Tipy na fakultatívne výlety - Peloponéz

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00

 

Polostrov Peloponéz ležiaci na juhu gréckej pevniny ponúka pozoruhodné bohatstvo z čias antiky so slávnymi mestami ako Korint, Mykény, Sparta či Olympia. K pevnine patria aj malé ostrovy na južnom mesínskom pobreží. Polostrov je prevažne hornatý, lemovaný pekným plážami a hájmi plnými citrusov, olív či fíg. Dnes vám ponúkneme pár tipov, kde sa nachádzajú tie najzaujímavejšie peloponézske miesta.

 

Korint

Mesto leží na úzkom území, ktoré prepája územie Peloponézu s gréckou pevninou pri Korintskej šiji (Isthmos). Od Atén je vzdialený približne 80 kilometrov smerom na severozápad. Z kultúrneho bohatstva nevynechajte pozostatky Apolónovho chrámu z roku 540 pred n. l. s masívnymi dórskymi stĺpmi, agoru, antické divadlo a rímsky odeion západne od Apolónovho chrámu, na kopci nad Korintom pevnosť Akrokorint so zachovalými hradbami, starý prístav pri Korintskom zálive - Lechaion s pozostatkami kresťanskej baziliky z 5. stor. alebo si prezrite Korintský prieplav.

Apolónov chrám v Korinte

Apolónov chrám v Korinte (Zdroj: pixabay)

 

Mykény

Mykény, centrum ranej gréckej kultúry, sa rozprestiera na severovýchode Peloponézskeho polostrova. Spájajú sa s menom mocného kráľa Agamemnona, s objaviteľom Heinrichom Schliemannom a neraz ich zmienil Homér vo svojich eposoch. Pôvodné hradby mesta boli vysoké 13 metrov a široké 7. Prezrite si šachtové hroby a Agamemnonov palác, ktoré sú súčasťou citadely a Atreiovu hrobku s kupolou.

Pozostatky architektúry v Mykénach

Pozostatky architektúry v Mykénach (Zdroj: flickr/cc/NekaPearl)

 

Patra

Hlavné mesto Peloponézu je Patra, ktorá sa nachádza v severnej časti polostrova známej ako Achaia. Je tu rušný prístav, z ktorého si ľahko môžete spraviť výlet na niektorý z Iónskych ostrovov. Počas obliehania Turkami bola väčšina mesta zničená, no za videnie stojí múzeum mapujúce históriu od mykénskych čias, kostol Agios Andreas a Mestské divadlo Apollon v centre mesta, stredoveký hrad z 2. polovici 6. storočia či Roman Odeum.

Roman Odeum

Roman Odeum (Zdroj: flickr/cc/animadm)

 

Olympia

Na severozápade Peloponézu v časti Elida objavíte slávne dejisko olympijských hier, mekku antického Grécka. V Olympii sa od roku 776 pred n. l. konali hry na počesť boha Dia, v období augusta - septembra utíchli zbrane a celý kultúrny život Grékov sa presunul do dejiska hier. Centrom mesta bol posvätný okrsok Altis s chrámom Dia Olympského. V ňom bola slávna Feidiova socha, ktorá bola zaradená medzi 7 divov sveta.  

Pozostatky Diovho chrámu

Pozostatky Diovho chrámu (Zdroj: pixabay)

 

Sparta

Sparta rozprestierajúca sa pri rieke Eurotas bola počas svojho zlatého veku (cca 6. - 4. storočie pred n. l.) silným mestským štátom, večný rival Atén. Malo silnú armádu, čo upevňovalo jeho postavenie. Pri návšteve mesta si nenechajte ujsť pozostatky Aténinho chrámu, divadla, rotundy, akropoly či Spartské archeologické múzeum.

Pozostatky v Sparte

Pozostatky v Sparte (Zdroj: flickr/cc/DON PUGH PERTH WESTERN AUSTRALIA)

 

Mystras

Len pár kilometrov západne od Sparty objavíte zaujímavé mesto Mystras s pamiatkami z byzantských čias. Na vysokom kopci je postavený hrad Mystras s opevnením, ktorý bol spolu s celou lokalitou zapísaný do zoznamu UNESCO v roku 1989.

Byzantská architektúra v meste Mystras

Byzantská architektúra v meste Mystras (Zdroj: pixabay)

 

Nafplio

Na malebnom pobreží Argolis vo východnej časti polostrova navštívte prístavné mestečko Nafplio. Spája peknú prírodu, tradičné domy a vinúce sa uličky, nad ním sa týči majestátny hrad Palamidi. Postavili ho Benátčania v 17. storočí ako monumentálnu vojenskú pevnosť.

Vnútorné priestory hradu Palamidi

Vnútorné priestory hradu Palamidi (Zdroj: flickr/cc/evansg)

 

Epidauros

Ďalším zaujímavým miestom starovekého Grécka zapísaným v zozname UNESCO je mestečko Epidauros (Epidaurus). Ak chcete vidieť pozostatky Asklepiovho chrámu a dobre zachované grécke divadlo amfiteáter, vydajte sa smerom na východ od Mykén. Neďaleko sa nachádza aj archeologické nálezisko Tyrins, ktorého história siaha viac ako 5000 rokov pred n. l. Sú tu ruiny tzv. kyklopského opevnenia.

Zachovalý amfiteáter v mestečku Epidauros

Zachovalý amfiteáter v mestečku Epidauros (Zdroj: flickr/cc/Pivari.com)

 

Kláštor Vlacherna

Neďaleko Kyllini objavíte kláštor Vlacherna z 12. storočia. Názov dostal podľa známeho kláštora Vlacherna v Konštantínopole. Kláštor predstavuje zmes viacerých prvkov. Jeho vznik a história nie sú presné, pretože záznamy boli zničené.

Kláštor Vlacherna

Kláštor Vlacherna (Zdroj: pixabay.com)

 

Monemvasia

Pri východnom pobreží Peloponézskeho polostrova leží malý ostrovček Monemvasia, ktorý je s pevninou spojený len 200 metrov dlhou hrádzou. Mestské hradby a byzantské kostoly sú pripomienkou z obdobia stredoveku. Atmosféru ostrovčeku dovárajú tradičné horské dedinky.

Ostrovček Monemvasia so stredovekou architektúrou

Ostrovček  Monemvasia so stredovekou architektúrou (Zdroj: pixabay.com)

 

Mani

Mani celým názvom Mani Peninsula je známa aj pod stredovekým názvom Maina alebo Maina.  Tento južný výbežok ponúka divokú prírodu so skalnatými pobrežím a hustými lesmi, tradície odlišné od zvyšku Peloponézu, turistické trasy, mnoho miest na kúpanie a architektúru prevažne z byzantského obdobia.

Príroda na južnom výbežku Mani

Príroda na južnom výbežku Mani (Zdroj: flickr/cc/gumtau)

 

Diros jaskyne

11 km južne od Areopoli sa nachádzajú krásne jaskyne, ktoré boli osídlené už v období neolitu. Ich dĺžka sa odhaduje až na 14 kilometrov. Budete sa plaviť v pohodlí lode po zákutiach jaskýň a obdivovať stalaktitovú a stalagmitovú výzdobu.

Jaskyne Diros

Jaskyne Diros (Zdroj: flickr/cc/stephanrudolph)

 

Rieka Neda

Ak hľadáte nedotknuté miesto, krásnu prírodu a pokoj, skúste oblasť rieky Neda, kde ešte nezasiahla ľudská ruka. Oslavovala božstvo vôd, a tak bola pomenovaná po nymfe Neda. Rieka prechádza cez úzky kaňon s vodnými plochami, vodopádmi a zalesnenými svahmi.

Grécka rieka Neda

Grécka rieka Neda (Zdroj: flickr/cc/Dennis Mortimer)