Tipy na fakultatívne výlety - Atény a okolie

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Hlavné mesto Grécka sa rozprestiera na poloostrove Attika neďaleko Sarónskeho zálivu. Hovoríme o pozoruhodnom meste Atény, kolíske civilizácie, ktoré vďaka fascinujúcemu kultúrno  - historickému odkazu láka turistov z celého sveta. Nechýba krásna príroda a  dobré podmienky na kúpanie. Dnes vám výber najzaujímavejších miest predstavíme.

 

Akropola a Parthenón

Nad mesto sa týči rozľahlý komplex známy ako Akropola. Táto „nedobytná pevnosť“ začína vstupnou bránou na západe tzv. propilajami, vedie k menších chrámov ako Erechteion či Chrám bohyne Niké k hlavnému chrámu celého komplexu – Parthenónu. Chrám zasvätený patrónke mesta bohyni Aténe bol postavený v rokoch 447 – 438 pred n. l. Architekt Feidias na jej počesť postavil v chráme 12 m vysokú sochu Atény Parthenos. Akropola je zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Cena vstupného: 12 EUR (zahŕňa prehliadku pamiatok a viacerých múzeí)

Chrám Parthenón na Akropole

Chrám Parthenón na Akropole (Zdroj: flickr/cc/Umut Dünyası)


Chrám Dia Olympského

Asi 500 metrov východne od Akropoly si môžete prezrieť pozostatky kedysi najväčšieho chrámu v Grécku. Výstavba začala v 6. stor. pred n. l., no dokončený bol až za vlády rímskeho cisára Hadriána. Okrem veľkolepého chrámu, ktorý bol zasvätený bohu Diovi, si nenechajte ujsť Hadriánov oblúk a niekoľko sôch.

Chrám Dia Olympského

Chrám Dia Olympského (Zdroj: flickr/cc/IndepMoGal)Herodotovo divadlo

Herodotovo divadlo využíva terénnu nerovnosť, je vybudované na juhozápadnom svahu Akropoly. Postaviť ho dal v roku 161 n. l. Herodes Atticus ako spomienku na jeho zosnulú manželku Aspasia Annia Regilla. Divadlo je schopné pojať až 5000 divákov a dodnes sa využíva ako miesto festivalov a predstavení.

Cena vstupného: 2 EUR

Odeion, ktorý dal postaviť Herodes Atticus

Odeion, ktorý dal postaviť Herodes Atticus (Zdroj: flickr/cc/Jaysmark)
 

Zappeion

Novodobá stavba Zappeion vznikla na podnet Evangelis Zappasa, ktorý sa zaslúžil o obnovenie olympijských hier. V roku 1869 parlament súhlasil s projektom a o pár rokov vzniká jeho prvá stavba Zappeion inšpirovaná antikou. Prezrieť si ju môžete medzi palácovými záhradami a chrámom Dia Olympijského. Dnes sa využíva na usporadúvanie výstav a konferencií.

Stavba Zappeionu na počesť novodobých hier

Stavba Zappeionu na počesť novodobých hier (Zdroj: flickr/cc/loannisdg)


Štadión

Neďaleko vyššie spomínaného Zappeionu nájdete aj Panatenajský štadión nazývaný tiež Panathinaiko. Pôvodná stavba bola postavená v roku 330 pred n. l. a prestavaná na podnet senátora  Heroda Attica v polovici druhého storočia n. l. Staroveký štadión v úzkom údolí mal kapacitu okolo 50 000 divákov. Po svojom vzniku slúžil ako dejisko tzv. Panatenajských hier, ktoré sa konali každé štyri roky. V roku 1896 sa začala jeho nová éra, konali sa tu novodobé olympijské hry.

Cena vstupného: 3 EUR, dieťa do 6 rokov zadarmo

Panatenajský štadión / Panathinaiko

Panatenajský štadión / Panathinaiko (Zdroj: flickr/cc/Solidarity Drive)

 

Námestie Monastiraki

Východiskovým bodom pri výstupe na Akropolu je námestie Monastiraki, no odporúčame sa tu predsa len chvíľu zdržať. Večne rušné námestie je plné pouličných predajcov, celá oblasť je ideálnym miestom na nákupy aj so známou tržnicou v susedstve. Centrálnym bodom námestia je  Kostol Pantanassa medzi ulicami Athinas a Mitropoleos, pomenovaný bol v 10. storočí ako Veľký kláštor a neskôr ako Monastiraki, teda malý kláštor.

Rušné námestie Monastiraki

Rušné námestie Monastiraki (Zdroj: flickr/cc/JonathanWolfson)

 

Mestská štvrť Plaka

Východne od Akropoly sa rozprestiera najstaršia štvrť Atén – Plaka. Niet divu, že sem prichádzajú davy turistov, aby si vychutnali jedinečnú atmosféru úzkych uličiek so starobylými budovami, kaviarničkami, tavernami, kamenným dláždením a markízami obrastenými rastlinami. Zaujímavé je aj Múzeum ľudových nástrojov, Múzeum gréckeho ľudového umenia či Múzeum Kanellopoulos.

Mestská štvrť Plaka

Mestská štvrť Plaka (Zdroj: flickr/cc/Andrea Kirkby)

 

Kerameikos

Severozápadne od Akropoly môžete navštíviť Kerameikos, mestskú štvrť kedysi preslávenú hrnčiarskym remeslom. Dnes je to významné archeologické nálezisko pozostávajúce z pohrebiska a pozostatkov niekoľkých budov. Niektoré náhrobky sú originály a mnohé vzácne sú k dispozícii na prezretie v Národnom archeologickom múzeu v Aténach.

Cena vstupného: 2 EUR

Mestská štvrť Kerameikos

Mestská štvrť Kerameikos (Zdroj: flickr/cc/foreverstudent)

 

Národné archeologické múzeum

Tie najvýznamnejšie archeologické nálezy Grécka si môžete prezrieť v Národnom archeologickom múzeu v Aténach na ulici Tonitsa. Exponáty sú rozdelené do niekoľkých sekcií, zhromažďujú neolitické a kykladské umenie, mykénske umenie, archaické umenie, klasické sochárstvo, rímske a helenistické sochárstvo, egyptské umenie či kolekciu keramiky. Turistov najviac láka snáď najvýznamnejší grécky nález a to Agamemnonova posmrtná maska.

Cena vstupného: dospelý 10 EUR, dieťa do 18 rokov zadarmo

Národné archeologické múzeum

Národné archeologické múzeum (Zdroj: flickr/cc/Víctor Osorio)

 

Slávna maska kráľa Agamemnona

Slávna maska kráľa Agamemnona (Zdroj: flickr/cc/Sharon Mollerus)


Múzeum Akropolis

Odvážny projekt architekta Bernard Tschumi patrí k najnáročnejším projektom v Grécku za posledné roky. Múzeum sa nachádza asi 300 metrov od Akropoly. Autor návrhu sa snažil nájsť prepojenie starovekého Parthenónu s modernou architektúrou. Zbierka, ktorá sa tu dnes nachádza sa odhaduje na 4000 exponátov z Akropoly a jej okolia.

Cena: 5 EUR

Moderný projekt múzea Akropolis

Moderný projekt múzea Akropolis (Zdroj: flickr/cc/juan carlos piola)

 

Lykabettos

Neopakovateľný výhľad na celé Atény sa vám naskytne, keď si urobíte výlet na kopec Lykabettos, ktorému sa tiež hovorí aj Lykavittos. Dostanete sa sem lanovkou a potom už len vychutnávate jedinečný pohľad na Akropolu, prístav Pireus a Egejské more, pri priaznivom počasí vidieť aj ostrov Egina. Na svoje si určite prídu milovníci prírody a turistiky.

Cena lanovky: cca 7 EUR

Vrch Lykabettos a Akropola

Vrch Lykabettos a Akropola (Zdroj: flickr/cc/namealus)

 

National Garden

Národná záhrada, oficiálne Royal Garden, je park s rozlohou 15,5 ha v centre Atén. Nachádza sa priamo za budovou gréckeho parlamentu (Starý palác) a pokračuje na juh do oblasti, kde je budova Zappeion. Záhrada vznikla v roku 1923 a je voľne prístupná pre širokú verejnosť. Okrem bohatej vegetácie park dotvárajú aj sochy a pozostatky z čias staroveku.

National

National (Royal) Garden (Zdroj: flickr/cc/KiloMeater.)