Tipy na fakultatívne výlety - Madeira

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
0850 100 111
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Madeira so sprievodcom.

 

Madeira ležiaca v Atlantickom oceáne, západne od marockej pevniny je ideálnym miestom pre milovníkov turistiky v krásnej prírode i na príjemné kúpanie a spoznávanie kultúry. Výhodou ostrova porasteného bohatou vegetáciu s množstvom kvetov je jeho stabilné počasie počas celého roka. Čo vidieť na Madeire? Dnes vás na pár zaujímavých miest zavedieme.

 

Funchal

Počas dovolenky na ostrove Madeira si určite nenechajte ujsť návštevu jeho hlavného mesta Funchal v juhovýchodnej časti ostrova. Založili ho v roku 1421 portugalskí prisťahovalci a dnes má podobu mesta s najväčším množstvom galérií, múzeí a historických stavieb. Z historických pamiatok spomeňme najstaršiu sakrálnu stavbu kostol Santa Catarina, katedrálu Sé, kláštor Santa Clara, pozostatky pevností či starú radnicu. Odporúčame aj krásne záhrady: Botanická záhrada, Tropická záhrada, Záhrada orchideí.

Cena poldenného výletu: 20,50 EUR

Cena celodenného výletu Funchal + Monte: 27 EUR

Cena vstupného do Botanickej záhrady: 3 EUR

Cena vstupného do Tropickej záhrady: 10 EUR

Cena vstupného do Záhrady orchideí: 5 EUR

Radnica vo Funchale

Radnica vo Funchale (Zdroj: flickr/cc/Mark Wordy)

 

Monte

Monte je malá dedina postavená v kopcoch, 6 km od od centra hlavného mesta Funchal. Môžete si tu prezrieť krásnu tropickú záhradu Monte Palace a tiež kostol Panny Márie Monte, kde sa nachádza hrob posledného rakúsko-uhorského cisára Karola I. Medzi Monte a Funchalom pravidelne premáva lanovka.

Cena výletu Monte + Funchal:  27 EUR

Cena lanovky Funchal – Monte: jednosmerný: 10 EUR, spiatočný: 14,5 EUR

Kostol Panny Márie Monte

Kostol Panny Márie Monte (Zdroj: flickr/cc/Andy Coe)

 

Východná časť ostrova

Východná časť sa tiahne od hlavného mesta až k východnému cípu ostrova. Tato časť krajiny nie je plná zelene, charakteristická je červenkastou pôdou, no oplatí sa navštíviť nasledovné miesta: Ponta de São Lourenço s plážou Prainha z čierneho piesku, bývalú rybársku dedinku Caniçal s múzeom veľrýb, mesto Machico s kostolom Igreja Matrizna Largo do Município, pevnosťou Forte do Amparo a plážou so zlatistým pieskom, mesto Santa Cruz a mnoho ďalších miest a prírodných krás.

Cena: 41,50 EUR

 

Ponta de São Lourenço

Najvýchodnejší bod Madeiry je úzky hornatý cíp, ktorý postupne prechádza do dvoch malých ostrovov. Pre nízku nadmorskú výšku často zahaľujú oblaky a hmla. Nenáročná turistika štartuje v blízkosti mesta Caniçal, kde môžete nechať auto na parkovisku a po PR8 Vereda Ponta de São Lourenço sa kochať výhľadmi na okolité útesy. Celková dĺžka je okolo 8 kilometrov tam aj späť. 

Piesočnatá pláž v Machico

Piesočnatá pláž v Machico (Zdroj: flickr/cc/tiguh)

 

Západná časť ostrova

V západnej časti môžete navštíviť jednu z veľkých zaujímavostí ostrova a to vulkanické jazierka v mestečku Porto Moniz, ďalej tradičnú dedinku Santa pri Porto Moniz, zavlažovací kanál Rabacal, Ponta do Pargo s majákom týčiacim sa na skale, piesočnatú pláž v Calheta a kamenistú pláž v Ponta do Sol alebo banánové plantáže v Ribeira Brava.

Cena: 44 EUR

Kostol Igreja de São Bento v Ribeira Brava

Kostol Igreja de São Bento v Ribeira Brava (Zdroj: flickr/cc/Jaan Keinaste)

 

Porto Moniz

70 kilometrov od hlavného mesta Funchal v časti Seixal, západne od Santana a Machico, na severozápadnom cípe ostrova je vybudované mesto Porto Moniz. Ponúka krásnu prírodu s vulkanickými jazierkami, skalnými formáciami Riberia da Janela, architektúru kedysi významnej rybárskej obce i podmienky na kúpanie v mori. Určite vyskúšajte kúpanie v prírodných bazénoch s vulkanickými kameňmi a prezrite si akvárium.

Ribeira da Janela

Malá dedinka v blízkosti Porto Moniz je ukrytá v horách. Preslávil ju zaujímavý skalný útvar, ktorý sa týči z mora a pripomína okno (janela). Z dedinky sa môžete vydať na prechádzku do Levada dos Cedros a prejsť až k vyhliadke, z ktorej sa na Ribeira da Janela budete pozerať zvrchu. 

Cena vstupného do akvária: 5 EUR
Cena za kúpanie v prírodných bazénoch: cca 3 EUR

Prírodné bazény v Porto Moniz

Prírodné bazény v Porto Moniz (Zdroj: flickr/cc/D-Stanley)

 

Porto Santo

Malý ostrov Porto Santo patrí spolu s ostrovom Madeira do súostrovia Madeira. Sú to súčasne jediné obývané ostrovy súostrovia. Z Funchalu premáva trajekt, ktorý vás po približne dvojhodinovej plavbe dopraví na krásny ostrov so zeleňou a 9 kilometrov dlhou plážou so svetlým jemným pieskom.

Pláž na ostrovčeku Porto Santo

Pláž na ostrovčeku Porto Santo (Zdroj: flickr/cc/konceptsketcher)

 

Levády na Madeire

Jednou z charakteristík Madeiry je systém zavlažovacích kanálov, ktorým sa hovorí „levády“. Voda z jazier a prírodných prameňov sa rozvádza po veľkej časti ostrova. Do siete levád, ktorých počet sa odhaduje na 200, sú zakomponované aj početné turistické chodníčky s množstvom okolitej zelene. Najväčšie sú Levada dos Tornos a Levada do Norte.

Zavlažovací kanál

Zavlažovací kanál (Zdroj: flickr/cc/© Steven House www.houselightgallery.com)

 

Pico Ruivo

V srdci Madeiry, v okrese Santana sa vypína najvyšší vrch ostrova, je ním Pico Ruivo s výškou 1862 metrov. Ponúka neuveriteľné výhľady a kvalitné podmienky na vysokohorskú turistiku. V tunajšom mestečku ponúkajú miestni obchodníci tradičné výrobky ako suveníry. Vyraziť na turistiku môžete z troch východiskových bodov: priesmyk Encumeada, cesta z Pico do Arieiro, z parkoviska Achada do Teixeira – odporúčame, je najkratšia a najmenej náročná.

Najvyšší vrch Madeiry Pico Ruivo

Najvyšší vrch Madeiry Pico Ruivo (Zdroj: flickr/cc/TadasG)

 

Parque Natural da Madeira

Dve tretiny územia Madeiry pokrýva chránená prírodná oblasť, ktorá je dnes pod ochranou UNESCA. V roku 1982 tu bol vytvorený národný park Parque Natural da Madeira, ktorého úlohou je ochrana unikátnej endemickej fauny a flóry a uchovávanie ohrozených druhov.

Parque Natural da Madeira

Parque Natural da Madeira (Zdroj: flickr/cc/Sérgio Martins - excesso2000)

 

Jardim Botânico da Madeira

Pre milovníkov flóry tu máme tip na jedinečný zážitok a to botanickú záhradu Jardim Botânico da Madeira. Nachádza sa v hlavnom meste ostrova - vo Funchale. Uvidíte viac ako 2500 rastlín zo všetkých kontinentov, 200 miestnych druhov a asi 300 druhov exotického vtáctva. K najzaujímavejším patria vzácne orchidey z dažďových pralesov.

Cena vstupného: dospelý 5,5 EUR, dieťa 6 – 18 rokov 2 EUR, dieťa do 6 rokov zadarmo

Jardim Botânico da Madeira

Jardim Botânico da Madeira (Zdroj: flickr/cc/D-Stanley)

 

Výlet loďou a pozorovanie delfínov

Katamaránom sa budete plaviť k majestátnym útesom Cabo Girao na otvorenom mori a pozorovať delfíny a veľryby. Výlet je spojený s kúpaním a poznávaním podmorského sveta.  

Cena: 48 EUR

Pozorovanie delfínov

Pozorovanie delfínov (Zdroj: flickr/cc/fotoflick65)

 

Folklórny večer

Obľúbeným spestrením dovolenky býva zoznámenie sa s miestnou kultúrou a gastronómiou. Počas folklórneho večera vám tanečníci predstavia tradičné tance za sprievodu miestnej hudby. Ochutnáte typické jedlá Madeiry v niektorej z miestnych reštaurácií.

Cena: 28,50 EUR

 

 

Ribeiro Frio

Národný park uprostred bujnej zelene v centrálnej časti Madeiry je východiskovým bodom na turistiku po Levada do Frio. Užijete si nádherné výhľady na údolie, zelené lesy. Z vyhliadky Balcões sa pokocháte pohľadom na les Laurissilva, ktorý patrí pod UNESCO.