Porto - Základné informácie

Portugalsko

Porto

Lokalita v Portugalsku

 

Portugalské mesto Porto je významným prístavom i obchodným uzlom. V priebehu posledných rokov sa stalo rušným centrom severu. Prepája svoju priemyselnú stránku so skvostami historickej časti mesta.

Územie dnešného Porta obývali ako prví Kelti. Osídlili mesto už v 3. storočí pred našim letopočtom. Od 14. storočia je história Porta silne prepojená s Anglickom. Stalo sa tak sobášom portugalského kráľa s dcérou anglického vojvodu. Zakrátko vytvorili tzv. Anglicko-portugalskú alianciu, ktorá je najstaršou zaznamenanou vojenskou alianciou na svete. Rozmach mesto zaznamenalo v 18. storočí, kedy sa vo veľkom začalo vyvážať slávne portské víno.

Mesto vybudované v blízkosti Atlantického oceánu ponúka možnosť kúpania, krásne výhľady i romantické prechádzky. Staré mesto vinúce sa popri rieke Douro tvoria pútavé stavby prevažne z čias baroka a klasicizmu, krivolaké uličky a námestia. Atmosféru historickej časti umocňujú mosty pretínajúce rieku. Porto je navyše známe ako miesto plné zábavy, ktorá nekončí ani v nočných hodinách.

Ribeira – historická časť Porta

Ribeira –  historická časť Porta (Zdroj: flickr/cc/Lisboasightseeing, Unipessoal Lda)

 

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

 • Časové pásmo: UTC -1 hodina
 • Počet obyvateľov: 216 080
 • Jazyk: portugalčina
 • Mena: Euro (EUR)


CENY V PORTE

Portugalsko ako člen Európskej únie používa jednotnú menu euro. Banky a bankomaty sú ľahko dostupné. Akceptuje sa platba v hotovosti i prostredníctvom platobnej karty. Ceny sú zrovnateľné s našimi, maximálne o pár percent vyššie. Drahšie vás vyjde stravovanie v reštauráciách.

Ceny niektorých potravín:

 • Chlieb = 1,15 €
 • Voda (1,5 l) = 0,46 €
 • 1 l mlieka = 0,58 €
 • 1 kg miestneho syra = 6,60 €
 • Porcia jedla v reštaurácii nižšej triedy = 6,50 €
 • Porcia jedla v reštaurácii vyššej triedy = 15 €
 • Porcia jedla v rýchlom občerstvení = 5,50 €
 • Cola (0,33 l) = 1,19 €
 • Kapučíno = 1,16 €
 • Pivo = 0,90 – 1,40 €

Ulica Avenida dos Aliados slúži ako orientačný bod

Ulica Avenida dos Aliados slúži ako orientačný bod (Zdroj: flickr/cc/danlmarmot)

 

OČKOVANIE A CHOROBY V PORTE

Zdravotnícke zariadenia sú na dobrej úrovni. Súkromné ambulancie majú vyššiu úroveň, no pacient si všetky úkony platí sám. Pred dovolenkou je nevyhnutné požiadať o vydanie európskeho preukazu zdravotného poistenia. Urobte tak včas, pretože lehota na vydanie je do 30 dní. Bez neho nebudete ošetrení. Doporučujeme sa poistiť tiež v komerčnej poisťovni.

Pred cestou do Porta nemusíte absolvovať žiadne nadštandardné očkovanie. Postačí, ak si prekontrolujete očkovania podľa slovenského očkovacieho kalendára.

 

BEZPEČNOSŤ V PORTE

Stupeň bezpečnosti zodpovedá európskym štandardom. Počítať treba s drobnou kriminalitou. Je nevyhnutné dodržiavať pravidlá všeobecnej bezpečnosti, aby ste sa nestali obeťou vreckových zlodejov. Pozornosť zvýšte predovšetkým na frekventovaných miestach. Osobné veci nenechávajte bez dozoru. Elektroniku, peniaze a doklady si starostlivo uschovajte.

 

Je bezpečné cestovať do Chorvátska v čase Korony?

Cestovné doklady do Portugalska

DOKLADY V PORTE

V prípade, že sa chystáte do Porta za účelom turistiky a váš pobyt nepresiahne lehotu 90 dní, nemusíte vybavovať žiadne špeciálne formality. Úplne vám postačí platný občiansky preukaz prípadne cestovný pas. Platnosť dokladov si overte včas pred cestou. Doklady musia byť platné pri príchode i odchode z krajiny.

Interiér Casa da Música

Interiér Casa da Música (Zdroj: flickr/cc/Pedro Kok)

 

DÔLEŽITÉ ČÍSLA V PORTE

 

 • Všeobecná núdzová linka (polícia, prvá pomoc, hasiči): 112
 • Informácie o národných telefónnych číslach: 118

Telefónna predvoľba v Porte je +351.

 

POČASIE

Porto má stredomorskú klímu s teplými suchými letami a miernymi daždivými zimami. Vďaka vánku od mora nehrozia žiadne horúčavy. Letné teploty sa pohybujú okolo 25ºC. Nie je však nič výnimočné, ak sa počas leta obloha zatiahne a prídu aj nejaké tie daždivé dni. Teploty vtedy klesnú na 20ºC. V zimnom období sa teploty držia nad bodom mrazu.

 

ZAUJÍMAVÉ MIESTA

Najvýznamnejšou pamiatkou Porta, ktorú jednoducho musíte navštíviť, je impozantná katedrála Sé. Stavba románskej katedrály začala v roku 1110. Dokončená bola až v 13. storočí, a tak získala i prvky gotické. Neskôr dokonca barokové. Tvorí súčasť historického centra Ribeira, ktoré je dnes zapísané v zozname UNESCO.

V roku 1383 sa rozhodli františkáni, že im malý kostol nestačí a rozhodli sa postaviť nový. Začala sa tak výstavba veľkolepého kostola Sao Francisco. Kostol postavený v štýle gotiky si do dnešných dní uchováva štýlovú čistotu. V 18. storočí pribudlo zlátenie vnútorných priestorov. Stavbu si môžete prezrieť v historickej časti Porta.

Porto sa môže pochváliť jednou z najkvalitnejších akustických stavieb na svete. Hovoríme o Casa da Música v preklade Dom hudby. Portugalská koncertná sála v štýle minimalizmu je sídlom orchestra Porto National Orchestra. Je to miesto, kde sa schádza celá kultúrna obec.

Katedrála Sé s pôvodnou rozetou na priečelí

Katedrála Sé s pôvodnou rozetou na priečelí (Zdroj: flickr/cc/Dan)

 

VÝLETY

Porto ponúka množstvo pestrých možností. Môžete sa vydať po pamiatkach a zaujímavých miestach starého mesta, prezrieť si niektoré z múzeí, vychutnať koncert v Casa da Música, slniť sa na pláži Praia da Agudela, oddychovať v záhrade Jardim do Palácio de Cristal alebo si urobiť výlet loďou do okolia.

Pláž Praia da Agudela

Pláž Praia da Agudela (Zdroj: flickr/cc/tiago sousa garcia)

 

ČO JE DOBRÉ VEDIEŤ PRED CESTOU

El. napätie: 220 V / 50 Hz. Používajú sa zásuvky európskeho typu. Nebudete potrebovať adaptér.

Sieť cestných komunikácií je dobre vybudovaná. Diaľnice sú platené.

Vo verejných priestoroch je zakázané fajčiť. V reštauráciách sú na fajčenie vyhradené miesta.

COVID-19 Garancia