Tipy na fakultatívne výlety - Lisabon a okolie

Upresnite svoje filtrovanie
Poloha
Vybavenie
+ Ukáž dalšie možnosti
Vynulovať filtre
+421 948 301 826
Zavolajte nám, sme online
Po-Pia 10:00 - 17:00
Ešte pred tým, ako sa začítate do textu, máme pre vás menší tip. Ak chcete stihnúť viac výletov v jednej lokalite, pozrite si našu ponuku poznávacich zájazdov Lisabon a okolie so sprievodcom.

 

Čo vidieť v Lisabone? Nevynechajte tieto zaujímavé miesta a atrakcie

lisabon zaujímavosti čo vidieť

Plánujete návštevu Lisabonu a neviete ešte, kam nasmerovať svoje kroky? Nečudo, portugalská metropola je rozľahlá, dýcha históriou a každý jej kút stojí za to vidieť. Ak si nechcete nechať ujsť to najpôsobivejšie, pomôže vám prehľad tipov na pamiatky, zaujímavé miesta a výlety. 

Hrad Sv. Juraja (Castello de São Jorge)

Jeden z historických symbolov Lisabonu sa nachádza na rovnomennom kopci v štvrti Alfama. Počiatky osídlenia tohto miesta siahajú až do 8. storočia pred naším letopočtom, pevnosť samotná (v pôvodnej podobe) tu stojí od 12. storočia. Z hradného kopca sa vám naskytne krásny výhľad na historické centrum Lisabonu, pričom si odtiaľto jednoducho môžete naplánovať svoju ďalšiu trasu.

hrad sv. juraja lisabon

Hrad sv. Juraja (Zdroj: Canva.com)

Pomník "Otcov objaviteľov" (Padrão dos Descobrimentos)

Tento 52 metrov vysoký pomník sa týči v štvrti Belém a pripomína mimoriadne významné obdobie v portugalských dejinách – 15. a 16. storočie, vek moreplavcov. Súsošie vyobrazuje 33 objaviteľov a ďalších osobností stojacich na palube lode, nechýbajú Vasco da Gama či Fernão de Magalhães. V areáli sa tiež nachádza múzeum s exponátmi z tohto obdobia. 

pamätník otcov objaviteľov padrao dos descobrimentos

Pomník "Otcov objaviteľov" (Zdroj: Unsplash.com)

Belémska veža (Torre de Belém)

Na pobreží rieky Tajo sa nachádza jedna z dvoch lisabonských historických pamiatok zapísaných v dedičstve UNESCO, veža v Beléme. Postavená bola ešte v prvej polovici 16. storočia a slúžila na obranu mesta pri útoku z mora. Dnes patrí medzi turistami mimoriadne obľúbené pamiatky a počas obhliadky môžete navštíviť interiér, temnicu či vyhliadkovú terasu na streche, z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad. 

belémska veža v lisabone

Belémska veža v Lisabone (Zdroj: Unsplash.com)

Socha Krista Kráľa (Cristo Rei)

Aj keď známejšia podobizeň rozpaženého Ježiša sa nachádza v brazílskom Riu, ani táto sa so svojimi 110-imi metrami nestratí. Socha z ich bývalej kolónie slúžila Portugalcom za vzor. Týči sa na južnom pobreží rieky Tejo a má symbolizovať vďaku obyvateľstva za to, že krajina bola počas druhej svetovej vojny ušetrená bojov. Pohľad z vyhliadkovej plošiny vo výške 80 metrov nad morom naozaj stojí za to.

Socha Krista Kráľa a Most 25. apríla v Lisabone

Socha Krista Kráľa (Zdroj: Unsplash.com)

Elevador de Santa Justa

Ak by ste sa počas návštevy Lisabonu mali vyviezť jediným výťahom, nech to je práve tento v štvrti Baixa. Oficiálne súčasť mestskej hromadnej dopravy, ide zároveň o unikátnu turistickú atrakciu. Tento vyše 45 metrov vysoký železný výťah z 19. storočia dodnes plní svoj účel, skracuje cestu medzi dvoma blízkymi, no výškovo vzdialenými bodmi v Lisabone – Baixou a Largo do Carmo. Na stavbu výťahu použil inžinier Raoul Mesnier de Ponsard rovnakú techniku, ako jeho Gustav Eiffel, ktorého obdivoval. Aj preto sa autorstvo stavby častokrát pripisuje práve Eiffelovi. Na samom vrchole sa vám naskytne nezabudnuteľný pohľad na historické staré mesto.

elevador de santa justa lisabon

Elevador de Santa Justa (Zdroj: Unsplash.com)

Katedrála Sé

Alebo jednoducho Lisabonská katedrála. Tento cirkevný dom stojí už od 12. storočia a aj keď v ňom prišiel o jednu vežu, kaplnku a kobky, prežil aj ničivé zemetrasenie z roku 1755. Nachádza sa na rušnej križovatke a určite ho neminiete pri jazde legendárnou električkou č. 28, či na ceste ku hradu Sv. Juraja. Nevynechajte tiež návštevu interiéru, v ktorej sa skrýva strieborný barokový poklad.

katedrála sé lisabon

(Zdroj: Canva.com)

Historická stanica Rossio

Železničné stanice nepatria k turistami často vyhľadávaným lokalitám, ale táto, nachádzajúca sa na rovnomennom námestí, je určite výnimkou. Fasádou pripomína skôr honosné divadlo, alebo mestskú radnicu, ide o naozaj skvostné umelecké dielo. Zo stanice chodí každých 15 minút (cez víkendy polhodinu) vlak do mestečka Sintra, ktoré je rovnako populárne medzi turistami. 

Jazda v električke č. 28

Žiadna návšteva Lisabonu by nebola kompletná bez jazdy na historických vozňoch mestských električiek. Z nich najznámejšia je linka č. 28, ktorá je bežne plná turistov, nakoľko jej trasa míňa mnohé historické pamiatky, vrátane viacerých z tohto zoznamu. Cesta takmer storočným vozňom (avšak po rekonštrukcií) patrí medzi nevšedné zážitky s patričnou dávkou nostalgie a južanskej pohody. Tento spoj si nenechajte ujsť. 

električka č. 28 lisabon

Historická električka v uliciach Alfamy (Zdroj: Unsplash.com)

Most 25. apríla (Ponte 25 de Abril)

Ide o najdlhší visutý most v Európe a spája dva brehy rieky Tajo, ktorá pretína portugalskú metropolu. Pozornému oku neujde nápadná podobnosť s Golden Gate Bridge v San Franciscu. Je to preto, lebo ich stavala tá istá spoločnosť. Most má dve úrovne, vrchná je určená pre automobily, spodná pre vlaky. Nech už ho prekonáte ktorýmkoľvek dopravným prostriedkom, naskytne sa vám majestátny výhľad.

ponte 25 de abril

Monumentálny Most 25. apríla (Zdroj: Unsplash.com)

Most Vasca da Gama (Ponte Vasco da Gama)

Meno portugalského moreplavca nesie druhý významný most v Lisabone, tento je pre zmenu so svojimi 17-imi kilometrami najdlhším v celej Európskej únii. Jeho výstavba stála viac než jednu miliardu dolárov a pri pohľade naň zistíte, prečo. Ide totiž o mimoriadne premyslené architektonické a dizajnové dielo, ktoré sa vlní a stáča podľa potreby. 

most vasca da gama ponte vasco da gama

17 km dlhý Most Vasca da Gama (Zdroj: Canva.com)

Sintra

Aj keď je toto mestečko vzdialené od Lisabonu necelých 30 kilometrov, pôsobí akoby z úplne iného sveta. Všadeprítomná zeleň, kopce a príhodne modrá obloha vyzerajú ako z pohľadnice. Za návštevu tu stoja predovšetkým paláce Quinta da Regaleira a Pena, maurská pevnosť, či výlet ku krížu Cruz Alta, odkiaľ za jasného dňa dovidíte naspäť do Lisabonu. Milovníci opaľovania ocenia blízkosť pláží da Ursa a da Adraga, ktoré patria medzi najkrajšie v Portugalsku.

palácio pena sintra Lisabon

Palácio Pena, Sintra (Zdroj: Unsplash.com)

Cabo da Roca

Neďaleko Sintry sa nachádza najzápadnejší bod pevninskej Európy, mys Da Roca. Tvoria ho útesy, na vrchole ktorých stojí maják, ktorý je v prevádzke od roku 1772. Z tohto miesta sa vám naskytne dych berúci výhľad na portugalské pobrežie Atlantiku na jednej strane a prírodu v okolí Sintry na strane druhej. 

cabo da roca lisabon

(Zdroj: Canva.com)

Kláštor hieronimytov (Monasteiro dos Jerónimos)

Neskorogotický kláštor v štvrti Belém je druhou historickou pamiatkou z dedičstva UNESCO, ktorú nájdete v Lisabone. Je zasvätený moreplavcom a celé stáročia poskytoval objaviteľom útočisko a materiálnu podporu. Poslednú noc v pevninskom Portugalsku tu strávil aj Vasco da Gama predtým, než sa vydal na svoju plavbu do Indie. Dnes je miesto populárnym cieľom turistov, ktorí obdivujú krásnu gotickú fasádu a majestátne veže kláštora.

klastor hieronimytov monasteiro dos jeronimos lisabon

(Zdroj: Canva.com)

Praça do Comércio

Rozľahlé historické námestie na pobreží rieky Tajo. Víťazným oblúkom je spojené s ďalším známym lisabonským námestím Rossio. Po celom jeho obvode sú klenby, pod ktorými sa skrývajú mnohé obchodíky a reštaurácie. Turistickým lákadlom je tiež 250 rokov stará socha kráľa Jozefa I. na koni, pod ktorého kopytami sa plazia hady. 

praca do comercio lisabon

(Zdroj: Unsplash.com)

Pasteis de Belém

Asi najznámejší obchod s koláčikmi v Portugalsku. Nachádza sa v historickej štvrti Belém a už podľa obrovských radov rinúcich sa pred ním vám bude jasné, že ide o niečo výnimočné. Všetci títo ľudia čakajú na tradičný portugalský krémovo-škoricový koláčik pastel de nata. Možno sa vám čakanie bude zdať privysokou cenou za sladkosť, ale verte nám, ide o nezabudnuteľné pohladenie chuťových buniek. Najmä, keď ho ochutnáte tam, kde sa začala jeho história. Ak nemáte chuť čakať alebo cestovať až do štvrte Belém, koláčiky nájdete v Portugalsku na každom rohu. 

pastel de nata

(Zdroj: Canva.com)

Lisabonské oceanárium (Oceanário de Lisboa)

na pobreží rieky Tajo leží oceľová stavba s netradičným moderným dizajnom, na prvý pohľad pripomínajúca elektráreň, či dokonca lietadlovú loď. Ide o Lisabonské oceanárium, podmorskú ZOO, ktorá ponúka stovky výbehov a akvárií s morskými a vodnými živočíchmi, vrátane žralokov, tučniakov či rají. Ročne sem zavíta viac než milión návštevníkov, nakoľko v Európe ide o jednu z najpestrejších kombinácií zvierat.