Tipy na fakultatívne výlety - Chalkidiki

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00

 

Severovýchodne od pevniny Grécka leží polostrov Chalkidiky. Často býva nazývaný  „Poseidonov trojzubec“, pretože ho tvoria tri výbežky - Kassandra, Sithonia a Athos. Turisticky prístupné sú výbežky Kassandra a Sithonia, na Athos je prístup obmedzený. Okrem dlhého pobrežia s krásnymi plážami má ostrov aj historickú hodnotu a krásnu prírodu.  Dnes vám predstavíme pár tipov na zaujímavé miesta a aktivity.
 

Thessaloniki

Mesto Thessaloniki známe z histórie aj ako Solún je druhým najväčším mestom Grécka. Leží na Balkánskom polostrove v Solúnskom zálive. S pamiatkami starobylej Macedónie sa môžete zoznámiť v miestnom archeologickom múzeu alebo si prezrieť starú časť mesta s hradbami Akropolis či kostol Svätého Dimitra, ktorý je pomenovaný po patrónovi mesta.

Cena: 28 EUR

Biela veža v Tessaloniki

Biela veža v Tessaloniki (Zdroj: flickr/cc/eirini_aiv)

 

Polygyros

Hlavné mesto Chalkidiki – Polygyros (Poligiros) bolo postavené v tvare amfiteátru na náhornej plošine na juhu západnej strane hory Cholomontas. Leží juhovýchodne od Thessaloniki (Solúnu). Môžete tu zažiť atmosféru gréckych taverničiek a zákutí mesta a navštíviť miestne archeologické múzeum.

Atmosféra v hlavnom meste

Atmosféra v hlavnom meste (Zdroj: flickr/cc/fijias)

 

Olynthos

Pozostatky antického mesta Olynthos nájdete na polostrove Chalkidiki pri rieke Olynthos cca 2,5 od mora. Prvé stopy osídlenia pochádzajú z čias neolitu. Mesto prešlo významnými premenami počas archaického a klasického obdobia.

Ruiny mesta Olynthos

Ruiny mesta Olynthos (Zdroj: flickr/cc/John S Y Lee)

 

Meteora

V oblasti Tesálie sa nachádzajú jedinečné stavby – kláštory na vrcholoch skál až 600 metrov nad morom. Prvý bol postavený v roku 1356 a bol to kláštor Metamorfosis, ktorého pomenovanie vzniklo zo slov „Megalon“ (veľký) a „Meteoro“ (vznášajúci sa vo vzduchu).  Z 24 kláštorov je dnes zachovaných 5. Spomeňme napríklad ženský kláštor Roussanu či mužský Varlaam. Meteora je  zapísaná v zozname UNESCO.

Cena: 44 EUR + vstupné 4 EUR

 

Athos

Výlet na najvýchodnejší výčnelok polostrova vybiehajúceho do vôd Egejského mora začína v prístave v časti Sithonia. Na juhu výčnelku Athos sa nachádza 2033 metrov vysoká hora Athos, po ktorej je pomenovaný. Nachádza sa tu samosprávna mníšska republika Agios Oros (Svätá Hora), podľa dávnej tradície sem nemajú dovolený vstup ženy. Dodnes tu žijú mnísi v približne 20 kláštoroch.

Cena: okolo 40 EUR

Svätá Hora Athos

Svätá Hora Athos (Zdroj: flickr)

 

Sithonia

Sithonia je stredným výbežkom Chalkidiki, kde nájdete krásne prírodné scenérie. Ak sa rozhodnete pre výlet do tejto časti, strávite čas na jedných z najkrajších gréckych pláží, nie je tam toľko ľudí ako na Kssandre.

Cena z letoviska Sarti: 20 EUR

Krásna príroda a piesočnatá pláž na výbežku Sithonia

Krásna príroda a piesočnatá pláž na výbežku Sithonia (Zdroj: flickr/cc/eilidheln)

 

Toroneos

Ak radi poznávate krajinu na lodi, skúste plavbu medzi Kassandrou a Sithoniou. Plaviť sa budete cez zátokou Toroneos až do zátoky Kagloria, potom do prístavu Neos Marmaras a zátoky Chroussou. Výlet je spojený s kúpaním, oddychovaním na pláží, poznávaním podmorského bohatstva a ochutnávkou miestneho jedla.  

Cena: 31 EUR

Plavba medzi dvoma výbežkami Chalkidiki

Plavba medzi dvoma výbežkami Chalkidiki (Zdroj: flickr/cc/Macedonia Travel)

 

Jaskyňa Petralona

Kilometer východne od obce Petralona asi 50 kilometrov severovýchodne od Solúnu sa v nadmorskej výške 300 metrov nachádza jaskyňa Petralona. V roku 1959 sa tu našla lebka pravekého človeka a následne začal archeologický prieskum. Okrem toho je známa aj zaujímavou kvapľovou výzdobou a nálezmi fosílií mnohých zvierat.

Kvapľová výzdoba v jaskyni Petralona

Kvapľová výzdoba v jaskyni Petralona (Zdroj: flickr/cc/NaGraDim)

 

Sarti

Sarti bolo pôvodne len malou rybárskou dedinkou, dnes je však známym letoviskom. Nachádza sa vo východnej časti výbežku Sithonia. Krásne piesočnaté pláže, tyrkysové more, ukryté zátoky a veľa zelene láka turistov hlavne počas letnej sezóny.

Mestečko Sarti, dnes obľúbené letovisko

Mestečko Sarti, dnes obľúbené letovisko (Zdroj: flickr/cc/janaczech)

 

Waterland

Miesto plné zábavy pre deti i dospelých s množstvom atrakcií leží cca 20 km od Thessaloniki. Vodný svet ponúka príjemné prostredie uprostred stromov a kvetov, 6 bazénov, umelú rieku, bazény s umelými vlnami, tobogany, obchody, reštaurácie a ihriská.

Cena: dospelý 32 EUR, dieťa 25 EUR

Zaujímavé atrakcie vo Waterlande

Zaujímavé atrakcie vo Waterlande (Zdroj: flickr/cc/The Broccoli)

 

Grécky večer

Príjemným zážitkom je atmosféra počas tzv. Gréckeho večera. Ochutnáte miestne špeciality a pozriete si pripravený program. Hrá grécka hudba a tanečné súbory predstavia kultúru viacerých gréckych oblastí.

Cena: dospelý 32 EUR, dieťa 16 EUR