchodnej časti Egejského mora neďaleko tureckého pobrežia je známy ako rodisko slávneho lekára Hippokrata.  Má vybudovanú sieť turistických chodníkov, aby mohli návštevníci spoznávať prírodné krásy a početné historické pamiatky. Dnes vám ukážeme, kde nájdete tie najzaujímavejšie miesta ostrova Kos.

 

Ostrov Kos

Počas jedného dňa môžete vidieť to najzaujímavejšie z ostrova Kos. Prvou zastávkou je hlavné mesto Kos s antickou agorou a Hippokratovým platanom. Pokračuje k najznámejšej pamiatke ostrova – Asklépiovej nemocnici so zachovalými vstupnými bránami, chrámami a oltármi. Do povedomia sa dostala nielen vďaka Hippokratovi, ale aj tunajším liečivým prameňom. V gréckej dedinke Zia na úpätí hory Dikaios sa dodnes zaoberajú výrobou keramiky, turistom ponúkajú miestni obyvatelia tradičné  špeciality. Naskytne sa vám výhľad na protiľahlé ostrovy Kalymnos, Pserimos a Plati. Uvidíte aj Kefalos preslávený krásnymi plážami, dedinku Andimáchia s veterným mlynom, dedinku Pyli a  turistickú oblasť Kardamena.

Cena: 45 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 23 EUR

Pohľad na ostrov Kos a jeho prístav

Pohľad na ostrov Kos a jeho prístav (Zdroj: flickr)

 

Mesto Kos

Hlavné mesto ostrova leží na severovýchodnom pobreží len cca 4 km od tureckého prístavného mesta Bodrum. Jeho zrod siaha do 4. storočia pred n. l., no zemetrasenie v 20. storočí zničilo veľkú časť mesta. Lákadlom je stredoveká rytierska pevnosť, ktorú postavili johaniti, pozostatky antickej agory, Casa Romana, Odeion, Archeologické múzeum, Hippokratov platan či 4 km od mesta vzdialená nemocnica v Asklépione.

Cena: dospelý 24 EUR, dieťa 3 – 12 rokov 12 EUR

Odeion v hlavnom meste Kos

Odeion v hlavnom meste Kos (Zdroj: flickr/cc/psmithson)

 

Kefalos

Na južnom cípe ostrova sa nachádza Kefalos, najzápadnejšie mesto na gréckom ostrove Kos, 43 km vzdialené od hlavného mesta. Postavený je na skalnatom vyvýšenom mieste s dominantným veterným mlynom Papavasilakis. Predpokladá sa, že Kefalos bolo starovekým mestom Astypalaia. Okrem preslávených pláží a vhodných podmienok na kúpanie si prezrite miestne taverničky, domčeky a starokresťanskú baziliku sv. Štefana (Agios Stefanos).

Pohľad na Kefalos

Pohľad na Kefalos (Zdroj: flickr/cc/-daniska-)

 

Kardamena

Obľúbeným dovolenkovým strediskom je Kardamena, ktorú nájdete na juhu približne 30 kilometrov od hlavného mesta Kos. Miestne pláže z jemného bieleho piesku obmývajú blankytné vody Egejského mora. Najdlhšia pláž Kardamena meria až 4 kilometre. V Kardamene môžete obdivovať staré zrekonštruované budovy a kostoly Agia Varvara, Agion Anargiron a Panagia. Juhozápadne od mesta odhalili pozostatky Apolónovho chrámu, helenistického divadla a pozostatky antického sídla Halássarna.

Pláž Kardamena v rovnomennom stredisku

Pláž Kardamena v rovnomennom stredisku (Zdroj: flickr/cc/Sea captain Arunas Bruzas)

 

Nissyros

V Egejskom mori približne 20 km južne od Kosu sa rozprestiera ostrov sopečného pôvodu Nissyros, ktorý vznikol v dobách stredoveku erupciou sopky Diabates. Výlet začína v prístave Kardamena, odkiaľ sa plavíte do prístavu Mandraki, uvidíte kláštor Panny Márie a pokračujete k najväčšej atrakcii ostrova. Tou je spiaci kráter Aghios Stefanos sopky Polyvotis. Dozviete sa o histórií sopky i celého ostrova a spoznáte krajinu s bublajúcimi jazierkami a gejzírmi.

Cena: dospelý 46 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 23 EUR  

Sopka na ostrove Nissyros

Sopka na ostrove Nissyros (Zdroj: flickr/cc/grahamperrin)

 

Ostrovy Kalymnos, Psermimos, Plati

Počas jedného dňa môžete spoznať tri ostrovy v súostroví Dodekany. Kalymnos leží 12 km severne od ostrova Kos, je prevažne hornatý s krásnymi plážami a mnohými ukrytými zátokami. Môžete vidieť hlavné mesto Póthia s kláštorom a múzeom, hrad v meste Chorio či nahliadnuť do tajomstva spracovávania morských húb. Medzi ostrovmi Kalymnos a Kos leží ostrovček Psermimos s nedotknutými plážami, prírodou a tradičnými taverničkami. Prehliadka končí na malom ostrovčeku Plati s ideálnymi podmienkami na kúpanie a potápanie.  

Cena: dospelý 50 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 25 EUR

Myrties Beach na ostrove Kalymnos

Myrties Beach na ostrove Kalymnos  (Zdroj: flickr/cc/jeff_006)

 

Turecko – Bodrum

Kúpelné mesto Bodrum, známe letovisko, môžete navštíviť počas dovolenky na ostrove Kos. Leží na tureckom pobreží v tzv. Keramickej zátoke v regióne Kária. Známe je aj pod historickým názvom z čias staroveku – Halikarnas. Za videnie stojí hrad z 15. storočia, ktorý postavili johaniti, dnes slúži ako múzeum, ďalej antický amfiteáter, mauzóleum patriace medzi 7 divov sveta, turecké kúpele hammam a tradičný bazár.

Cena: 48 EUR, dieťa 2 – 12  rokov 27 EUR

Hrad v tureckom meste Bodrum

Hrad v tureckom meste Bodrum (Zdroj: flickr/cc/dottintheshark)

 

Paradise Beach

Jednou z najznámejších a súčasne najkrajších pláží ostrova je pláž Paradise Beach ležiaca 30 km od mesta Kos a 7 km od Kefalos.  Pláž s jemným bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou poskytuje ideálne podmienky na odpočinok i kúpanie s bohatým službami.

Cena: 23 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 12 EUR

Paradise Beach

Paradise Beach (Zdroj: flickr/cc/MatthewHoare)
 

Thermes Beach

Krásnu pláž lemujú strmé skalné steny, ktoré poskytujú súkromie a dobré podmienky na kúpanie. Nachádza sa 12 km od mesta Kos v oblasti Thermes, ktorá sa preslávila horúcimi prameňmi. Obľúbená lokalita poskytuje rôzne triedy ubytovania a zaujímavé služby.

Thermes Beach

Thermes Beach (Zdroj: flickr/cc/ancho_0)

 

Vodný park

Príjemnú zábavu a relax nájdete vo vodnom parku v časti Psalidi neďaleko od centra hlavného mesta Kos. Sú tu vybudované atrakcie ako tobogany, šmykľavky, bazény, lenivá rieka, umelé vlny, detské kútiky a atrakcie, vírivky, nechýbajú možnosti občerstviť sa.

Cena: dospelý 25 EUR, dieťa 4 – 11 rokov 20 EUR,  dieťa do 4 rokov zadarmo

 

Grécky večer

Počas dovolenky na ostrove môžete zažiť autentickú atmosféru v miestnej taverničke v horskej dedinke Zia, kde ochutnáte miestne jedlá a nápoje. Pripravený je aj sprievodný program - tradičná hudba a tanečný súbor, ktorý vám predstaví zmes miestnych tancov ako napríklad „sirtaki„ a grécke kroje.

Cena: okolo 40 EUR

Horská dedinka Zia

Horská dedinka Zia (Zdroj: flickr/cc/Paul E. Dyer)

 

Plavba rybárkou loďou a rybačka

Príjemný spestrením pobytu môže byť aj plavba na drevenej loďke na otvorené more spojená s lovením rýb. V meste Kefalos sa nalodíte a už len vychutnávate pokoj na mori, miestne jedlá a nápoje. Zážitok pokračuje na súkromnej pláží, kde vám váš úlovok pripravia ako miestnu špecialitu.  

Cena: 60 EUR, dieťa 2 – 12 rokov 30 EUR

Plavba z mesta Kefalos spojená s rybačkou

Plavba z mesta Kefalos spojená s rybačkou (Zdroj: flickr/cc/steven.wilkins196)