Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Lisabonská štvrť Belém je ako hodina dejepisu v praxi

belémska veža v lisabone

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Belém je spomedzi všetkých lisabonských štvrtí tou, v ktorej je koncentrácia historických a kultúrnych pamiatok najvyššia. Práve toto bol štartovací bod mnohých zámorských plavieb moreplavcov, tu sa písali dejiny nielen Portugalska, ale aj jeho kolónií. Dodnes je prechádzka Belémom ako veľmi intenzívna hodina dejepisu priamo na vlastnej koži. Ak patríte k nadšencom histórie, tak túto štvrť pri návšteve portugalskej metropoly určite nevynechajte. 

Torre de Belém aj kláštor zasvätený moreplavcom

Vybrať najvychytenejšie pamiatky v Beléme by bolo podobne náročné, ako nájsť najlepšieho brazílskeho futbalistu. Je ich skrátka priveľa na to, aby sa dal určiť víťaz. Sú však také, ktoré sú vlnami turistov obmývané vo väčšej miere, než ostatné. 

Medzi nich nepochybne patrí belémska veža, alebo, ak chcete, Torre de Belém. Ide o hovorové označenie Veže Sv. Vincenta, ktorá len nedávno oslávila 500 rokov svojej existencie. Dokončená totiž bola ešte v roku 1514 a dodnes stojí na pobreží rieky Tagus. Táto pamiatka UNESCO je vnímaná ako symbol objavovania, nakoľko vítala aj sa lúčila s moreplavcami. Dnes je prístupná verejnosti, za návštevu interiéru zaplatíte zhruba 6 eur.

lisabon torre de belém

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Ďalšou historickou pamiatkou zo zoznamu UNESCO v Beléme je kláštor Monasteiro dos Jerónimos, ktorého patrónom je Svätý Hieronym. Je vo všeobecnosti považovaný za klenot portugalskej gotiky. Nachádza sa v ňom aj hrobka Vasca da Gama, nakoľko objaviteľ tu strávil poslednú noc pred svojou plavbou do Indie. Celý kláštor je zasvätený moreplavcom, ktorí v dejinách Portugalska a celého sveta zohrávajú významnú úlohu.

kláštor jeronimos lisabon

(Zdroj: Canva.com)

Moreplavcom je venované aj súsošie Pomník objaviteľov (Padrão dos Descobrimentos), ktorý sa nachádza neďaleko kláštora Jerónimos. To je o podstatne mladšie, zhotovené „iba“ v roku 1960. Vyobrazuje loď pripravenú na plavbu, na palube ktorej stoja významné osobnosti z dejín – kráľ Manuel I., spomínaný da Gama, či Fernão de Magalhães.

Padrão dos Descobrimentos belém lisabon

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Prezidentský palác s krásnymi záhradami

Oficiálnym reprezentatívnym sídlom portugalského prezidenta, je Belémsky palác (Palácio Nacional de Belém). Za čias monarchie v ňom prebývala aj kráľovská rodina, predtým, než pred napoleonskými vojskami utiekla do Brazílie. 

Palác je známy tiež svojimi záhradami, dvormi, pomníkmi a fontánami, ktorých sa tu nachádza hneď viacero. Prejsť celý areál zaberie aj niekoľko hodín, najmä ak sa zastavíte pri každej pozoruhodnosti. Samotný Belémsky palác je otvorený iba v soboty od 10 predpoludním do 5 popoludnia. V areáli je však aj múzeum, ktorého exponáty si môžete pozrieť každý deň okrem pondelkov. 

Múzeí je v štvrti Belém viac než dosť. S istou dávkou nadsadenia sa dá povedať, že na každom rohu tu nájdete minimálne jedno.  

A neponúkajú len historické exponáty, napríklad Berardo sa môže pýšiť stovkami moderných umeleckých diel. Určite nevynechajte návštevu Múzea umenia, architektúry a technológie, ktoré sa rozkladá paralelne v dvoch susediacich budovách. Jedna je moderná, sama o sebe architektonickým skvostom, druhá je repasovaná historická elektráreň. Svojský zážitok ponúka tiež Národné múzeum kočov, v ktorom sú vystavené dopravné prostriedky využívané kráľovskou rodinou.

Belém poteší aj ďalšie zmysly

Ak vám z chodenia vyhladne, odporúčame zastaviť sa v pekárničke Pastéis de Belém. V nej môžete ochutnať tradičný portugalský koláč – pastel de nata. Navonok ide o naozaj nenápadnú pekárničku, avšak rady tvoriace sa pred ňou sú prvým signálom výnimočnosti. Tieto tradičné koláčiky sú totiž populárne ako medzi domácimi, tak u turistov a na svoj chuťový zážitok si budete musieť počkať. Verte nám, oplatí sa to. 

pastel de nata lisabon

(Zdroj: Unsplash.com)

 

Ak chcete ochutnať kulinárske umenie svetových kvalít tak v Beléme sídli aj michelinská reštaurácia Feitoria. V tej si však stôl musíte rezervovať niekedy aj týždne, ak nie mesiace dopredu. Alternatíva sa núka v podobe street foodu, ktorého je v Beléme tiež dostatok. Dostanete chutné burgre, sendviče, pizzu, ale aj niečo z brazílskej kuchyne, či rôzne typy zákuskov a sladkostí. 

Medzi populárne zážitky patrí plavba po rieke Tagus z prístavu do vnútrozemia. Za necelú hodinku si zaplatíte do 20 eur. Ak by ste však chceli, môžete si prenajať aj jednu z luxusných jácht kotviacich pri historickom móle Doca de Belém, ceny sa však pohybujú už v tisíckach eur na deň. 

Aj keď je táto lisabonská štvrť epicentrom histórie a kultúry, ponúka tiež kvantum ďalších turistických lákadiel. V prípade Belému tiež platí, že má svoje čaro ako pri spontánnom objavovaní, tak s itinerárom v ruke. Každopádne, pri návšteve Lisabonu je povinnou zastávkou.