Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Turistický raj v centre Lisabonu, to je mestská štvrť Baixa

Praça do Comércio Lisabon

(Zdroj: Unsplash.com)

Baixa je srdcom Lisabonu, a to doslova. Ide totiž o mestskú časť nachádzajúcu sa priamo v jadre metropoly. Špecifikom Baixe je, že z veľkej miery bola vybudovaná po ničivom zemetrasení z roku 1755 nanovo a je rozvrhnutá tak, aby tomuto prírodnému živlu do budúcnosti odolala. V porovnaní s ďalšími štvrťami Lisabonu disponuje širšími uličkami a pomerne symetrickou štruktúrou. Je vo všeobecnosti považovaná za centrum komercie, na svoje si teda prídu nákupov chtiví. 

Historické námestia lemované obchodmi a reštauráciami

Dominantou mestskej časti, nazývanej tiež Baixa Chiado, je rozľahlé pobrežné námestie Praça do Comércio, na ktorom kedysi stál kráľovsky palác. Ten bol však zničený v spomínanom zemetrasení z polovice 18. storočia a kráľovská rodina sa presťahovala do nového sídla v štvrti Belém. V severnej časti námestia tróni biely víťazný oblúk s krásnym reliéfom a hneď vedľa sa nachádza jedna z najstarších zachovalých lisabonských kaviarní Café Martinho da Arcada ešte z roku 1782.

rua augusta oblúk

Oblúk, ktorý oddeľuje Rua Augusta od námesia Praça do Comércio (Zdroj: Canva.com)

V historických budovách po okrajoch námestia kedysi sídlili úrady a štátne orgány, dnes je však lemované predovšetkým obchodíkmi a reštauráciami. Na terase si môžete vychutnať kvalitnú portugalskú kávu a kochať sa pohľadom na 14-metrov vysokú sochu kráľa Jozefa I., zasadenú v strede námestia. 

Eleganciou a noblesou zaujmú aj ďalšie dve námestia v Baixe, Municipio a Praça Dom Pedro IV (alebo Rossio). Na prvom menovanom nájdete budovu mestského úradu postavenú v neoklasicistickom slohu. Každú nedeľu je možné zadarmo navštíviť jej bohato zdobený interiér. Námestie Praça Dom Pedro IV sa zasa vyznačuje dvoma ornamentálnymi barokovými fontánami a 27-metrov vysokým pomníkom, alegoricky znázorňujúcim Spravodlivosť, Múdrosť, Silu a Striedmosť.

Ich spoločným menovateľom sú aj spomínané všadeprítomné kaviarničky, z ktorých drvivá väčšina ponúka sedenie vonku. Turistickú ponuku dopĺňajú obchodíky so suvenírmi.

Zaujímavú prechádzku ponúka trieda Avenida da Liberade, ktorá je dlhá vyše kilometra. Jej charakteristickou črtou sú čiernobiele dlažobné mozaiky, počas chôdze sa teda nepozerajte len pred seba, ale pozorne študujte aj vzory pod nohami. Avenide by sme mohli pokojne nazvať aj historickým korzom Lisabonu.

Baixa Chiado ponúka medzinárodné obchody aj historický železný výťah

Jeden z najkrajších výhľadov v Baixe sa turistom núka z vyhliadkovej plošiny na vrchole unikátneho masívneho železného výťahu Elevador de Santa Justa. V minulosti išlo o dôležitú súčasť dopravy v meste, keďže dokázal obyvateľom skrátiť cestu aj o niekoľko desiatok minút. Za jednu spiatočnú jazdu (hore – dole) si však v čase turistickej špičky zaplatíte aj vyše 5 eur. 

Cieľom mnohých turistov v Baixe je však bulvár Rua Augusta, na ktorý sa dostanete popod spomínaný víťazný oblúk z námestia Praça do Comércio. Táto široká ulica plná bánk, obchodov a reštaurácií je tým pravým komerčno-turistickým centrom Lisabonu. Na jednom mieste tu nájdete svetové značky pomiešané s elegantnými historickými budovami a reštauráciami strednej až vyššej cenovej skupiny. 

Keď už sme pri tom jedle, žiadna návšteva časti Baixa sa nezaobíde bez posedenia v jednej z tradičných reštaurácií ponúkajúcich morské špeciality. Portugalsko, ako národ moreplavcov, v tejto kulinárskej oblasti rozhodne má čo ponúknuť. V tejto štvrti sa nachádza tiež najstaršia reštaurácia v Lisabone, michelinská Tavares na čele s francúzskym šéfkuchárom Aimé Barroyerom.

Rua Augusta lisabon

Rua Augusta (Zdroj: Canva.com)

Baixa je v mnohých ohľadoch ideálnou turistickou lokalitou. Ponúka totiž správny mix historických pamiatok, krásnych výhľadov, nakupovania a občerstvenia. Ak toho chcete stihnúť v Lisabone čo najviac za čo najkratší čas, tak by ste rozhodne nemali vynechať návštevu.