Tipy na fakultatívne výlety - Santorini

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 9:00 - 18:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Santorini so sprievodcom.

 

Grécky ostrov Santorini ležiaci v Egejskom mori, známy aj pod starovekým názvom Thira/Thora je populárnou dovolenkovou destináciou. Ponúka rozmanitú krajinu, ktorú sformovala sopečná činnosť, netradičné pláže s tmavým pieskom, týčiace sa útesy i zaujímavú architektúru. Dnes vám ponúkame pár tipov na zaujímavé miesta a atrakcie.


Fira

Počas dovolenky na Santorini si nenechajte ujsť hlavné mesto ostrova – mesto Fira. Spája sa tu pozoruhodná architektúra s prírodnými scenériami. Zoznámite sa  s prevažne kykladskou ľudovou architektúrou v podobe bielych stavieb. Prezrite si aj dva kostoly, stojí tu chrám Metamorphosis z 19. stor. postavený na mieste pôvodného papantiho metropolitného chrámu a kostol a kláštor dominikánskeho rádu.Pohľad na hlavné mesto – Fira

Pohľad na hlavné mesto – Fira (Zdroj: flickr/cc/limitsios)


Oia

Santorini je známe dedinkami s bielymi domami a modrými strechami, takou je aj dedinka Oia. Postavená je na útese s výhľadom na celý ostrov a na vulkány Palia a Nea Kameni. Toto romantické miesto nájdete na severozápadnom cípe ostrova, približne 12 km od hlavného mesta. Za čias jej najväčšej slávy sa plavili obchodné flotily po východnom Stredomorí a zabezpečili tak dedine hospodársky rasť. Oia svoju podobu získala práve v období blahobytu koncom 19. až začiatkom 20. storočia.

Dedinka Oia s bielymi domami

Dedinka Oia s bielymi domami (Zdroj: flickr/cc/willatravel)


Kláštor Profitis Ilias

Na najvyššie položenom mieste ostrova, na vrchu Profitis Ilias dedinky Pyrgos je postavený kláštor s rovnomenným pomenovaním Profitis Ilias. Jeho výstavba začala v roku 1771 vďaka dvom mníchom – Joachimovi a Gabrielovi. Posledné premeny prebehli v 19. storočí, kedy bol kláštor rozšírený. Dnes sa tu nachádzajú zbierky vzácnych ikon, cirkevných spisov, starovekých rukopisov, cirkevné rúcha a atď., taktiež môžete obdivovať úchvatnú remeselnú prácu drevorezbárov.

Kláštor Profitis Ilias

Kláštor Profitis Ilias (Zdroj: flickr/cc/Amber Tai)


Episkopi Gonias

6 km juhovýchodne od hlavného mesta Fira je postavený kostol Episkopi Gonias zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Postavený bol v 11. storočí a v minulosti bol sídlom ortodoxnej diecézy Santorini. Mestečko, v ktorom je vybudovaný, si svoj názov zvolilo práve podľa tejto byzantskej stavby.

Kostol Episkopi Gonias

Kostol Episkopi Gonias (Zdroj: flickr/cc/o-wagen)


Nálezisko Akrotiri

V juhozápadnej časti Santorini sú blízko seba hneď dve zaujímavé miesta a to známa Červená pláž a nálezisko Akrotiri. Ideálne miesto, ktoré spája poznávanie minojskej kultúry mesta Akrotiri s kúpaním na najznámejšej pláži ostrova. V polovici 17. storočia pred n. l. zmizlo mesto pod nánosmi popola po výbuchu sopky a znovu ho začali odhaľovať až koncom 19. storočia n. l. Dochovali sa obvodové múry mesta, uličky, námestia i nástenné maľby znázorňujúce výjavy zo života, nádoby a iné predmety.

Významné nálezisko Akrotiri

Významné nálezisko Akrotiri (Zdroj: flickr/cc/sarah.kovalesky)


Mesa Vouno

Ak patríte k milovníkom histórie, odporúčame nevynechať aj nálezisko známe ako Ancient Thira. Rozprestiera sa na úpätí skalnatého vrchu Mesa Vouno s nadmorskou výškou 369 metrov, na juhovýchodnom pobreží. História mesta sa začala písať už v 9. stor. pred n. l. Príroda vytvorila opevnenie, ktoré lákalo Sparťanov vystavať na tomto strategickom mieste svoje mesto. Je tu vidieť pozostatky helenistických stavieb, ale aj rímske či ranobyzantské stavby.

Nálezisko v oblasti Mesa Vouno

Nálezisko v oblasti Mesa Vouno (Zdroj: flickr/cc/mcgrayjr)


Caldera

Z prírodných krás spomeňme Calderu, ktorú sformoval masívny sopečný výbuch pred 3500 rokmi. Ide o akúsi skalnú stenu tvorenú skalnými výbežkami a útesmi. Vzdialenosť od jedného cípu (Cape Exomitis) k druhému koncu (Cape Mavropetra) je cca 18 km. Často sa práve táto časť spomína ako bájna Atlantída.

Caldera vytvorená sopečnou činnosťou

Caldera vytvorená sopečnou činnosťou (Zdroj: flickr/cc/twiga_swala)

 

Nea Kameni

Obľúbeným výletom býva plavba na malý neobývaný ostrovček sopečného pôvodu Nea Kamei so svojim vulkánom. Tunajší kráter vďaka stúpajúcemu dymu napovedá, že ide o stále činný vulkán. Budete môcť vystúpať až k 130 metrov vysokému kráteru, ďalej uvidíte horúce pramene, budete sa môcť aj kúpať. Počas výletu uvidíte tiež  ostrovček Thirasisa a dedinku Manola.

Ostrovček Nea Kameni

Ostrovček Nea Kameni (Zdroj: flickr/cc/Marco Di Grande)


Archeologické múzeum vo Fire

Celým názvom Archaeological Museum of Thera sa nachádza vo Fire, hlavnom meste ostrova. Prevedie vás históriou ostrova od čias predkykladského obdobia, uvidíte vykopávky z ostrova, ktoré pochádzajú prevažne zo starovekého cintorína Thera a Hellady z Akrtiti. Postavené bolo v roku 1960 na mieste pôvodného múzea, ktoré zničilo zemetrasenie.

Fresky z náleziska v Akrotiri

Fresky z náleziska v Akrotiri (Zdroj: flickr/cc/Following Hadrian)


Plavba loďou

K dovolenke na ostrove patrí aj poznávanie pobrežia z paluby tradičnej lode a vychutnávanie si atmosféry pri západe slnka. Plavba sa organizuje medzi Thirassiou a Oiou.

Plavba loďou

Plavba loďou (Zdroj: flickr/cc/The Spacestation)


Jazda na somároch

Spestriť si pobyt na ostrove môžete aj výletom na somárikoch. Dovezú vás prakticky do každého kúta na Santorini. Zaujímavosťou je, že až do roku 1979 to bol hlavný typ dopravy, dnes sa dá na niektoré miesta dopraviť lanovkou. Na výlet sa môžete dostať z mnohých miest, no najčastejšie to je z prístavu v hlavnom meste či z dedinky Oia.

Preprava na ostrove

Preprava na ostrove (Zdroj: flickr/cc/David Danzig)


Red Beach

Pláže na Santorini sú známe svojim netradičným sfarbením. Najznámejšou je Red Beach, ktorá je obkolesená masívnymi skalami červenej farby, úlomky sa miešajú s pieskom. Vďaka červenému sfarbeniu získala svoj názov a stala sa vyhľadávanou atrakciou a často fotografovaným miestom. Red Beach nájdete kúsok od starobylého miesta Akrotiri, odkiaľ premáva aj loď priamo na pláž.

Známa pláž Red Beach

Známa pláž Red Beach (Zdroj: flickr/cc/Gill'sphotos)