Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov do Portugalska so sprievodcom.

Najstaršia lisabonská štvrť Alfama prežila aj ničivé zemetrasenie. Turistickým magnetom je dodnes

alfama lisabon

Ak má človek popri slnení tiež chuť nadýchať sa portugalskej histórie, máloktoré miesto je vhodnejšie než Lisabon. Mesto, ktoré si zažilo rozkvet za vlády Rimanov, maurskú okupáciu, ale aj ničivé zemetrasenie v 18. storočí. Jeho historickým centrom je najstaršia mestská štvrť Alfama, rozkladajúca sa na pobreží portugalskej metropoly. Dotyk histórie je tu všadeprítomný, ale zvedavý návštevník toho nájde oveľa viac. 

Alfama dýcha históriou na každom kroku 

Pri prvom pohľade na Alfamu si človek povie, že vyzerá ako malebná stredomorská dedinka vložená vo veľkomeste. Tento dojem je spôsobený predovšetkým pestrofarebnými domčekmi, naskladanými jeden na druhom. Miestni obyvatelia vedú družné rozhovory z okien ponad úzke uličky, čím iba umocňujú dojem iného sveta, ktorý nadobudnete po vkročení do Alfamy.

Nazrime trochu do histórie. Názov štvrte pochádza z arabského Al-hamma, v preklade horúce pramene, alebo kúpele, ktoré na mieste v minulosti vyvierali. Za čias maurského kalifátu bola Alfama v podstate jedinou časťou Lisabonu, rozkladajúcou sa na celej jeho ploche. Arabské dedičstvo je tu prítomné dodnes, okrem názvu predovšetkým v architektúre.

lisabon alfama

Štvrť samotná je plná historických pamiatok, mnoho stáročných domov je tu dodnes obývaných. Popri nich vyrástli kaviarničky, malé námestia a obchodíky, človek tu teda na každom rohu nájde niečo nové a prívetivé. Svoj historický nádych si štvrť zachovala celé stáročia, takmer bez ujmy prežila dokonca aj ničivé zemetrasenie v roku 1755, ktoré zdecimovalo zvyšok Lisabonu.   

Na kopci nad Alfamou sa tróni Hrad svätého Juraja (z port. Castelo de São Jorge). Na jeho mieste stáli opevnenia už od 1. storočia pred naším letopočtom. V hrade sídlila kráľovská rodina, bol v ňom uložený portugalský národný archív, dnes je tu múzeum s historickými exponátmi otvorené aj záujemcom z radov verejnosti. Pohľad z jeho hradieb patrí medzi najmalebnejšie scenérie, aké sa vám v Lisabone naskytnú.

Odvezte sa takmer storočnou električkou číslo 28

Medzi najpopulárnejšie zážitky z centra Lisabonu patrí jazda električkou číslo 28. Nejde len o všednú cestu mestskou dopravou, ale o pojazdný kus dejín. Trate vedúce historickým centrom mesta sú totiž nevhodné pre moderné električkové súpravy, využívajú sa na nich teda staré vozidlá. Konkrétne spoj číslo 28 pochádza ešte z 30. rokov minulého storočia. Prevedie vás celým historickým centrom Lisabonu a teda značnou časťou Alfamy. 

Počas jazdy uvidíte aj najstaršiu katolícku budovu v meste, postavenú ešte v roku 1147. Lisabonská katedrála Sé prežila všetky zemetrasenia, požiare a ďalšie útrapy, ktorými si metropola prešla. Každý deň je otvorená verejnosti a o siedmej sa tu koná pravidelná omša. Vstup je bezplatný, avšak návštevníci musia byť patrične slušne oblečení. 

električka číslo 28 alfama lisabon

V Alfame sa zrodil tradičný portugalský hudobný žáner fado. Hovorí sa, že „Portugalsko spieva, keď má chuť plakať“ a tento citát vystihuje jeho podstatu. Tóny tejto hudby to počuť takmer na každom rohu, ak začujete melancholický spev sprevádzaný gitarovou hudbou, tak ide práve o fado. Tento žáner má v štvrti Alfama dokonca aj vlastné múzeum, kde sa o jeho vzniku dozviete viac. 

Feira da Ladra je lisabonským historickým blším trhom. Rady stánkov a predavači vykrikujúci lákavé ponuky sa tu datujú ešte do 13. storočia. Dnes tu svoje výrobky môžu ponúkať iba utorky a soboty, no nájdete to naozaj všetko. Cenné starožitnosti, oblečenie, šperky, umelecké skvosty aj remeselnícke diela. 

Alfama toho skrýva ešte oveľa viac. Je veľmi jednoduché stratiť sa v jej úzkych farebných uličkách, do každej vás vláka niečo iné. V tejto štvrti sa oplatí chodiť aj bezcieľne, pretože vždy nájdete niečo zaujímavé. Či malú lokálnu pekárničku, obchod so suvenírmi, historické námestie alebo krásnu fontánu. Ak plánujete výlet do Lisabonu, Alfamu určite nevynechávajte.